• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Nikola Tesla - iz neformalnog ugla laika

Started by kulevb, September 27, 2011, 09:40:46 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

September 28, 2011, 11:56:27 pm #30 Last Edit: September 29, 2011, 12:14:48 am by r2d2
Slazem se sa Sekulum !
Ocekivao sam argumentovanu raspravu koja je po mom misljenju izostala!
Bez uvrede!!

Sekula

Quote from: kulevb on September 28, 2011, 11:55:56 pm
Sekula. Pa ko je rekao da tesla ima nesto sa tim? Lepo sam rekao da nisam cuo nista od onoga sto si ti napisao da ga povezuju sa raznim glupostima, sem da sam cuo za ovu glupost.


Da, samo si rekao da su "to uradila Rusi i Amerikanci"?! Pričaš o dogadjaju koji se zbio 1908. godine.
Šta da ti kažem, ili ti pišeš onako kako ne misliš pa ispada ovako, ili ako upravo pišeš kako misliš, ovo te onda toliko diskredituje kao iole ozbiljnog sagovornika. Sredi malo misli, jer ovo je totalna spekulacija koja nema veze ni sa jednim trendom na ovom forumu a sem toga je protivno i svakom razlogdu da budeš ovde ako ovakve stvari plasiraš.

Jedini razlog što nisi odmah banovan je taj što još uvek postoji šansa da koriguješ sve prethodno navedeno u svom nastupu, koji je već prešao u trolovanje.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sasa

Tesla nije dobio ponudu da primi Nobelovu nagradu (prema biografu M. Čejni). To je samo jedan domaći mit.

Sasa

Ne mogu sve ovo da čitam, zakasnio sam od početka, pa sa izvesnom rezervom sugerišem da svi komentarori prvo pročitaju relevantne tekstove, razmisle, pa onda kažu šta imaju.

Kod nas Tesla nije zapostavljen (s obzirom na minorni značaj koji se nauci i naučnicima pridaje). Šta više, Tesla je u narodu precenjen. Kad sam bio u vojsci onda nam je stariji vodnik na času objasnio da je Tesla izmislio sturju.

NShappy

I ja bih da pitam, kada je to Tesli ponuđena Nobelova nagrada, još uz podelu sa Edisonom?!? Ima li neki relevantan izvor?

r2d2

September 29, 2011, 07:53:31 am #35 Last Edit: September 29, 2011, 08:14:43 am by r2d2
Od pocetka sam sumnjao da je uopste i nominovan. Sinoc sam bas zbog te sumnje i pokusao da nadjem prave podatke, to mi je i bio motiv ali sam izgubio vreme citajuci hvalospeve o Tesli po sajtovima.  Na jednom sajtu sam cak procitao da je Tesla u stvari Hrvat jer je rodjen na teritoriji sadasnje Hrvatske. Izgleda da je Teslomanija sireg lokalnog balkanskog karaktera..  Covek se izgubi u moru netacnih podataka....
Na kraju nisam nasao ni dokaz ni "opovrg", te sam napisao sta sam napisao, sto je priznajem ishitreno.
Ako neko ima zivaca i vremena nek` pronadje nominacije i da vise stavimo tacku na ovo.

NShappy

Jako sumnjam da je to istina, jer Tesla i Edison nikada nisu radili na nekom zajedničkom projektu. A deljenje Nobela se radi u slučaju je više ljudi radilo na jednom projektu, dakle, više potpisa na istom rešenju. Dalje, da im je ponuđeno da je dele, ne verujem da bi je Edson odbio, ili da bi odustali od dodele jer je jedan od dobitnika odbio. Edisonu to ne bi promaklo.

S' druge strane, ne bih se začudio da ga je neki senzacionalistički novinar u nekom od brojnih intervjua pitao: "da li bi ste podelili Nobela sa Edisonom?" i da je Tesla tada izjavio nešto u svom maniru, a onda to novinar obradio. Mislim, i ja da ga sretnem negde, pitao bih ga kako to da mu je promakao Nobel. A imao bih još mnogo toga da ga pitam.   ;D ;D ;D

sale11472

Quote from: NShappy on September 29, 2011, 08:37:12 am
.... jer Tesla i Edison nikada nisu radili na nekom zajedničkom projektu.


Da li su radili zajedno ne znam, ali se zna da je Tesla radio za Edisona, prvo u Parizu, pa u Njujorku, da bi se posvađali (oko para, naravno, oko čega bi drugog) pa je čak i kopao kanale za Edisona (odnosno za njegovu kompaniju)....

No da ne skrećem previše. Tesla jeste bio genije, Tesla jeste izuzetno značajan za moderni svet jer je prelazak na naizmeničnu struju praktično pokrenu svojevrsnu "industrijsku revoluciju" (a posle nje i sve ostale "revolucije" u čijim plodovima danas uživamo) ali ...

Tesla nije izmislio sijalicu (Edison je istu patentirao godinama pre nego je Nidžo počeo da radi u njegovoj firmi u Parizu)
Tesla nije mrzeo Edisona zato što mu je ukrao patente, već zato što su:
Prvo i osnovno, bili konkurenti
Drugo, Edison mu je obećao suludu cifru za poboljšanje njegovih motora pa  ga je onda za te pare zavrnuo i još odbio da mu da povišicu na šta je Tesla  izabrao da kopa kanale, pre nego da radi u njegovoj laboratoriji.
Otud njihova netrpeljivost koju je samo razbuktala surova tržišna borba između jendosmerne i naizmenične struje.


Tesla nije odbio Nobelovu nagradu iz prostog razloga što je nije ni dobio. Kao  ni Edison, i jedan i drugi su dva puta ušli u izbor za nominaciju, jednom pojedinačno i jednom zajedno, ali nagradu nisu dobili )nisu čak bili ni nominovani) BTW dok ne dobiješ nagradu niko ti ni ne saopštava da si nominovan.


I za kraj imam i ja jednu hipotezu:
Inteligencija u Srbalja je obrnuto proporcionalna veličanju lika i dela (i pravih i imaginarnih) Nikole Tesle.



Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NShappy

Quote from: sale11472 on September 29, 2011, 11:11:10 pm
Inteligencija u Srbalja je obrnuto proporcionalna veličanju lika i dela (i pravih i imaginarnih) Nikole Tesle.


;D ;D ;D

r2d2

September 30, 2011, 07:04:57 am #39 Last Edit: September 30, 2011, 07:29:07 am by r2d2
QuoteI za kraj imam i ja jednu hipotezu:
Inteligencija u Srbalja je obrnuto proporcionalna veličanju lika i dela (i pravih i imaginarnih) Nikole Tesle.


Molim linkove o predlozima za nominaciju! Jako bih voleo da ovu raspravu procitaju i novinari koji zatrpavaju javnost neprovernim informacijama (mozda tema i nije za podrum?) Pojedinci napravise kult licnosti...

Svi smo mi po malo Nikola Tesla - ...ponekad!

NShappy

Quote from: r2d2 on September 30, 2011, 07:04:57 am
...da ovu raspravu procitaju i novinari koji zatrpavaju javnost neprovernim informacijama...


Ti misliš da naši novinari nešto čitaju?!? :o

;D ;D ;D

r2d2

September 30, 2011, 06:33:55 pm #41 Last Edit: September 30, 2011, 07:01:37 pm by r2d2
Ma mora da citaju. 8) Kada pripremaju clanke (znam da koriste goooogle) i oni su nasi prijatelji......... ;)

kulevb

October 02, 2011, 07:20:11 am #42 Last Edit: October 02, 2011, 07:40:32 am by kulevb
Quote from: sale11472 on September 29, 2011, 11:11:10 pm
dok ne dobiješ nagradu niko ti ni ne saopštava da si nominovan.





http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/physics/nomination/

http://en.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla#Nobel_prize_and_Tesla

Ne objasnjavam za sta su linkovi jer se vidi u njihovim naslovima.
Inace novine koje su prve objavile da nagradu treba da podele je nytimes. Pokusavao sam da pronadjem clanak ali do sada nisam uspeo.
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

r2d2

October 02, 2011, 08:02:47 am #43 Last Edit: October 02, 2011, 09:04:20 am by r2d2

"Every year, the Norwegian Nobel Committee sends out thousands of letters inviting qualified people to submit their nominations for the Nobel Peace Prize. The names of the nominees and other information about the nominations cannot be revealed until 50 years later."

"Sesnaestog novembra 1915 New York Times je nezvanicno objavio vest da Nikola Tesla deli Nobelovu Nagradu za fiziku sa Thomasom Edisonom, sto Teslu nije bas obradovalo zbog Edisona, a ispostavilo se da su te godine nagradu podelili otac i sin, Englezi, W.H. Bragg i W.L. Brag. Pronela se vest da je Tesla nagradu odbio, mada za isto ne postoje dokazi. Ponovilo se, 1937 godine, Tesla je nominovan za Nobelovu Nagradu, kada je ista dodeljena C.J. Davissonu"

Dakle, ako moze neka konkrektna potvrda i sajt.

Prvo je objasnjenje nacina nominacije a drugo je sa wiki-ja!

To sa wikija nije ono sto uvek po difoltu vazi kao  potvrda!

r2d2

October 02, 2011, 09:32:42 am #44 Last Edit: October 02, 2011, 10:11:24 am by r2d2
NShappy napisa onomad:
QuoteS' druge strane, ne bih se začudio da ga je neki senzacionalistički novinar u nekom od brojnih intervjua pitao: "da li bi ste podelili Nobela sa Edisonom?" i da je Tesla tada izjavio nešto u svom maniru, a onda to novinar obradio. Mislim, i ja da ga sretnem negde, pitao bih ga kako to da mu je promakao Nobel. A imao bih još mnogo toga da ga pitam.


Sudeci po ovom tekstu bio si prilicno blizu istine..

http://books.google.com/books?id=S8sPfzlWb5wC&pg=RA1-PA119&lpg=RA1-PA119&dq=nobel+1937+tesla&source=bl&ots=Wh4XGjjS7C&sig=j-6_E75N3Jibeuc59p-NoUB6QQc&hl=en&ei=HROITvmlLZCzhAe3utXmDA&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=3&sqi=2&ved=0CDEQ6AEwAg#v=onepage&q=nobel%201937%20tesla&f=false

Ovde se pominje  sesti novembar kao datum iz nyt! A pominje se da je zaista bio nominovan 1937 godine. S obziroma da je ovo napisano u knjizi o Edisonu, moze (barem meni) izgledati koliko toliko nepristrasno, jer kao sto Sale rece oni jesu bili konkurenti, a Edison je imao americki smisao za humor!
Pa ako cak i "konkurencija" tvrdi isto moze se predpostaviti da tu ima mozda neke istine....