• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prvi Mars sa ScopiumCam

Started by Laci, October 14, 2011, 10:54:34 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

Obrada videa Marsa načinjenog 25.09.2011. u 3:22(UT) sa N150/750 + 2X Barlow + ScopiumCam:



Usudio bih se reći da je belkasta tufna polarna kapa ;D vrlo je malen, najmanja slika je originalna veličina i Mars je bio veličine svega 4". Ostale su uvećane 2X i 4X u Registax V5. Originalna slika dobijena stekiranjem oko 1700 kadrova u istom. Plava boja pozadine dobijena upotrebom balansa boja u Registrax-u. Puno problema usled hrome (malo promašiš fokus i izgleda ko zastava) pa je "uspeo" jedan od tri videa.

Dok sam čekao da Mars izađe iz zone turbulencije, sve do u 4:57(LT), malo sam se poigrao snimajući zvezde zimskog šestougla i višestruku Teta Oriona:



Gornji red s leva na desna Kapela, Procion, Betelgez, Rigel i Aldebaran. Teta je u dnu slike. Uz Rigel je i njegov mali pratioc :) Sa slike je izostao Sirijus je bio još nisko zaklonjen jednom tujom u dvorištu. Neke slike zvezda su dobijene stekiranjem par stotina kadrova u Registax-u dok su Rigel i Teta naj bolji kadrovi iz snimljenih video sekvenci. Sve snimano sa opremom kao i za Mars.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Milan Nikolic

October 14, 2011, 11:22:05 am #1 Last Edit: October 14, 2011, 11:45:33 am by Milan Nikolic
   Izvinite što pitam ovde:
  Jutros se video Mesec sa sjajnom zvezdom ispod njega. Interesuje me koja je to zvezda, da li je možda u pitanju planeta, Mars ili neka druga?

lajosk

Ovo je sasvim solidno s obzirom da se radi o 4-5 lučnih sekundi...boje su dobre, jedino bih ja ,, prefarbao,,  plavu pozadinu u crno  da bude prirodnije, inače još je rano za mars, početkom iduće godine će biti mnogo interesantniji...
Ako bih morao ocenjivati između 1 i 5 ovo bi bila jaka četvorka...pozdrav

Sinisa

Quote from: Milan Nikolic on October 14, 2011, 11:22:05 am
   Izvinite što pitam ovde:
   Jutros se video Mesec sa sjajnom zvezdom ispod njega. Interesuje me koja je to zvezda, da li je možda u pitanju planeta, Mars ili neka druga?

To je jupiter
150/750 EQ3

Yagodinac

Teško da je moglo bolje, Laci, imajući u vidu da je snimano sa 150/750 koji em ima malu aperturu, em mora da bude maestralno kolimiran (i fokusiran  ;D). Možda da se proba sa većim uvećanjem barlowa? Mislim na foru da se kamera malo udalji (extenderom) od svog mesta u barlowu.

Inače odlično, da me neko ne protumači kako samo gunđam.

Laci

October 15, 2011, 02:45:21 am #5 Last Edit: October 15, 2011, 03:03:12 am by Laci
Hvala ljudi, Mars još treba da "naraste", obećavam da ću se popraviti ;D

Bio sam u nedoumici da li da ostavim plavu koju je izbacio Registax. Inače, da nisam primenio balans boja, polarna kapa bi bila dosta zelena :-X poput prvog Jupitera.

Yagodinac, ako možeš da mi ukratko kažeš šta bih postigao pomeranjem kamere iz njenog mesta u Barlow-u.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Sam barlow bi onda napravio drugi faktor uvećanja, ne bi bio 2x već 3 ili više, zavisno koliko udaljiš kameru od prvobitnog fokusa. Naravno da time gubiš svetlo i uvek postoji neka granica zavisna samo od aperture preko koje je Jupiter isuviše taman za neke kratke ekspozicije.
Za udaljavanje bi ti trebalo neki tubus nekoliko cm ili slično, koji može da se ušteka u 1.25".
Naravno da se onda malo pomeri tačka fokusa pa treba ponovo brljati po fokuseru ali vredi probati. Postoje neki barlowi kojima se jednostavno skine jedan deo i od 2x postanu 1.5x...

Laci

Hvala za objašnjenje, evo kako sam zamislio modifikaciju.

Ovaj moj Barlow 2X se sastoji iz tri dela: sočivo (donji deo), stablo koje ulazi u fokuser (srednji deo, metal) i oslonac za okular ili kameru koji se priključuju na Barlow (gornji deo):



Naravno, sve se ovo može odviti:



Srednji deo je standardni priključak za 1-1/4 col okular i on mi se učinio naj lakši za zamenu nekim od priključaka od okulara koje posedujem. Okular od 25mm ima duži priključak:



Kada se zameni sa onim originalnim u Barlow 2X:



samo što sada oznaka 2X ne važi.
Razlika u dužini priključaka:



Originalni prikljkučak je dužine 22mm a od okulara 25mm je dužine 30mm pa bi "novi" Barlow trebao da bude:
(30mm / 22mm) * 2 = 2.72X

Isprobaću kakav je rezultat sa Barlow 2.7X kada se razvedri ;)
Nadam se da ću imati dovoljan hod fokusera u novoj konfiguraciji.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Bravo...  ;D
Samo još da se razvedri.

lajosk

Laci, evo pokušo sam malo da poravim pozadinu i boje / mislim da ovako lepše izgleda   ??? /
Pozdrav

Voyager

Ovaj oldtimer na lenjiru je kvlt, podseca me na dane iz osnovne skole  ;D

Laci

Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Mars od 30.01.2012. 0:39(UT) veličine je 11,6" i sjaja -0.5m sa N150/750 + Barlow 5X + ScopiumCam. Stekirano 1949 kadrova u Registax V5.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Cool. Samo smanjiš zelenu, pošto bi trebalo da bude crven. U suštini rekao bih da imaš lepu planetarnu kamericu (mada ni Sony nije bio nimalo loš za tu namenu)?

Darchy

Nije mi jasno zbog čega veliki broj ljudi koristi Registax umesto Photoshopa za finalnu obradu, zar nije dokazano da PS ima najbolji color management na tržištu? Inače fotografije Marsa su odlične uzevši u obzir da si ih napravio jednom tako "svetlom"
mašinom. BTW, kako ti se svidja ScopiumCam?
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D