• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Galaksija puna vode?

Started by r2d2, October 13, 2011, 10:25:40 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

October 13, 2011, 10:25:40 pm Last Edit: October 13, 2011, 10:54:57 pm by r2d2
Astronomi su pronasli neverovatnu ali i najstariju kolicinu vode u svemiru. Zapremina te vode je veća 14 "triliona puta" u odnosu na sve vode na Zemlji.

Izvinjavam se ako  vest vec postoji, a po stilu i podacima mi ne izgleda kao delo senzacionalista mada ko zna.....

http://www.livescience.com/15195-universe-biggest-oldest-cloud-water.html

Ako je voda osnov za razvitak zivota, ova vest mozda znacajno menja sanse da vanzemljski zivotni oblici ipak nastanjuju  barem neke  delove svemira,,,

Milan Nikolic

   Još jedna zanimljiva vest uliva nadu u to da postoji odgromna mogućnost postojanja drugih živih i nastanjihiv svetova:



Space Observatory Provides Clues to Creation of Earth's Oceans

Astronomers have found a new cosmic source for the same kind of water that appeared on Earth billions of years ago and created the oceans. The findings may help explain how Earth's surface ended up covered in water.

kostur

hm... zasto voda mora da bude uslov za stvaranje zivota? postoje razni organizmi prilagodjeni okolini
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Kizza

Verovatno što smo mi sazdani od vode  ;D
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Andromeda

Od nečega semora početi , za sada je život moguć samo gde voda ima , dok se ne dokaže suprotno.

r2d2

October 16, 2011, 09:34:02 am #5 Last Edit: October 16, 2011, 10:07:24 am by r2d2
Ne mozes napraviti zivot od par hemijskih elemenata....  ..voda je skroz zgodna za zivot kakvog mi poznajemo...

Pre evolucije zivota na palneti zemlji dogodila se evolucija hemije i hemijskih jedinjenja....  ...Voda ime neobicna svojstva u odnosu na sva jedinjenja i prosto daje mnogostruko sanse u odnosu na druge kombinacije... ...isto kao sto je uglenik jako zanimljiv jer rado gradi razlicita hemijska jedinjenja...

Zivot je mozda moguc sa kvadralion kombinacija,, ,,ali (tako barem smatraju ozbiljni naucnici) bez vode je to izuzetno izuzetno izuzetno tesko... Sama specificnost geomerije molekula vode stavlja je na posebno mesto. Voda je odlicno transportno sredstvo za ostala jedinjenja,,, ,  cista voda ne provodi struju....

itd, itd.....

kostur

a sta ako je ta galaksija puna vodonik peroksida, a ne dioksida? kako zna da je to h2o sa primesama mg, fe itd?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

r2d2


kostur

Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

r2d2


kostur

da. ali mene nije sramota da priznam.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

r2d2

October 16, 2011, 08:53:47 pm #11 Last Edit: October 16, 2011, 09:15:18 pm by r2d2
A sta je to mene sramota da priznam?

Mislim, da lupetas.... ...ocigledno ti nije bio cilj da komentarises.

Izgleda mi da se zbog necega osecas isprovocirano, pa ti lepo to napisi a ne ovako da nagadjam sta ti nije po volji....
Ako vec te nije sramota da priznas, priznaj o cemu se radi jasno i glasno....

kostur

iritira me kad naucnici odvale da su nasli vodu u dubokom svemiru. i to ne zbog toga sto su sanse za to 1:1000000 vec zbog toga sto njima na teleskopu ne pise formula ili sastav smese. a do sad sam se zezao, u redu je.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

r2d2

October 17, 2011, 09:07:22 am #13 Last Edit: October 17, 2011, 09:32:05 am by r2d2
Pa mozda si u  pravu stvarno, a mozda i nisi....  ...Mozda se na kraju krajeva neki  P.R. ili novinar bori za svoju platu i opravdanost svojeg izmisljenog radnog mesta u naucnom institutu danas u doba sveopste krize i masovnih otkaza. Otkazi krecu od manjepotrebnog osoblja......


P.R. sedne i pocne ovako da razmislja u svojoj borbi za egzistenciju:

evo ovi naucnici sede, rade, vole svoj posao, a ja koji sam zaduzen za odnose sa javnoscu se jako retko oglasavam i ne radim gotovo nista sto donosi profit, osecam se parazitski...  ...eto ja cu svaku vest pomalo da zasolim i napravim je kao hranu za masu koja funkcionise po sistemu: hleba i igara! Pojacacu znacenje svake informacije koju mi dostave....   ...Moja zena i deca ce biti sretni, a ja cu se osecati svrsishodnije....
...A naucnici? Pa oni ionako razmenjuju informacije izmedju sebe i znaju o cemu se tu radi...

Prvo
Pa ti imas teleskop, i mozes mnogo toga da vidis, a to i radis! Postavis oko i fotoni koji su putovali milijarde i milione godina zavrse u tvom oku.
Ja nisam strucnjak ali "znam" da su prvi pioniri u tumacenju analize sastava zvezda (Habl na primer) pronasli nacina kako da utvrde od kojih elemenata je sastav mase sa koga su krenuli ti fotoni. Umesto oka u kom bi upadali fotoni, izazove se kontrolisana i strogo odredjena-specijalna varnica. Na varnicu padaju fotoni i snima se spektar varnice. Ako sam nesto pogresio u opisu, molim da me ispravite...

Ne znam kako se to danas izvodi spektralna analiza na profi teleskopima i vrlo sam rad da nesto novo naucim o tome, jer ipak taj nacin je star mozda i stotinak godina! Mozda je eksperiment moguc i sa obicnim teleskopom. Ako mislis da preteruju probaj sam (naravno ako te to intresuje i imas zelje i volje da se bakces sa tim), saznaj sta ti treba i probaj celu pricu sa nekim hemijskim elementom ovde na zemlji za koji znas sastav... ..onda teleskop uperis u najsjajniju i najblizu zvezdu.
Mozda ti predlazem nemoguce, ni sam nisam siguran, ali poenta price je da se nesto preduzme ako si mnogo siguran u svoj stav...

Drugo
Jedan od razloga mog upustanja u samu temu je problem kolicine vode na samoj planeti zemlji. Na Marsu,Veneri, mesecima je bilo vode koliko hoces,  

Odkud bre, tolika kolicina vode u nasem suncevom sistemu?

Teorija o ledenim kometama koje su padale i padale meni licno ne uliva poverenje jer kolicina vode je ipak ogromnaaaaa i to samo na zemlji. Ta voda je morala biti negde stvorena. Cak i da prihvatimo teoriju o ledenim kometama.

I tako kada sam ugledao ovu vest meni je izgledalo da moze biti logicno! Voda je postojala na pocetku zivota galaksija!? A mozda i nije, u svakom slucaju meni je zanimljiva ova vest iako si u pravu da to otkrice mozda moze biti samo indicija a ne i stvarna cinjenica. Indicija je meni licno dovoljna da porazmislim i na tu temu...

kostur

znas kako, ako se otkrije odakle kiseonik potice i zasto se zadrzava bas na zemlji lako se objasnjavA voda svuda
drugo, sta nam potvrdjuje da na jupiteru uz jezgro nije jedan sloj leda?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/