• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

sta je prostor za fiziku?

Started by r2d2, August 22, 2011, 12:59:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

August 22, 2011, 12:59:58 am Last Edit: August 22, 2011, 01:05:30 am by r2d2
Citam jednu zanimljivu knigu, i vidim da sa stanovista fizike i kosmologije prostor nije razumljivo objasnjen.
Kako i zasto?
Knjiga se zove Lajbnicovo i Boskovicevo shvatanje kntinuiteta, i bavi se izmedju ostalog misterjom kontinuma prostora.  

Da li se tacke materije krecu  skokovito od tacke do tacke (kako je mislio Boskovic) ili se kretanje tela vrsi skokvito kroz konitinuirani prostor kako nam sugerise savremena kvanta teorija?
 Tackastom koncepcijom prostora narusava se  (kako pise u knjizi) njegova izotropnost. A postavlja se pitanje  zasto se istim geometrijskim elementom  opisuje prostor  (tacka prostora) i materije (tacka materije) - kako navodi autor Velimir Abramovic?

Ovo pitanje me zaista izvelo iz takta imajuci na umu ideju da prostor i materija jesu ista "stvar" sa razlicitim manifestacijama. Takodje smatram da  pravilno razlucivanje ovih dveju kategorija je bitna i za shvatanje prirode sirenja svemira (prostora), tamnu materiju, energiju, inflaciju itd itd itd.

Jako bih bio zaintresovan da cujem tudja razmisljanja na ovu temu.  Sta je to prostor u kontinumu prostor-vreme?

cenicfilip

Pa prvo moramo da shvatimo sta je vreme samo po sebi i kako tece dali pravoliniski ,dali ima zakrivljenja vremena i ako ga ima gde ga ima i kako nastaje. to isto vazi i za sam prostor. Pa kad se ove dve stvari ispitaju do tnacnia mozemo da ih pominjemo zajedno kao vreme i prostor i kako uticu jedno na drugo. U velikim prostranstvia kao sto je svemir vreme neverovatno utice na prostor ali prostor jos vise utice na vreme.Ali na nasoj planeti taj odnos vremena i prostora jednostavno ne mozemo da osetimo.
Recimo ako uzmemo svetlost koja leti kroz prostor u nekoj tacki pocinje da prolazi kroz vreme a ne kroz sam prostor..


ipak je ovo tema od koje moze da se coveku zavrti u glavi.

Ajde ljudi da cujemo misljenja drugih.

cenicfilip


betelgez

zdravo r2d2.
za prostor-vreme u fizici se moze reci da je cetvorodimenzionalni kontinuum u kojem se kombinuju tri dimenzije prostora (onog prosora koji je nama poznati i u kojem smo) i dimenzija vremena radi geometrijskog predstavljanja kretanja (bez dimenzije vremena necemo biti svesni postojanja i kretanja, vec samo skokova sa jednog mesta na drugo). svaka tačka (beskonacan broj tacaka, znaci nije mreza konackog broja) u toj geometrijskoj predstavi je jedan dogadjaj i sve skupa predstavljaju 'svet' kroz vreme. putanje u kontinuumu predstavljaju dinamicne istorije cestica u pokretu, tako da pravolinijske putanje odgovaraju jednolicnim kretanjima, trodimenzionalni preseci temporalnim konstantnim vrednostima, predstavljajuci zajedno izgled prostora u odredjenom momentu. sve u svemu, prostor je mesto gde barionska materija obitava sa vremenom. kao sto je prestava 2d prostora papir koji defakto nema nikakvu mrezu ili gustinu (u pogledu prostora) nego samo na tom prostoru 2d materija (crtez) moze prestaviti sebe kao mrezu, tako i u 3d prostoru kroz vreme cestice se krecu unutar tog prostora.


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

r2d2

August 25, 2011, 09:27:13 am #4 Last Edit: August 25, 2011, 10:27:52 am by r2d2
Hvala na odgovorima.

Moje nedovoljno znanje fizike i matematike me ne sprecava da ne iznesem svoje povrsno razmisljanje na ovu temu, ipak sve sa preambicioznim ciljem da razumem misteriju velikog praska i kosmologije uopste. Bez zajebancije!

Iznenadjen sam koliko sam licno malo poklanjao paznju ovom pitanju.

Kakva je  "materijalnost" duzine sirine, visine i vremena? Da li se razlikuje opis prostora i fizicke tacke tj. materije?

Kakava je koorelacija ukupnosti kontinuma prema materijalnom telu koje se krece?  (budeci da vidimo da se celokupni svemir ubrzano siri, a da van svemira ne postoji ni prostor i vreme, mora postojati neki odnos)

Da li je "materijalnost" kontinuma iluzija (matematicki aparat) ili stvarni opis stvarnosti?

Quotezdravo r2d2.
za prostor-vreme u fizici se moze reci da je cetvorodimenzionalni kontinuum u kojem se kombinuju tri dimenzije prostora (onog prosora koji je nama poznati i u kojem smo) i dimenzija vremena radi geometrijskog predstavljanja kretanja (bez dimenzije vremena necemo biti svesni postojanja i kretanja, vec samo skokova sa jednog mesta na drugo). svaka tačka (beskonacan broj tacaka, znaci nije mreza konackog broja) u toj geometrijskoj predstavi je jedan dogadjaj i sve skupa predstavljaju 'svet' kroz vreme. putanje u kontinuumu predstavljaju dinamicne istorije cestica u pokretu, tako da pravolinijske putanje odgovaraju jednolicnim kretanjima, trodimenzionalni preseci temporalnim konstantnim vrednostima, predstavljajuci zajedno izgled prostora u odredjenom momentu. sve u svemu, prostor je mesto gde barionska materija obitava sa vremenom. kao sto je prestava 2d prostora papir koji defakto nema nikakvu mrezu ili gustinu (u pogledu prostora) nego samo na tom prostoru 2d materija (crtez) moze prestaviti sebe kao mrezu, tako i u 3d prostoru kroz vreme cestice se krecu unutar tog prostora.

   
Predpostavljam da mislis na - kupu dogadjaja  (*istorije) koja u kontinumu pravi materijalana cestica koja se krece! Da to jeste upecatljiva slika prikaza materijalnog sveta matematikom. Al` dal` je fizika zadovoljna sa tim?  Uzmimo protone koji nose informacije jos maltene od velikog praska,,,,,??? Potencijalna energija protona stalno raste i raste u odnosu na centar velikog praska!!!!

 Ko sisa pozadnisko zracenje kad imamo nosioce informacija iz tog perioda. A sta je sa singularnostima u nasem kontinumu gde su tu opisi sa sirinom, duzinom, visinom i vremenom??????

Ipak zbunjuje me (u mom shvatanju)  diskretnost u samoj proizvoljnosti koja bi trebala da vazi na svim nivoima. Uzimanje bilo koje tacke "kordinatnog sistema" kontinuma me dovodi do dva pitanja:

Koja je najmanja moguca jedinica vremena i prostora koja u potpunosti zadrzava sva svojstva?

I druga zasto postoji razlika u kontinumu na supervelikoj i supermaloj skali  (u relativnosti i kvantnoj mehanici). Na supervelikoj skali imamo fizicki prostor, vreme kupe dogadjaja,  zakrivljenja zbog mase ili brzine, limitiranost kontinuma brzinom svetlosti itd itd, a na super malim imamo umesto kupa - oblak matematicke verovatnoce, princip neodredjenosti brzine i polozaja itd itd, pa mi izgleda da je matematicki instrument kojim opisujemo stvarnost u fizici neadekvatan za oba slucaja.

Jasno je da su ova razlicita svojstva prostornosti uslovljena zakonima fizike (knp princip neodredjenosti) ali je bez obzira na to sirinu duzinu i visinu sumnjivo primeniti u kvantnoj pa se pitam dal` se moze reci da je to razlicita organizovanost kontinuma (pa samim tim i drugaciji kontinum koji je uronjen u ovaj nas)?

Pitam se  da li zaista postoji kvalitativna razlika izmedju prostora i materijalne cestice.

Najbanalniji primer je: Ja se krecem dva metra. U prostrovremenskom kontinumu, sve je jasno  od mog pocetka do mog zavrsetka kretanja. Za mene koji sam presao taj put takodje je vazila promena u vremenu ali ne i u prostoru. Cini mi se da je matematicki ispravno reci dok sam koracao tih dva metra svet se kretao prema meni iz mog ugla posmatranja. Vreme je u tom kontekstu bilo razlicito za mene, u odnosu na posmatrani dogadjaj  (koordinatni sistem) zbog dilatacije vremena. Ujedno ako imam na primer 17 godina sigurno sam i porastao neku mrvicu jer je poznato da tinejdzeri rastu tj kao materija koja se krece imam sopstveno nezavisno vreme...

Drugim recima diskretnost je narusena? (a samim tim i "neskokovitost" putovanja cestice?)

Istu stvar mozda mozemo primeniti na ono sto nazivamo sirenjem svemira kroz kontinum.
Quoteprostor je mesto gde barionska materija obitava sa vremenom

Danas kada fizika cetri sile prepoznaje kao cestice (necu reci materijalnu tacke) svodi ceo opis kontinuma na jednu zbrku kojoj je potreban novi matemeticki instrument koji ce ponovo da nam izmeni pojam onoga sto zovemo kontinum.

Ne zanima me sto matematicki postoje navodno 12 dimenzija u teroiji superstruna jer izgleda da ni sa ove cetri dimenzije ne baratamo kako treba.

p.s. Kada sam pre par godina hipoteticki predlozio da se gravitacija na velikoj skali ponasa kao odbojna sila na ovom forumu, pojedinci su me ispljuvali kao previse mastovitog i nedovoljno kompentetnog da uopste ucestvujem u bilo kakoj raspravi. Doduse i svasta-nesto  ;) pogresno, banalno i nepotrebno sam tvrdio, tako da nije bas to tolko vazno, ovo cisto pisem zbog eventualnog potcenjivanja koje je razumljivo.

betelgez

QuoteKakava je koorelacija ukupnosti kontinuma prema materijalnom telu koje se krece?  (budeci da vidimo da se celokupni svemir ubrzano siri, a da van svemira ne postoji ni prostor i vreme, mora postojati neki odnos)

to se prvo treba razmotriti. da li van naseg univeruzma ne postoji prostor i vreme ili van naseg univerzuma ne postoji samo nas univeruzm.
sta nas univerzum sirenjem pravi. da li je nas univerzum skup konacnog broja cestica koje mogu biti na manjoj ili vecoj gustini ili sirenjem povecava broj cestica. postoji li prostor van naseg univeruma i da lion sa druge strane radi komresiju nekog drugog univerzuma ili praznog prostora.

QuoteKoja je najmanja moguca jedinica vremena i prostora koja u potpunosti zadrzava sva svojstva?

mislim da je to kao skip beskonacnih skupova ili nizova. vreme je neophodna dimenzija da bi postojalo kretanje kroz prostor. bez vremena pretanje ne bi postojalo. to znaci da se vreme ne deli na minute i sekunde. time se meri protok materije kroz vreme.



Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

kruska

meni su ove tri dimenzije sasvim dovoljno problematicne.
Na godisnjem odmoru prostor i vreme imaju potpuno drugi smisao.
vreme tece brze a prostor je manji tj. sve izgleda blize, zapravo granica svemira deluje blize nego inace.
🌠