• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Nikola Tesla - iz neformalnog ugla laika

Started by kulevb, September 27, 2011, 09:40:46 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kulevb

Neko veruje da su u istoriji čovečanstva  dve najvece ličnosti,  dva genija, bili: Leonardo da Vinči i Nikola Tesla. (ovo je provokacija ne nasedajte  :))
Tesla nije služio određenoj zemlji .Njega je interesovala sudbina čovečanstva. Shvatajući sebe kao deo Univerzuma, često je ponavljao: " Akcija čak i malih bića dovodi do promena u celom Svemiru. Moj glavni cilj je bio da ukažem na nove pojave i da širim ideje koje će postati polazne tačke za nova istraživanja. "
Nikola Tesla - nije čudo, i nije glasnik drugih svetova. On je jedan od nas - čovek, koji nas ponovo i ponovo dovodi do večnog pitanja: Ko smo, odakle, zašto, i koje su naše mogućnosti?


Otvaram ovu temu o Nikoli Tesli za sve one koji ga cene, postuju a ponajvise razumeju i njega i njegov rad. Jer bez tog razumevanja jednostavno ne mozete znati ni sta ni o cemu govori ovaj genije. Svako od nas ima svoj pogled na svet. Pa i ako je taj pogled kod svih nas razlicit ni jedan nije tako jedinstven i toliko drugaciji kao Nikole Tesle. Dok je za vecinu ljudi sve sto postoji bilo ono sto vide svojim ocima (kod vecine je tako i danas), Nikola Tesla je video mnogo dalje i dublje. Tesla je bio redak ako ne i jedini primer naucnika koji je dosao do teorija na bazi temeljnog razumevanja stvarnosti.
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

r2d2

September 27, 2011, 10:16:04 pm #1 Last Edit: September 27, 2011, 10:38:03 pm by r2d2
Ja bas i ne razumem njegov rad!

Iskreno!

Ne mogu traziti od tebe da mi objasnjavas sve to ali ima nesto sto mi mozes objasniti...


Predpostavljam da pojam "temeljno razumevanje stvarnosti" za tebe ima odredjeno znacenje. Jel` te ne mrzi da o tome napises nesto (( u odnosu na netemeljno razumevanje stvarnosti)) ?

Bez zezanja!

Stvarnost ocima fizike, ili statistike ili kvantne mehanike ili religije ili astronomije, ili sociologije ili istorije ili evolucije.????????

Sta je u stvari stvarnost u kontekstu koji si upotrebio?

Nadam se samo da ne mislis na mentalnu vizuelizaciju elektromagnetnog polja kako je jednom pomenuo sam Tesla!

kulevb

Recimo evo jednog njegovog vidjenja.

Brojevi i jednаčine su znаci kojimа se obeležаvа Muzikа Sferа. Ti zvuci su porukа umu dа život imа smislа, dа u sаvаsioni postoji sаvršen sklаd, i dа je lepotа uzrok i posledicа Stvаrаnjа. Tа Muzikа je večno kruženje zvezdаnih nebesа. Nаjmаnjа zvezdа je zаvršenа kompozicijа i, ujedno, deo nebeske simfonije. Otkucаji čovekovog srcа su delovi te simfonije nа Zemlji. Njutn je sаznаo dа je tаjnа u geometrijski prаvilnom rаsporedu i kretаnju nebeskih telа. On je spoznаo dа je hаrmonijа vrhovni zаkon u svemiru. Zаkrivljeni Prostor je hаos; hаos nije Muzikа.
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

danicic_predrag

Imam ja jedno pitanje na koje cu sam da odgovrim ( tako mi odogvara )

Da li je ova tema otovrena zvbog rasprave na temi " brze od svetlosti"?

Odgovor glasi :"DA"

E sada da se vratim na ostalo one price da FBI uzeo tesline radove i nije sve poslao nazad u srbiju trt mrt....

Cinjenica je da je Tesla bio " ispred svog vremena " ali ne u smislu da naucnici i dalje kopaju po tim tajnim dokumetima i da pokusavaju shvatiti sta je on to mislio te da prave neko njegovo " tajno oruzije " ( koliko smo se o tome samo nasusali 90-ih i ja sam kao dete od 10 godina verovao u to ...), vec u smislu da je imao pronalaske za koje se nije znalo do tada ( dakle bio je pronalazac )

E sada da li su Amerikanci poslali bas SVE sto su nasli nazad u Beograd ? Iskreno mislim da nisu ( ja licno ne bi uradio nego bi dao tamo nekome da pregleda i da zadrzi sve sto bi moglo biti zanimljivo ), ali takodje je suludo misliti i verovati da je tamo postojalo nesta epohalno i nesta ogromno ( to jednsotavno nije racionalno razmisljanje ).. Verovatno dodatak nekoj formuli, neka smernica za dalja istrazivanja i nesta slicno, ako su koristili to sto su zadrzali ( ako su zadrzali nesta ) onda im je to skratio posao za par dana / meseci kada su se bavili nekim posebnim problemom i to je to ...

Sada nastavite pricati o Tesli dalje za mene je on veliki naucnik ( pronalazac ) i to je to. Malo mi smeta sto ga komsije prisvajaju ali sta ces, na kraju krajeva da smo mi nesta vredeli on ne bi ni isao u ameriku .. Sami smo krivi sto nam se to desilo i sto nam se to i dalje desava ...


Za kraj malo komedije.

Akademski obrazovan gradjanin ove ozemlje ( visa elektrotehnicka ) me je uveravao da je "Tesla izmislio svoj jezik nakon sto mu je edison ukrao nobelovu nagradu kako mu vise nikada niko ne bi mogao uktasti ni jedno otkrice i sva svoje istrazivanja kasnije je pisao na tom jeziku zato se i danas ne zna sta je on sveotkrio"

NShappy

^^ Edison nije nikada dobio Nobelovu nagradu.

Sekula

Quote from: kulevb on September 28, 2011, 12:05:46 am
Recimo evo jednog njegovog vidjenja.
...
Zаkrivljeni Prostor je hаos; hаos nije Muzikа.


Po ovome znači da su Lobačevski i Riman delovali pod okriljem sila mraka, bezumlja i haosa. Da je Ajnštajn i ostatak ekipe bio sami logički nastavak nekakve dark force alijanse u nauci. Cccc...

Dobra tema za relevantno postavljene priče u okviru postova, za iskusne poznavaoce ove materije koji pri tome imaju malo više shvatanja o tome o čemu pričaju. Ovako, bojim se da će ova tema biti jako podesna za trol ispade. No, hajde da vidimo u kom će pravcu sve ovo teći...
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

r2d2

September 28, 2011, 12:48:11 am #6 Last Edit: September 28, 2011, 01:45:52 am by r2d2
QuoteBrojevi i jednаčine su znаci kojimа se obeležаvа Muzikа Sferа. Ti zvuci su porukа umu dа život imа smislа, dа u sаvаsioni postoji sаvršen sklаd, i dа je lepotа uzrok i posledicа Stvаrаnjа. Tа Muzikа je večno kruženje zvezdаnih nebesа. Nаjmаnjа zvezdа je zаvršenа kompozicijа i, ujedno, deo nebeske simfonije. Otkucаji čovekovog srcа su delovi te simfonije nа Zemlji. Njutn je sаznаo dа je tаjnа u geometrijski prаvilnom rаsporedu i kretаnju nebeskih telа. On je spoznаo dа je hаrmonijа vrhovni zаkon u svemiru. Zаkrivljeni Prostor je hаos; hаos nije Muzikа.


Nema nista od toga u svemiru, barem koliko ja znam * a nisam pametniji od Tesle, vec sam samo rodjen posle njega,....
Ima jedna crna rupa u centru nase galaksije i ona skladno zdere svu materiju i energiju oko sebe. Kada skladno prozdere malo se umiri jer nama sta da zdere. U skaldnoj sinfoniji nestaju: zvezde, materija, energija i bilo kakva informacija o onome sto upadne u terminatora zvanog crna rupa. Skladna svetlost ne izlazi cak i da crna rupa podrigne.....

Mozda ti je skladniji drugi primer. Predpostavlja se da nasa galaksija Mlecni put je skladno ponjupala u proslosti jednu manju galaksiju, sto vrlo lako moze da se desi sa magelanovim oblacima a u ovom trenutku Andromeda pici prema nama  da se skladno sudari sa nasom galaksijom. Jeste da taj proces moze liciti na ples, ali u pitanju je kanibalizam. Mozda je i crnoj udovici skladno kada posle parenja pojede muzjaka ko zna, pa nikada je nisu pitali?

Mozda ti je zanimljiv treci primer. Naime kao posledica  proucavanja sastava kamenja koje je doneseno sa meseca i na osnovu mnogih drugih indicija  naucnici su utvrdili da je velika verovatnoca da je pre cetri milijarde godina planeta Zemlja skladno udarila u drugo veliko nebesko telo.

Sam nas suncev sistem nema s. od skladnosti, jednoj planeti je  nagib pod jednim uglom, drugoj pod drugim, jedna se okrece sasvim u drugom smeru, palneta mars ima razbucano nekoherentno magetno polje, da ne nabrajam dalje, primera ima beskonacno.



Pronjuskaj malo detaljnije o cemu se tu radilo kada je u tom intervjuu koji citiras, kritikovao Ajnstajna (u pitanju je jedna planeta u nasem suncevom sistemu, njeno kretanje i nepravilnosti koje se upravo poklapaju sa Ajnstajnovom teorijom, a ne sa predlozenom harmonijom)

Pazi ja bih satima mogao da ti pisem da ta vrsta opisane skladnosti ne postoji...   ..svemir je jedno lepo i nasilno igraliste...  ...a svest coveka je zakrivljena sfera koja jedva ima metar u precniku...  ;D ;D ;D
Skladnost zakona fizike je vec druga pesma recimo kao: mala nocna muzika.

Ovo ne more bit` temeljno razumevanje stvarnosti!

NShappy

Quote from: kulevb on September 28, 2011, 12:05:46 am
Recimo evo jednog njegovog vidjenja.

Brojevi i jednаčine su znаci kojimа se obeležаvа Muzikа Sferа. Ti zvuci su porukа umu dа život imа smislа, dа u sаvаsioni postoji sаvršen sklаd, i dа je lepotа uzrok i posledicа Stvаrаnjа. Tа Muzikа je večno kruženje zvezdаnih nebesа. Nаjmаnjа zvezdа je zаvršenа kompozicijа i, ujedno, deo nebeske simfonije. Otkucаji čovekovog srcа su delovi te simfonije nа Zemlji. Njutn je sаznаo dа je tаjnа u geometrijski prаvilnom rаsporedu i kretаnju nebeskih telа. On je spoznаo dа je hаrmonijа vrhovni zаkon u svemiru. Zаkrivljeni Prostor je hаos; hаos nije Muzikа.


Ovo je mnogo više filozofija nego nauka. Iako i filozofija spada u nauke... ali ne previše korisne za objašnjavanje pojava u prirodi.

Yagodinac

Jopet me prekidaš...
Pa ja 'vako nemogu radit'...!

;D ;D

Mogli bi sad svi Teslu da proglasimo za vanzemaljca i da se time učvrsti odrednica "Božji narod".

power of reason

Nisam zaludjenik za Teslu,ali koliko ga jedni dizu u nebo toliko ga vi omalovazavate i bezrazlozno pljujete,iako je jedan od najvecih pronalazaca u istoriji covecanstva.To sto nije bio naucnik teoreticar vec se bavio direktno praksom samo dokazuje njegov genije.Lako je da mi pravimo nekakve teorije koje ce se tek u buducnosti dokazati ili opovrgavati,a sasvim je nesto drugo kopati po nepoznatom u realnom okruzenju i iskopati neslucene stvari.


Svi znamo da se on bavio visokonaponskim strujama i njihovom prenusu kroz vazduh ili zemlju.Verovatno su ga fascinirale munje,koga nebi.I dan danas se nezna tacno kako nastaju munje,zna se samo okvirno,odnosno postoj odredjene teorije koje nisu sasvim dokazane.A on je takve munje i stvarao,sad mozda nemaju prakticnu primenu ali je za respekt smelost u istrazivanju.Da ne govorim o primenjlivim otkricima,o kojima svi vec dobro znaju i prihvataju ih zdravo za gotovo.

Kad bi u svetu postojalo vise takvih entuzijasta gde bi nam bio kraj,ovde uopste ne idealizujem njgov lik i delo,vec upucujem na postovanje kakvo zasluzuje.Nije vanzemaljac,vec covek u najboljem smislu te reci.

Sekula

Quote from: power of reason on September 28, 2011, 05:20:23 pm
Nisam zaludjenik za Teslu,ali koliko ga jedni dizu u nebo toliko ga vi omalovazavate i bezrazlozno pljujete,iako je jedan od najvecih pronalazaca u istoriji covecanstva.To sto nije bio naucnik teoreticar vec se bavio direktno praksom samo dokazuje njegov genije.Lako je da mi pravimo nekakve teorije koje ce se tek u buducnosti dokazati ili opovrgavati,a sasvim je nesto drugo kopati po nepoznatom u realnom okruzenju i iskopati neslucene stvari.

...



Kome uopšte pada na pamet da pljuje Nikolu Teslu, njegov rad, lik i sve ostalo uz njega?!?!

Postoji tendencija da se od strane pojedinaca kojih nažalost nije malo, od Nikole Tesle pravi mit koji prevazilazi sve granice normalnog poimanja stvarnosti. Sigurno ni njemu da je živ to ne bi ni malo prijalo: Tesla i njegove supermoći, Tesla koji ovaj narod spašava svojim tajnim oružjima... Eto sada imamo Teslu i Ajnštajna suprotstavljene neprijatelje. Kakva budalaština od prikaza. Čovek je ultra mega giga zadužio ljudski rod, i tim više je svima drago što je naše gore list. Ali nemojte da nam ovde postavljate toteme, kipove kojima treba da se klanjamo, ikone pred kojima treba da palimo sveće i da klečimo, da držite liturgiju koja nije za ovde već za jednu drugu prigodu i prostor generalno. To isto važi i za Teslu, Ajnštajna i sve ostale ljude u svetu nauke i progresa, ma ko da su i ma koje nacionalno mleko da ih je dojilo dok su bili mali, jer oni sada pripadaju zvezdama visoko na nebu.

Rekoh ja da je ovaj topik idealan za trolove... No, hajde, dajmo još malo šansu da se konačno ovde povede normalna i zdrava diskusija.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

r2d2

September 28, 2011, 07:37:30 pm #11 Last Edit: September 28, 2011, 08:19:29 pm by r2d2
Da bi se zaista shvatila Teslina genijalnost mora se baratati fizikom, formulama, razumevanjem sustine. Prvo znati osnove pa tek onda mozda ukapirati gde i zasto u bas tom i takvom  pristutpu lezi genijalnost. Ovako imam utisak da na Teslu bacaju senku danasnji dusebriznici: navijaci, pisci, patriote iskrivljujuci njegov pravi doprinos neistinama i preterivanjima...

Zato sam lepo rekao na pocetku da ne razumem, ... ..a nekako mi se cini da to ne razumeju ni moji oponenti u diskusiji, a ne zurim, sacekacu Kulevb-ov odgovor...

..shvatam polako uceci ovde na forumu da se relativnost itekako pojavljuje u formulama povezanim sa protokom struje...   ...mozda to samom Tesli nije odgovaralo, ali svi znamo da niko nije nepogresiv pa ni Tesla, Ajnstajn, Njutn, ...  Pogledajte samo formulu zakona odrzanja kolicine naelektrisanja knp.

..Naravno ovo je mozda gruba prepostavka s moje strane ali eto ako neko ima nesto da kaze po tom pitanju argumentovano vrlo sam rad da to cujem....

...Korisnije  je pokusati razumeti njegov pristup, nego samo se kriti iza njegovog imena i reci iz novnskih clanaka....

power of reason

"Количина наелектрисања је релативистички инваријантна. То значи да наелектрисање честице q, остаје константно без обзира колико се брзо честица креће. Ова особина је и експериментално потврђена. Показано је да је наелектрисање једног језгра хелијума (два протона и два неутрона) које се креће великом брзином исто као и наелектрисање два језгра деутеријума (један протон и један неутрон) која се крећу много спорије него језгро хелијума."-  http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9D%D0%B0%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%B0%D1%9A%D0%B5#.D0.97.D0.B0.D0.BA.D0.BE.D0.BD_.D0.BE.D0.B4.D1.80.D0.B6.D0.B0.D1.9A.D0.B0_.D0.BA.D0.BE.D0.BB.D0.B8.D1.87.D0.B8.D0.BD.D0.B5_.D0.BD.D0.B0.D0.B5.D0.BB.D0.B5.D0.BA.D1.82.D1.80.D0.B8.D1.81.D0.B0.D1.9A.D0.B0

r2d2


kulevb

Quote from: NShappy on September 28, 2011, 12:28:45 am
^^ Edison nije nikada dobio Nobelovu nagradu.


Tacno.

1912. godine saopšteno je da su Nikola Tesla i Tomas Edison izabrani da podele te godine Nobelovu nagradu za fiziku. Tesla nagradu odbio i time postao prvi naučnik koji se te nagrade odrekao. Umesto Tesli  pripala je švedskom naučniku Gustavu Dalenu za izum automatskih regulatora koji se koriste u sabiracima plina za osvetljavanje svetionika i plovaka.

Evo sta Tesla o tome kaze:
"Gospodin Edison je veliki nаučnik, аli se odveć petljаo u moj život. Ne, nisаm mogаo dа učestvujem u toj tаlijаnskoj operi".
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.