• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Brže od Svetlosti........

Started by Kizza, September 23, 2011, 06:38:04 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sekula

Quote from: danicic_predrag on September 25, 2011, 11:42:12 pm
@ sekula

1. Tvoj refernetni clanak nije onaj na koji sam ja prvobitno mislio

2. Upravo si rekao da "Astronomski magazin" objavljuje skandal price ( posto sam ja preneo ono sto sam procitao tamo )..

3. ...


Dakle, ovo što je napisano je obično spinovanje onog što je prvobitno rečeno u tvom postu na ovoj temi. Moja reakcija je usledila na rečenicu dole koja sa ovim što je objavljeno o neutrinu nema ama baš nikakve veze sa činjenicom da neko nešto namešta i prećutkuje (kao ni sa Plutonom, jadnim koji nije nikome ništa skrivio da ga sada bilo ko povlači). A ti si napisao ovo:

Quotekada su otkrili pluton prvo su rekli " otklrili smo plnateu " onda su pustili da se prica 7-10 dana o tome pa tek onda objavili parametre i sve ostalo kako pustili da se laz ponovi dovoljno puta da postane istina ....


Na moju molbu da svima argumentovano obrazložiš ovu rečenicu koju sam ti naveo i da tačno napišeš koja je to laž pretočena u istinu, ti se pozivaš na stari broj Astronomija taj i taj - ja pročitao tu. Očekivao sam od tebe da tačno navedeš citat i da ovu svoju rečenicu dovedeš u liniju i bilo kakvu smislenu relaciju sa onim šta tamo tačno piše. Dakle, niko tu ništa ne namešta niti prećutkuje. To što mi podmećeš da ja Astronomiju posredno proglašavam skandal štampom je samo nekakav pokušaj retorčke akrobacije. Nije to bilo obično pitanje radoznalca, već izvor i tačno na šta se poziva bilo ko od nas kada ovako nešto se objavljuje. Elem, niti je nameštano niti prećutkivano u slučaju Plutona niti sada u vezi ovog novog potencijalnog naučnog otkrića koje još uvek treba da bude provereno u ostalim referentnim laboratorijama. Konačne implikacije na sve relevantna teorije treba da budu tek izvedene na osnovu konačne potvrde o ovome. A o tome su pisali u AM-u i Dušan Mrdja a i Milan Milošević na njegovom sajtu Svet nauke kao i ovde, i to vrlo jasno i decidirano koji su sledeći koraci.

I još jedna stvar, nismo i ne trebamo na ovom forumu da budemo klub obožavaoca lika i dela Alberta Ajnštajna ili bilo kog drugog. Niti mi treba da navijamo za njegovu teoriju niti treba da navijamo protiv tj za njeno obaranje ili bilo kakvu modifikaciju. Istina je jedna i nauka se bavi samo njenim utvrdjivanjem odnosno njenim principima. Nije teorija relativnosti Čelzi ili Mančester Junajted ili Novak Djoković pa da se bilo ko hvata čegrtaljki i ostalih navijačkih rekvizita. A ponajmanje ovaj forum nije mesto za takvo ponašanje.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

power of reason

ako smem da dam moje laicko misljenje,pre svega hvala uvazenim znalcima na objasnjenju, o ovoj novosti.

Pretpostavka da postoji neutrino je prvi put data 1931,a detektovana je 1956,ovako bar pise na stranici vikipedije,i po mom misljenju je i Tesla verovatno dao svoje misljenje o toj pretpostavci,i opet samo verovatno,odnosno moje nagadjanje da je na osnovu svojih istrazivanja visokofrekventnih struja koje se prostiru kroz vazduh ili zemlju zakljucio da te ,do tada samo teorijske, cestice omogucavaju prenos tih visokofrekventnih struja i brze od svetlosti,O vo je samo moje laicko nagadjanje verovatno da nisam u pravu,mislio sam da je to moguce jer se neutrino pod odredjenim uslovima pretvara u elektron.

Izvinjavam se na lupanju ako sam omasio mnogo.Ne spadam u klub obozavaoca Tesle  ;)

CyberianIce

Secam se da je nedavno uveden koncept superbradiona (cestice koje se krecu brze od svetlosti ali za razliku od tahiona, imaju pozitivne vrednosti za masu i energiju i njihov donji limit nije brzina svetlosti). Bio je clanak na wikipediji o tome ali je obrisan jer su ga administratori svrstali u domen naucne fantastike posto taj koncept krsi lorencovu simetriju. Pa, cini mi se da su sad upravo podeljene glavne uloge za ovaj Sci-Fi triler...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Sekula

Quote from: power of reason on September 26, 2011, 01:58:04 am
ako smem da dam moje laicko misljenje,pre svega hvala uvazenim znalcima na objasnjenju, o ovoj novosti.

Pretpostavka da postoji neutrino je prvi put data 1931,a detektovana je 1956,ovako bar pise na stranici vikipedije,i po mom misljenju je i Tesla verovatno dao svoje misljenje o toj pretpostavci,i opet samo verovatno,odnosno moje nagadjanje da je na osnovu svojih istrazivanja visokofrekventnih struja koje se prostiru kroz vazduh ili zemlju zakljucio da te ,do tada samo teorijske, cestice omogucavaju prenos tih visokofrekventnih struja i brze od svetlosti,O vo je samo moje laicko nagadjanje verovatno da nisam u pravu,mislio sam da je to moguce jer se neutrino pod odredjenim uslovima pretvara u elektron.

Izvinjavam se na lupanju ako sam omasio mnogo.Ne spadam u klub obozavaoca Tesle  ;)


Dakle, ovde opet imamo flagrantni primer da se ne navode tačne činjenice. Ako se nešto navodi, onda se ti navodi referenciraju tačno na jedan tačno navedeni izvor odnosno citat. U kom delu, kom intervjuu i tačno kada i gde je Tesla dao izjavu o neutrinima i ko je to zapisao i preneo nama tj ostatku sveta i budućim pokoljenima? Ovako, to bi bilo kao kada bih ja pustio naklapanje tipa da je Leonardo da Vinči mnogo pre Njutna znao o gravitaciji (a koju baš vi pominjete, onako ko vegetu maltene uz svaki post).

Dakle, ljudi, kad nešto navodite, navedeiti izvor i mesto odakle ste to preuzeli. Ako toga nema, onda je to obično naklapanje. A ovde naklapanjima nikako nije mesto.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Kizza

Požurite sa objašnjenjem jer mi nestaje energije u  laseru  ;D
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

September 26, 2011, 07:27:26 am #35 Last Edit: September 26, 2011, 08:02:52 am by r2d2
Eksperimentalni fizicari uvek traze potvrdu barem u jos dve laboratorije kolega fizicara, pre nego sto zvanicno izadju sa tvrdnjom. Barem do sada je tako bilo. Isti rezulat treba da potvrde jos neki lovci na neutrino, da bi po dosadasnjoj praksi sam rezultat bio validan. Veliki problem u celoj prici je sinhronizacija vremena  samih laboratorija tj. cerna i lovaca na neutrino (u pitanju je nezamisliva preciznost za koju je potrebna real time sinhronizacija. Ovakva tacnost i sama provera zahteva dodatan protok vremena u proverama izmedju laboratorija. Drugim recima nije to bas kako mali Perica zamislja. Lepo je Milan rekao da ova vest sluzi kao informacija da bi se prica proverila na jos nekim mestima. Ovaj put ja to naglasavam, ako nije dovoljno GLASNO receno.

Do tada cemo uzivati u ljudskim manifestacijama tipa: e znao sam, tacno sam znao, ili ko ne voli karanfile ne treba da zivi ili vrati mom perici uvo, ili sta ce biti s` kucom Laki?, ili puska je zakocena, ne brinite,,,itd itd.

Naravno i meni padaju super fantasticne ideje na pamet, a posebno sam zagolican zbog eventualne nove koncepcije kontinuma prostor-vreme, ali jedno je senzacija a drugo naucna potvrda.

Moze vam se desiti da postanete ljuti anti-Ajnstanovac, pa da posle novih eksperimenata morate da se izvlacite...

NShappy

UF! "Tesla tvrdio da su neutrini brži od svetlosti?!?" Lele! ???

Tesla se nikada nije bavio fizikom elementarnih čestica. Čak mu je promaklo i otkriće tzv. X zraka. Elementarnim česticama se i ne može baviti bez reaktora i akceleratora. Imao je s' vremena na vreme komentare na tadašnju nauku i lična mišljenja o pojedinim oblastima, ali nije se time bavio.

power of reason

izvinjavam se na naklapanju, nece se ponoviti  :-X

sale11472

Hmm a koliko ova minuciozna razlika u vremenu menja dužinu metra kojim su merili razdaljinu između CERN-a i ove italijanske OPERE ???
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NShappy

Hoćeš da kažeš, skoncentrisali su se na sinhronizaciju vremena, a zaboravili da tačno izmere rastojanje između Cern-a i Opere?!?  ;D

Za ovih 60ns svetlost pređe oko 18km. Nije to mala greška.

CyberianIce

Ne menja je uopste. Definicija metra je put koji ravan elektromagnetni talas predje za 1/299 792 458 sekunde. Sto nema nikakve veze sa neutrinom.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

kulevb

Quote from: Sekula on September 26, 2011, 02:37:58 am

Dakle, ljudi, kad nešto navodite, navedeiti izvor i mesto odakle ste to preuzeli. Ako toga nema, onda je to obično naklapanje. A ovde naklapanjima nikako nije mesto.



Naveo sam odakle je preuzeto.
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

sale11472

Quote from: NShappy on September 26, 2011, 03:38:00 pm
Hoćeš da kažeš, skoncentrisali su se na sinhronizaciju vremena, a zaboravili da tačno izmere rastojanje između Cern-a i Opere?!?  ;D


Pre mi pada na pamet da su uzeli dužinu putanje iz nekog pouzdanog izvora ....  ne bi bilo prvi put da se takvo nešto desi.

BTW nije 18km nego 18m(etara) negde si zagubio tri nule ;D
No to je i dalje znatno više od 20 cm koliko kažu da je margina sa kojom poznaju razdaljinu.... doduše, kada malo razmislim  i o margini greške samog eksperimenta sve mi više miriše na to da je stvarno neko mogao mrdne neki zarez....

Quote from: CyberianIce on September 26, 2011, 03:38:29 pm
....Definicija metra .....


metar (u smislu metarska traka) =/= metar (u smislu SI jedinica za dužinu) ;D

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

QuoteEksperimentalni fizicari uvek traze potvrdu barem u jos dve laboratorije kolega fizicara, pre nego sto zvanicno izadju sa tvrdnjom.


Ne mogu a da se ne nasmijem kada su upravo r2d2 i Sale prije oko godine dana, ovdje na forumu, tvrdili da je teorija najvaznija u fizici, a ja sam im lijepo rekao da je to eksperiment8)

Sekula

Quote from: kulevb on September 26, 2011, 09:17:40 pm
Quote from: Sekula on September 26, 2011, 02:37:58 am

Dakle, ljudi, kad nešto navodite, navedeiti izvor i mesto odakle ste to preuzeli. Ako toga nema, onda je to obično naklapanje. A ovde naklapanjima nikako nije mesto.



Naveo sam odakle je preuzeto.


A odakle njima ovo? Da nisu možda došli u posed tajnog Teslinog sanduka koji je FBI zaplenio po njegovoj smrti? Kakva je ovo budalaština na ovakvom forumu?!

Za ovako nešto ovaj sajt uopšte nije referentan. Dajte nam još dokaza da potkrepite ovu tvrdnju. Danas sutra će neki "informativni" portal da objavi da je Kristofer Kolumbo našao Ameriku jer je još u ono vreme imao tajno skriveni GPS uredjaj pa je podatke čitao naopačke i umesto u Indiju zaglavio u Ameriku. Da li onda i ovako nešto treba objaviti na forumu u ovako ozbiljnoj temi? Ko hoće da se šegači sa Teslom i sa nama koji ovo čitamo, nije mu baš najbolji potez.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |