• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jupiter

Started by Laci, August 24, 2011, 02:13:22 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Sekula

Quote from: Danijel on April 09, 2015, 01:24:28 am
A imaš li mogućnosti "ukrasti" malo vremena pa Jupiter snimiti kroz onaj lijepi veliki 60 cm teleskop ispod kupole?


To je i snimljeno putem tog teleskopa, bez barlova.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Danijel

A jel, onda sam nešto pobrkao, mislio sam da si snimao kroz onaj tvoj 200 mm Newton, mada mi je bilo čudno da se tako dobro vidi bez barlowa... ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Sekula

April 09, 2015, 02:20:33 am #302 Last Edit: April 09, 2015, 04:58:45 pm by Sekula
Quote from: Danijel on April 09, 2015, 02:03:47 am
A jel, onda sam nešto pobrkao, mislio sam da si snimao kroz onaj tvoj 200 mm Newton, mada mi je bilo čudno da se tako dobro vidi bez barlowa... ;D


Sa barlovom bi se i ovde videlo duplo vece ali nisam hteo da stavljam ovog puta jer je seeing bio dosta slab i treperenje veliko. Sve u svemu, ovde je dobijeno vidno polje od par lucnih minuta kada se uzme velicina ogledala i ziza kao i velicina cipa.

Ovom prilikom postujem i animaciju:



interval od 1h15 min, 03.04.2015. od 20:40 do 21:55 UT, ukupno 12 frejma
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sekula

A ovo bi trebalo da bude i stereografska projekcija sa autenticnih snimaka, gledano sa severnog pola Jupitera.



A ovako sa juznog pola:



| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Danijel

U ovo je odlično, animacija lijepo izgleda, to da je snimati cijelu noć i gledati pjegu kako putuje od jednog kraja na drugi. :)

A kako si napravio tu stereografsku projekciju?
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Sekula

Quote from: Danijel on April 09, 2015, 03:12:11 am
U ovo je odlično, animacija lijepo izgleda, to da je snimati cijelu noć i gledati pjegu kako putuje od jednog kraja na drugi. :)

A kako si napravio tu stereografsku projekciju?


Da bi snimio izlazak i zalazak pege te dobio animaciju je potrebno oko 3 i po sata snimanja. To bi onda znacilo da ti treba okvirno jedno 35 do 40 videa da bi odradio frejmove u softverima i potom presao na animacioni postupak. Za animaciju imas lepe vec prilagodjene softvere kao sto je npr.  PIPP

Samu astrometrijsku obradu planetarnih i lunarnih snimanja je najbolje vrsiti u softveru WinJupos. U njemu od svojih originalnih fotografija nakon njihovog pojedinacnog astrometrijskog merenja mozes dobiti jako dobre i precizne podatke koje se ticu analize objekta koji si snimio. Tako na primer se dobijaju i ove prave mape od sopstvenih snimaka (svakako nisu fake ;)).
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Danijel

Joj meni je to sve novo, imam ja taj PIPP, a imam i WinJupos, samo što nisam u njih posebno ni zagledao jer se tada još nisam bavio snimanjima Jupitera pa mi je to bilo nešto "što trebam imati" kao svaki astronomski hrčak, nikad ne znaš kada ti može zatrebati, a što je to u stvari nisam ni proučavao. ;D

Onda sam negdje vidio da treba imati i onaj neki program za "derotaciju" Jupitera, a koristi se i za Saturn, pa jedno pet programa za stackiranje i tako to pređe u sakupljanje astronomskih softvera, a kojima se ne zna ni namijena pravo, a kamoli mogućnosti koje sve imaju.

Što se Jupitera tiče, najzanimljiviji mi je neki mali programčić, trenutno sam na poslu, u noćnoj, pa ne mogu pogledati kako se zove, a koji ima mogućnost prikazati podatke kada će se vidjeti crvena pjega. Pa planiram malo loviti pjegu i vježbati snimanje i obradu.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Sekula

April 09, 2015, 04:09:33 am #307 Last Edit: April 09, 2015, 04:15:00 am by Sekula
Quote from: Danijel on April 09, 2015, 03:58:02 am
...

Onda sam negdje vidio da treba imati i onaj neki program za "derotaciju" Jupitera, a koristi se i za Saturn, pa jedno pet programa za stackiranje i tako to pređe u sakupljanje astronomskih softvera, a kojima se ne zna ni namijena pravo, a kamoli mogućnosti koje sve imaju.


Program koje radi izmedju ostalog i tu derotaciju Jupitera koji pominjes je upravo WinJupos. To radi i za ostale planete gde je potrebno, posto je btw taj program namenjem za bilo koju planetu ukljucujuci i Mesec.

Quote
Što se Jupitera tiče, najzanimljiviji mi je neki mali programčić, trenutno sam na poslu, u noćnoj, pa ne mogu pogledati kako se zove, a koji ima mogućnost prikazati podatke kada će se vidjeti crvena pjega. Pa planiram malo loviti pjegu i vježbati snimanje i obradu.


WinJupos takodje ima efemeridske podatke ali pretpostavljam da koristis ovaj program koji pominjes a zove se Jupiter Version 2.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Danijel

Quote from: Sekula on April 09, 2015, 04:09:33 am
Program koje radi izmedju ostalog i tu derotaciju Jupitera koji pominjes je upravo WinJupos. To radi i za ostale planete gde je potrebno, posto je btw taj program namenjem za bilo koju planetu ukljucujuci i Mesec.


A što je ta derotacija, zašto se to mora raditi?

Quote from: Sekula on April 09, 2015, 04:09:33 am
WinJupos takodje ima efemeridske podatke ali pretpostavljam da koristis ovaj program koji pominjes a zove se Jupiter Version 2.


E da, točno taj program. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kruska

mmm videh da ste se raspricali o jupiteru a vidim I zbog cega.

odlicna slika! tj I vise nego...odlicna.
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Sekula

Quote from: Danijel on April 09, 2015, 05:13:00 am
Quote from: Sekula on April 09, 2015, 04:09:33 am
Program koje radi izmedju ostalog i tu derotaciju Jupitera koji pominjes je upravo WinJupos. To radi i za ostale planete gde je potrebno, posto je btw taj program namenjem za bilo koju planetu ukljucujuci i Mesec.


A što je ta derotacija, zašto se to mora raditi?

...


Derotaciju ne moras da radis ali je predvidjena u situaciji kada treba da radis neku astrometriju ili da prosto napravis takvu vrstu mape ili animacije. Ona podrazumeva da iskoshenu tj, pod nagibom snimljenu planetu softverski ispravis u pravilni tj. uspravni x,y polozaj. Da to ne bi petljao rucno po lejerima i slicno to uradi WinJupos za tebe.

Quote from: kruska on April 09, 2015, 08:12:41 am
mmm videh da ste se raspricali o jupiteru a vidim I zbog cega.

odlicna slika! tj I vise nego...odlicna.


Hvala Krushka, ko sto rekoh i prethodnima, da napravis jos bolju i lepsu!  :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Danijel

Hvala ti Sekula na iscrpnim odgovorima! :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

vlaiv

Derotacija je ispravljanje razlike u prvom i poslednjem (odnosno svim izmedju) frejmovima videa koji snimis gde se jupiter u medjuvremenu rotira pa prilikom stackinga dolazi
do problema zato sto oblaci i ostali elementi na jupiteru nisu na istoj poziciji. Ako ne radis derotaciju dobijes motion blur prilikom stackovanja i umanjenje cistoce detalja.
Obicno se radi za video preko par minuta (zavisi od velicine teleskopa i resolving power-a). Negde na netu sam gledao analizu i ako se koristi autostakkert cak i na
vecim rezolucijama (reda velicine ove slike i malo vece) nije potrebno koristiti derotaciju i do 4 minuta zbog algoritma koji se koristi (sam program uradi alignment frejmova
na lokalu oko svake ap - alignment point-a pa se i dalje dobije potrebna ostrina)
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Sekula

April 09, 2015, 07:45:34 pm #314 Last Edit: April 09, 2015, 07:51:03 pm by Sekula
Quote from: vlaiv on April 09, 2015, 06:56:50 pm
Derotacija je ispravljanje razlike u prvom i poslednjem (odnosno svim izmedju) frejmovima videa koji snimis gde se jupiter u medjuvremenu rotira pa prilikom stackinga dolazi
do problema zato sto oblaci i ostali elementi na jupiteru nisu na istoj poziciji. Ako ne radis derotaciju dobijes motion blur prilikom stackovanja i umanjenje cistoce detalja.
Obicno se radi za video preko par minuta (zavisi od velicine teleskopa i resolving power-a). Negde na netu sam gledao analizu i ako se koristi autostakkert cak i na
vecim rezolucijama (reda velicine ove slike i malo vece) nije potrebno koristiti derotaciju i do 4 minuta zbog algoritma koji se koristi (sam program uradi alignment frejmova
na lokalu oko svake ap - alignment point-a pa se i dalje dobije potrebna ostrina)


Da, to je detaljno objasnjenje. Lepo si ga apsolvirao.
AutoStakkert ima definitivno bolji algoritam od Registaxa. A Registax i dalje ima dobru opciju sa kanalima.
Jupiter svakako nije dobro snimati sa expozicijama vecim od 5 minuta zbog detalja u atmosferi. Mozda je optimum bas negde oko 3-4 minuta.
Osim toga, za sto veci f od 10 bitnije i veci broj frejmova kamere. Dobro bi bilo da recimo bude 100 fps.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |