• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jupiter - mutan :(

Started by MooNwalkeR, August 08, 2011, 02:00:44 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MooNwalkeR

August 08, 2011, 02:00:44 am Last Edit: August 08, 2011, 02:42:02 am by MooNwalkeR
Moguce da gresim,ali pocetnicki je gresiti :)
Upravo mi se ukazala super prilika da posmatram Jupiter po prvi put svojim teleskopom, i doziveo blago razocaranje.
Mislio sam da ce se bolje videti,ali sve je bilo nekako mutno.
Nasao sam ga. Ali cim stavim 4mm okular mnogo postaje mutno,i mogu da prepoznam samo sferni oblik.Cak ni boja nema.
Verujem da utice dosta toga na kvalitet.
Evo moji okolnosti:

Mesto: Beograd,Kaludjerica,terasa :)
Teleskop: Optisan ( valjda ) 76/700  sa SR4mm, H12.5 , H20mm

Koristio sam i Barlow 2X,ali i dalje los kvalitet.

Verovatno cete mi reci zbog blizine grada,LP...
Ali ipak da pitam da li je do toga ili do teleskopa?

Evo i fotografije, koju sam jedva uspeo da uslikam htc tattoo-om :D

CyberianIce

Da, teleskop je los, ne moze on da podnese bas toliko uvecanje. Pomeraj palete ukazuje da je Jupiter bio nisko na horizontu u tom trenutku, tako da ce biti bolje kad se jos izdigne. A sto se tice fokusa, to je tesko izostriti cak i sa boljom kamerom i vecim teleskopom, koriste se bak maske za to. Sve u svemu izgleda si koristio preveliko uvecanje za taj teleskop a sto se fotke tice ja ni ne znam da li bolje moze da se napravi sa Pocket PC-om...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

gilecais

Evo i od mene snimak Jupitera od 06.08.2011.Snimano je kroz SCT Celestron C-8 narandzasti tubus afokalnim metodom.Koristio sam jos Barlow 2x te okular GL.od 15 mm i na kraju fotoaparat Canon A-560.Ukupno sam snimio 27 avi-a od kojih cu da napravim jedan mali gif,ali za to treba dosta vremena.Senka na telu Jupitera je od jup. meseca Io.Za sada toliko.Veliki pozdrav svima na forumu od Gileta. :)

MooNwalkeR

Ma mene cudi kako sam uspeo i ovo da uslikam sa htc-om. Eksperimentisacu,pa cu videti koje je uvecanje najbolje.
Gile, super su ti fotografije :)

Yagodinac

Gile, odlično - kao i uvek. Izgleda da tebi atmosferska disperzija kad je planeta nisko uopšte ne smeta  ;D
MooNwalkeR: 4mm na 700mm daje prelepih 175x uvećanja što je izazov i za 4x veći teleskop (npr 150/750). Ako tu staviš barlow izađe na skoro potpuno neupotrebljivih 350x.
Staro je pravilo da je maksimalno upotrebljivo uvećanje nekog teleskopa 2 x apertura u milimetrima: ovde konkretno 2x76=152. To je orijentaciono i važi za većinu teleskopa izuzev dobrih apohromata ili maxutova gde oni podnose uvećanja koja su prilično iznad te granice a da slika bude oštra i dalje.

Iskreno, taj 4mm okular i taj barlow su ti sasvim sigurno nepotrebni sa ovim teleskopom. Ali nema veze, kad se Jupiter malo pridigne u septembru atmosfera će biti bolja pa će i slike biti bolje.

gilecais

Jagodince u pravu si.Septembar i do sredine oktobra je obicno period kada se prave najbolji snimci planeta,a i dubokog neba. :)

danicic_predrag

jel mi se cini ili ovde na ovi mfotkama vidimo i senku nekog od galilejevih satelita ?

gilecais

Kako sam vec napisao senka je od Jupiterovog meseca Io.

sale11472

Quote from: MooNwalkeR on August 08, 2011, 02:00:44 am
...... Ali cim stavim 4mm okular mnogo postaje mutno,i mogu da prepoznam samo sferni oblik.Cak ni boja nema.
....


Pa jesmo li ti lepo u onoj temi rekli da zaboraviš na taj okular od 4 mm ???
Zboravi na velika povećanja i drži se ona dva druga okulara koja imaš dok ne nabaviš nešto pristojno (to bi na žalost moglo da predstavlja problem pošto je najveća mana tvog teleskopa upravo fokuser za koji nema pristojnih okulara ni napolju a pogotovo kod nas, nekada davno su se u Japanu pravili pristojni okular tog prečnika ali to je bilo daaaavnoooo)

Dakle za uspešno posmatranje samo ona dva hajgensa od 20mm i 12,5 mm (naročito onaj prvi) i disciplina u nediranju 4mm i barlowa (najbolje da ih sakriješ negde ;) )
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cenicfilip

to si meni rekao da ne diram barlow i 4mm :D

gile super su slike :D svak cast