• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Perpetum mobile

Started by r2d2, September 01, 2011, 11:31:16 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

Izotop vodonika 1H ima samo jedan proton i oko njega kruzi elektron. Ako bi uspeli da eliminisemo sve spoljne uticaje elektron koji se nalaza na stabilnoj orbiti bez gubitka energije vecno ce kruziti oko protona. VECNO, bez gubitka energije! Perpetum mobile

sale11472

Nope, nije perpetuum mobile već kvantna mehanika ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

QuoteNope, nije perpetuum mobile već kvantna mehanika

Ha ha ha! ;D
Zovi me i lonac ako hoces ali me nemoj razbiti.
Perpetum mobile!

r2d2

Planeta zemlja kruzi oko sunca i oko svoje ose. Kruzi prosecnom brzinom od 29 kilometara u sekundi i godisnje prevali 950 milona kilometara.

VECNO, bez gubitka energije! Perpetum mobile

(Mora da je i tu u pitanju kvantna  ;D)

Ljubo

QuotePlaneta zemlja kruzi oko sunca i oko svoje ose. Kruzi prosecnom brzinom od 29 kilometara u sekundi i godisnje prevali 950 milona kilometara


QuoteIzotop vodonika 1H ima samo jedan proton i oko njega kruzi elektron. Ako bi uspeli da eliminisemo sve spoljne uticaje elektron koji se nalaza na stabilnoj orbiti bez gubitka energije vecno ce kruziti oko protona. VECNO, bez gubitka energije! Perpetum mobile


Pa kako misliš da rade ovi tvoji Perpetum mobili? Ako bi radili, trošili bi energiju (tzv. "vezana energija" u pomenutim slucajevima), elektron i Zemlja bi pali na centar svog privlacenja i cao za mašinu.
Treba razlikovati "vezanu energiju" od ostalih oblika energije, jer u ovom slucaju ona odrzava sistem (koji bez nje ne bi mogao da postoji).

NShappy

Kada bih napravio točak sa ležajevima u kojima nema trenja, postavio ga u vakum i zavrteo, i on bi se stalno vrteo....

....jeeeee smislio sam onaj.. onaj onaj... ...perputumobil...

;D ;D ;D

sale11472

Quote from: r2d2 on September 02, 2011, 02:05:33 am
Planeta zemlja kruzi oko sunca i oko svoje ose. Kruzi prosecnom brzinom od 29 kilometara u sekundi i godisnje prevali 950 milona kilometara.

VECNO, bez gubitka energije! Perpetum mobile

(Mora da je i tu u pitanju kvantna  ;D)


Nope, nije ni kvantna mehanika a ni perpetuum mobile :P  za razjašnjenje se obratiti čika Albertu (mada može i deda Isaku) ako ti se ne svidi kratko objašnjenje koje je dao Ljubo  :)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Laci

Perpetuum mobile samo parafrazira na nekakav "samopokretni točak" i ne treba ga bukvalno predstavljati kao neki vid rotacionog kretanja. To je više, onako, istorijski pogled.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Quote from: r2d2 on September 02, 2011, 02:05:33 am
Planeta zemlja kruzi oko sunca i oko svoje ose. Kruzi prosecnom brzinom od 29 kilometara u sekundi i godisnje prevali 950 milona kilometara.

VECNO, bez gubitka energije! Perpetum mobile


Hihihi...  ;D ;D
Kolika je brzina bila pre koju milijardu godina? Kolika je bila udaljenost? Neće baš biti da je bez gubitka energije.
Evo priče za Mesec - nekad je bio nekoliko puta bliži Zemlji. Vremenom se vreme revolucije smanjivalo, proporcionalno sa udaljenošću. To je povezano sa ugaonim momentom na način na koji se balerina vrti. Kad balerina skupi ruke vrti se brže i vice versa.

r2d2

September 02, 2011, 06:21:01 pm #9 Last Edit: September 02, 2011, 07:17:01 pm by r2d2
Hvala Vam na zanimljivim odgovorima mada su svi razliciti!


Predpostavljam da je Kulonov zakon  definisao razlog vecnog okretanja elektrona oko protona (i jos pride par zakona o obrtnom momentu, i kvantnim orbitalama.).

Naelektrisanje se ne moze potrositi ni posle 100 godina ili 1000 ili 10 na n-ti godina dejstva.

Gravitacija se takodje ne moze potrositi bar koliko ja znam. Druga stvar je sto mislim da ne postoje potpuno izlovoani sistemi.

I na kraju nekako bih se najvise slozio sa Laci-om.

Ceo svemir je po sadasnjoj kosmoloskoj teoriji jedan neobican (negativan?) perpetum mobile  - koji se ubrzano siri stalno dodajuci energiju (oklen vise?) u sistem u obliku kosmoloske konstante. Pitam se da li cemo ipak jednog dana redefinisati neke zakone iz fizike (mislim o zakonu ocuvanje energije????) u nekim specijalnim slucajevima recimo ceo kosmos i sl.  ;D

QuoteNope, nije ni kvantna mehanika a ni perpetuum mobile Plaženje  za razjašnjenje se obratiti čika Albertu (mada može i deda Isaku) ako ti se ne svidi kratko objašnjenje koje je dao Ljubo

"You don't really understand something unless you can explain it to your grand mother. (Albert Einstein)"
even if you use name of  Albert Einstein, or Isaac Newton or especially  quantum physics!

betelgez

Evo jednog linka ka mom tekstu. Tu se može videti koliko suncev sistem nije savršen i koliko Zemlja deluje na Sunce, Mesec na Zemlju i da to u stvari nije kao što smo zamišljali.

http://www.astronomija.co.rs/nauka/geologija/4657-geoid-ili-krompir.html


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

r2d2

Zaista lep i intresantan tekstic, svaka cast. Naravno da je sve u sustini mnogo mnogo komplikovanije, to nikada nisam doveo u pitanje (izolovani sistem).
Ja nosim u ruci kofer. Stanem! Dok stojim, drzim kofer ali ne vrsim nikakav rad jer moji misici jedino dejstvuju kao vektor suprotan zemljinoj tezi. Medjutim ja ipak trosim energiju svojih misica.

"Problem" je u tome sto ako bi uzeli zaozbiljno ideju koju predlaze recimo Yagodinac da se "energija trosi" usled rotacija  mogli u svemiru da naidjemo na makro nebesko telo koje ne rotira oko svoje ose. Osim nerotirajucih crnih rupa ja ne cuh o tako necemu.

sale11472

Quote from: r2d2 on September 02, 2011, 06:21:01 pm
...... stalno dodajuci energiju (oklen vise?) u sistem u obliku kosmoloske konstante......


Ovaj, ne dodaje Svemir energiju ;D no to rade naučnici, kako im se šire horizonti spoznaje i nova saznanja se ne slažu sa postojećim teorija i modelima, to je čar nauke, nikada ne možeš naučiti sve.


Quote from: r2d2 on September 02, 2011, 06:21:01 pm
"You don't really understand something unless you can explain it to your grand mother. (Albert Einstein)"
even if you use name of  Albert Einstein, or Isaac Newton or especially  quantum physics!


Eh sa mojim (sada već pokojnim) babama ja nisam imao taj problem, sve sam im uspešno (i polagano) objašnjavao. Pojedinci na ovom forumu su, ipak, tvrđi orah pa polako gubim volju i želju :P
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?