• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Celestron Astromaster 70EQ i razna oprema

Started by itdeda, August 15, 2011, 11:39:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

itdeda

Pozdrav svima,

prodajem višak opreme zbog nedostatka prostora

1. Celestron Astromaster 70EQ, 70mm/900mm, CG-2 Equatorial, Okular 10mm, Built-on StarPointer, Erect Image Diagonal - 1.25"
kupljen u martu 2011, račun i garancija.
Odličan za Mesec i ništa drugo. Neće ga ni moja deca  :-\
http://www.celestron.com/c3/product.php?CatID=62&ProdID=423

2. Optisan Star 60060, Okulari: SR4,H12, aluminijumski stativ
Uspomena na davne početke  :'(

3. Praktica Exacta 20-60 x 70 Spotting Scope, korišćen godinu dana
Odličan za posmatranje uz dobar tripod ili montažu.
http://praktica.de/index.php?id=26&L=1

Može i zamena za astro ili foto opremu.

Kupujem ozbiljniju montažu, ako neko ima...


digitalex

August 19, 2011, 05:46:14 pm #1 Last Edit: August 19, 2011, 05:51:17 pm by digitalex
Da li te zanima zamena?
Nudim Sky-Watcher 90/900 Refractor na EQ2 montazi, u zamenu za Prakticu Scope + tvoja doplata
Razlog zamene je taj sto hocu da kupim nesto vece, neki reflektor na EQ3 ili EQ5 montazi, pa ako imas i tako nesto u ponudi, a moguca je zamena uz moju doplatu, onda se mozemo i za to dogovoriti.
Pozdrav

itdeda

Pa i ja sam u potrazi za nekom montažom klase EQ5 tako da ne bih ulagao u još jedan refraktor koji ne znam da koristim,
ali su moguce druge zamene...

Za Practicu ti treba bas jak tripod, jer je teška - ja sam je prikačio na CG-2 umesto Celestrona. Izgleda šašavo ali radi  :)


digitalex

Sta jos nudis u zamenu?
Svakako bi mi Praktica sluzila za zezanje. Ima ih u jednoj prodavnici, u mom komsiluku, ali ne daju mi se pare za novo :)

trut

Koja je cena za Celestron ? I ako se prodaje koliko za SW 90/900?

5ja

Quote from: itdeda on August 15, 2011, 11:39:49 pm
...
1. Celestron Astromaster 70EQ
...
Odličan za Mesec i ništa drugo. Neće ga ni moja deca  :-\
...


Auh, kad si ga tako ''nahvalio'', ne znam ko će hteti da ga kupi...

Hteo bih da dodam moje utiske i kratko iskustvo vezano za isti ovakav teleskop:
Igrom slučaja sam imao priliku da ga isprobam pre jedno 6-7 meseci. Pored Meseca i njegovih kratera jako lepo se videla i Orionova maglina M42, a ništa lošije se nije video ni Saturn. Sa 10mm sasvim lepo i jasno sam video odvojeno prstenove od diska planete i ''u blizini'' crvenkasti Titan.. Doduše, seeing je stvarno bio odličan.. Bio sam u podnožju Rtnja i bio je januar.. Napolju je bilo oko -18 C stepeni, tako da sam se zadržao kratko i nisam stigao da pogledam kako se vide neki drugi objekti...
Elem, hoću da kažem, mislim da nije baš ''samo za Mesec i nizašta drugo'', mislim da može dobro da posluži i za posmatranje planeta i čak nekih sjajnijih M objekata nekom početniku koji nema novaca za ozbiljniji teleskop ili nekom osnovcu/srednjoškolcu kao prvi teleskop. Dobro je i to što je na ekvatorijalnoj montaži tako da neko ko se prvi put susreće sa tim može da vežba RA i DEC pokrete, osnove posmatranja i pronalaženja objekata... Pa zamisli onda jednog dana kada dohvati EQ3 posle ovoga... Sreći nikad kraja..  ;)

Pozdrav.
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

itdeda

Slažem se sa tobom, jer je optika solidna a montaža je odgovarajuća.
Ubija "StarPointer" jer je potpuno beskoristan noću, tako da se sesije pretvaraju u beskonačno traženje kroz okular - što najčešće znači da sam koristio samo 20mm okular.
Ovo je mnogo bolji početnički teleskop od raznih optisana a mnogi su se i sa njima lepo družili i učili...

U svakom slučaju ko se jednom navuče na F4/F5 reflektore i DSO, teško je biti zadovoljan Mesecom i još par planeta...
A moja deca obožavaju 130/650 EQ2 jer ima mnogo veće vidno polje  ;)

Orijentaciono za sve koji su pitali:

Celestron 70Eq 120€ (plaćen je 16899 din)
Praktica 60€
Optisan 25€

Ili ukoliko neko ima nešto da ponudi u zamenu slične vrednosti (na pp)...
 

cola

Npr taj Celestron 70 Eq moze biti dobar sekundarni teleskop za korekciju pracenja...
I ne slazem se oko ovog navlacenja na f4/f5, jer smatram da su veci f-ovi daleko bolji za urbane sredine u kojima vecina nas zivi, gde svetlosno zagadjenje tuce, takodje za promenljive, dvojne zvezde refraktori su nekako pre moj izbor sem ako ne mislis samo za "DSO" :) ...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

digitalex

August 21, 2011, 12:51:37 pm #8 Last Edit: August 21, 2011, 12:59:16 pm by digitalex
Quote from: trut on August 20, 2011, 03:15:41 pm
Koja je cena za Celestron ? I ako se prodaje koliko za SW 90/900?

SW 90/900 bi bio 150 eura u kompletu sa montazom, okularima, barlow... Za razliku od Celestrona 70EQ, kod mene se lepo vidi M42, M31, Jupiter, Saturn, zanimljivo je, sto kaze Cola, da se sa refraktorom koji ima manji F broj mogu iz grada posmatrati tamniji objekti. Ja sam uspeo sa mojim teleskopom da vidim M57, sa krova zgrade u centru grada

sale11472

cola reče da se teleskopom većeg f-broja (odnosno sporijim teleskopom) iz grada može boje posmatrati tj f6 ili f8 reflektor će u sredini gde je veći LP dati bolje rezultate ukoliko je prečnik objektiva isti zato što će nebo izgledati tamnije tamnije..... takođe iz grada je poželji koristiti i malo veće povećeanje zbog istog efekta...
Naravno to važi za svetle i kompaktne objekte bledunjave galaksije ipak traže tamne lokacije isto kao i neke blede magline (da vidim nekoga da vidi Helix iz grada)...

Kada su upitanju objekti koji su i svetli i kompaktni onda nema problema pomenuti M57 (a i M27 npr, globularna jata poput M13, M3 itd da ne pominjem) se vidi iz grada i u 70/900 refraktoru....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

Aha, kad smo se vec dotakli te teme,
evo i jednog clanka iz caspisa skyandtelescope, koji se bavi posmatranjem objekata dubokog neba iz svetlosno zagadjenih krajeva. Ameri imaju mnogo vecih problema nego mi sa tim stvarima.
http://media.skyandtelescope.com/documents/MullaneyDeepSky111.pdf
I jos nesto, uvek treba gledati da se izvuce maksimum iz svoje opreme, nekada se i sa najgorom opremom mogu dobiti neki "fensi" podaci. :)
Tako ti sa tih 70mm mozes lepo da radis promenljive zvezde, a to je daleko znacajnije od Meseca koji si naveo ;)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

itdeda

Sve je to manje-više tačno,
ali kao što sam pomenuo - problem je ono što Celestron zove "StarPointer" :-(

Čak i na svom sajtu imaju uputstvo kako ga zameniti nečim normalnim:
"How do I put a better finderscope on my AstroMaster or LCM scope?" http://www.celestron.com/c3/support3/index.php?_m=knowledgebase&_a=viewarticle&nav=0&kbarticleid=2497


spadej

Taj "Star Pointer" zaista ne sluzi nicemu. Ima ga i moj Celestron. U pocetku sam pokusavao da ga koristim ali sam brzo odustao. Najgore od svega je sto ne moze da se zameni bez busenja cevi, a ne svidja mi se resenje sa lepljivom trakom. Ali, moze se i bez njega (kad se mora).

cola

U tom slucaju, kupite red dot za nekih 10 evra i mirni ste...
Ili sklepajte neki opticki trazilac....
www.scopemaking.net ;)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

cenicfilip

Quote from: cola on August 22, 2011, 12:31:26 pm
U tom slucaju, kupite red dot za nekih 10 evra i mirni ste...
Ili sklepajte neki opticki trazilac....
www.scopemaking.net ;)
Quote from: cola on August 22, 2011, 12:31:26 pm
U tom slucaju, kupite red dot za nekih 10 evra i mirni ste...
Ili sklepajte neki opticki trazilac....
www.scopemaking.net ;)


a gde moze da se kupi  za 10e ?