• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Parsek - koliko on tacno iznosi?

Started by Skyw@lker, September 12, 2005, 12:32:51 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Skyw@lker

Dakle znam za jedinicu za daljinu u svemiru - "parsek" koja se koristi kao zamena za ne znam ni ja koliko tacno svetlosnih godina. Koliko on tacno iznosi? I interesuje me da li neko zna zasto je to bas taj broj (cini mi se da nije ceo broj) - mozda nisam dobro formulisao pitanje, htedoh reci drugim recima cemu je jednak jedan parsek?  :?:
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

sashastar

Jedan parsek = 3.26 svetlosne godine=206265 AJ = 30.8 biliona km.

plandor

Parsek je udaljenost na kojoj objekti imaju godisnju paralaksu od jedne lucne sekunde i iznosi 3.2616 sv.godina ili 206265 astronomskih jedinica.
To je ono sto ja znam, sigurno moze o ovome dosta vise da se napise, ali u najkracem, to je to.

sashastar

A moze i ovako

1 Parsec = 3.08568025 × 10 na 16ti  metara

Skyw@lker

Quote from: "plandor"Parsek je udaljenost na kojoj objekti imaju godisnju paralaksu od jedne lucne sekunde i iznosi 3.2616 sv.godina ili 206265 astronomskih jedinica.
To je ono sto ja znam, sigurno moze o ovome dosta vise da se napise, ali u najkracem, to je to.


Ok, hvala na odgovorima - sad mi je jasno zasto je bas ta brojka dakle oko 3,26 sv. godine. U pitanju je dakle paralaksa od jedne lucne sekunde. Paralaksa, ako se ne varam je prividno "pomeranje" objekta ako se gleda iz suprotnih delova elipse - orbite Zemlje oko Sunca...
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

plandor

QuoteParalaksa, ako se ne varam je prividno "pomeranje" objekta ako se gleda iz suprotnih delova elipse - orbite Zemlje oko Sunca...


Tako je.

Sich

Quote from: "plandor"
QuoteParalaksa, ako se ne varam je prividno "pomeranje" objekta ako se gleda iz suprotnih delova elipse - orbite Zemlje oko Sunca...


Tako je.


nije tako, duplo je manja. gleda se samo poluprecnik orbite (1 AU), a ne cela orbita (2AU)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

plandor

:oops:

Ja sam celo vreme mislio na pomak koji nastaje kod neke zvezde kada je posmatramo sa zemlje sada i kroz 6 meseci. Tako je to kada se ne cita sa paznjom.
Znaci, paralaksa je velicina ciji je iznos polovina celog pomaka, ili drugim recima ovako kako je Sich napisao. Jel tako?

Ulysses

LOL, da parsek je 3.26 svijetlosnih godina, uvijek moram zakasnit -_- .

Skyw@lker

Ok, narode samo mi je bila mnedoumica zasto bas 3,26 sv. god. ali sada mi je jasno... "Misterija" razresena!  :) A da li neko jos zna odakle potice ta rec, mislim "parsek"? Nadam se da ne pitam suvise...  :wink:
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Sich

Quote from: "Skyw@lker"Ok, narode samo mi je bila mnedoumica zasto bas 3,26 sv. god. ali sada mi je jasno... "Misterija" razresena!  :) A da li neko jos zna odakle potice ta rec, mislim "parsek"? Nadam se da ne pitam suvise...  :wink:


Razlog je vrlo jednostavan, parsec - skracenica od dve reci parallax i arcsecond, jer poluprecnik zemljine orbite na udaljenosti od 10pc iznosi lucnu sekundu
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Skyw@lker

"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."