• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Vidojevica - prve zvanične astrofotografije

Started by Sekula, October 26, 2011, 08:20:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sekula

October 26, 2011, 08:20:58 am Last Edit: October 26, 2011, 08:27:47 am by Sekula
Astronomska opservatorija u Beogradu  objavila je prve zvanične astrofotografije kao rezultat rada ostvaren na astronomskoj stanici Vidojevica kod Prokuplja. Reč je o izveštaju koji je direktno dobijen od AOB-a i u kojem se nalaze fotografije nekoliko nebeskih objekata snimljenih teleskopom prečnika 60 cm i žižne daljine 6000 mm.

   
Teleskop u kupoli na Vidojevici


Opservatorija na Vidojevici nalazi se na nadmorskoj visini od 1155 m. Stanica u svom sastavu ima kupolu u kojem je pomenuti teleskop kao i smeštajni objekat predvidjen za kontinuirani boravak osoblja. Uvedena je i stalna internet veza, telefonska linija a zanimljivo je istaći i to da je na krovu stacionara postavljena i all-sky kamera kojom je novembra 2010. godine jedino snimljen sjajni bolid vidjen iz većeg dela Srbije. Opservatorija Vidojevica ima i svoju zvaničnu prezentaciju na kojoj je moguće saznati aktuelne  meteorološke i posmatračke uslove, kao i trenutni izgled neba snimljen navedenom all-sky kamerom.

PDF izveštaj sa opservatorije Vidojevice možete preuzeti direktno sa linka klikom na sliku:



| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Laci

Bravo za Vidojevicu, posmatrajući načinjene fotografije sa stanice stvara se divan osećaj da smo i mi deo sveta nauke.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

danicic_predrag

da li se zna koliko srbija ima opservatorija sa "velikim teleskopima" od recimo 0.5 metara i vise ???

i koje je naj veci teleskop u Srbiji itd itd...

Toma B

Quote from: danicic_predrag on October 27, 2011, 08:18:53 pm
da li se zna koliko srbija ima opservatorija sa "velikim teleskopima" od recimo 0.5 metara i vise ???


Mislim da je odgovor: 1 (Vidojevica)

Koliko mi je poznato, veliki refraktor AO na Zvezdari u BG nije operativan.

Predrag

Jedno pitanje:
Pošto je ćaletovo selo odmah pored Prokuplja i često vozim do tamo, hteo bi da znam na koji način može da se poseti observatorija? Odnosno, da li je potrebna posebna dozvola, najava i sl?
Verovatno bi je posetio na proleće.

I kako doći do nje?
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sekula

Quote from: Predrag on October 27, 2011, 09:56:25 pm
Jedno pitanje:
Pošto je ćaletovo selo odmah pored Prokuplja i često vozim do tamo, hteo bi da znam na koji način može da se poseti observatorija? Odnosno, da li je potrebna posebna dozvola, najava i sl?
Verovatno bi je posetio na proleće.

I kako doći do nje?


Uputio sam tvoje pitanje direktoru opservatorije Vidojevica lično, pa čekam dalja uputstva odnosno povratnu informaciju od njega. Možda se i lično pojavi ovde i odgovori. Ako ne, proslediće mi info na tvoje pitanje. Ionako idem na Vidojevicu u subotu pa ću ti odatle odgovoriti na ovoj temi.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |


Predrag

Quote from: Sekula on October 28, 2011, 01:15:33 am
Uputio sam tvoje pitanje direktoru opservatorije Vidojevica lično, pa čekam dalja uputstva odnosno povratnu informaciju od njega. Možda se i lično pojavi ovde i odgovori. Ako ne, proslediće mi info na tvoje pitanje. Ionako idem na Vidojevicu u subotu pa ću ti odatle odgovoriti na ovoj temi.


Hvala Sekula!
I vedro nebo za vikend!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

ExNor

"Ako želite da napravite pitu sa jabukama od početka, onda prvo morate da stvorite Univerzum" - Carl Sagan
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

bogosavljevic

Zdravo svima,
   
  evo i da se javim ovde po prvi put. Ja sam Milan Bogosavljevic, naucni saradnik sa Astronomske opservatorije u Beogradu, tehnicki direktor za izgradnju buduceg teleskopa od 1.5m na Astronomskoj Stanici Vidojevica.

  Prethodnih godinu dana smo radili na osposobljavanju postojece infrastrukture na Vidojevici za rad 60cm teleskopa. Sam teleskop je ovog leta imao probni period, i poceli smo sa redovnim radom od ovog septembra.

  Trenutno je na Vidojevici ekipa Istrazivacke Stanice Petnica, grupa polaznika i saradnika seminara astronomije. O tome sta se dogadja mozete vise procitati u ovom clanku iz Vremena:

http://www.vreme.com/cms/view.php?id=1016623

(druga vest u clanku)

Sto se tice poseta za gradjane: *u principu* mozete doci ovde tokom dana da obidjete stanicu. Kazem u principu zbog toga sto nije lako doci do ovde. Kolima se moze stici do planinarskog doma Beli Kamen (oko 20km od Prokuplja). Posle toga, predstoji vam veoma los zemljani put u duzini od oko 2.5km, koji je najbolje preci peske!

*NIKAKO NE PREPORUCUJEMO* da se obicnim vozilima pokusava voznja tim putem. Neki dzip tipa Lada Niva moze da prodje, ostali imaju veliku sansu da polome tocak na putu. Mi smo uspeli da polomimo tocak i Lade Nive tako da budite vrlo oprezni! Ako ima snega, nemojte ni pokusavati.

Naravno, tokom dana nije moguce da ista vidite kroz teleskop. Tokom noci imamo unapred zakazana posmatranja astronoma sa opservatorije, tako da tada opservatorija nije otvorena za javnost.

Gledacemo da ukljucimo u raspored neke noci koje ce biti namenjene za posmatranja za javnost. Nazalost, mislim da ce toga biti tek tokom sledeceg leta. Vise o tome nekom sledecom prilikom.

Puno pozdrava,

Milan Bogosavljevic

bogosavljevic

Jos nesto da dodam sto se tice poseta - uvek je pozeljno da se najavite, makar svracali samo na pola sata u toku dana da se prosetate. Tako cete osigurati da vam se makar otvori kupola da vidite teleskop izbliza. Mozete se najaviti meni na mejl

mbogosavljevic@aob.rs

ili domaru na telefon
027 310 177

Pozdrav,
Milan

Predrag

Tako sam i planirao, da to bude preko dana. Ne želim da smetam, već samo da posetim i vidim na kratko.

Hvala na brzom i detaljnom odgovoru.

Quote from: bogosavljevic on October 28, 2011, 11:25:37 am
   
  tehnicki direktor za izgradnju buduceg teleskopa od 1.5m na Astronomskoj Stanici Vidojevica.



Nisam znao da je ovo u planu! Odlično!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

danicic_predrag

@Predrag mediji su pisali o tome kada je proletio onaj bolid ( sto je pao na podrucije makedonije/juzne srbije/kosova )...

Secam se dobro da sam citao sam neki intervju negde ( dnevne novine ) i da je bila prica kak obi to bio jedan od naj vecih teleskopa na balkanu sa svom pratecom opremom motorizacijom/ internet koneckiom bla bla bla .....

E sada sobzirom da su to nasi mediji sve sam uzeo sa rezervom i nisam se mnogo nadao ... Ali izgleda da je ipak istina \o/

P.S. Korisitim priliku da zamolim gospodina Bogosavljevica da nam kaze kako teku radovi dokle se stiglo ( bilo bi dobro kada bi se napravio neki sajt gde bi smo mogli da pokupimo informacije kako teku radovi na tom novom teleskopu itd tacnije kada bi se to ubacilo ovde http://vidojevica.aob.rs/ ... ) Koliko vidim podatka o tome bas i nema ... kakav je plan dokle se stiglo itd itd ...

Predrag

Quote from: danicic_predrag on October 28, 2011, 01:41:35 pm
@Predrag mediji su pisali o tome kada je proletio onaj bolid ( sto je pao na podrucije makedonije/juzne srbije/kosova )...


Promaklo mi je!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

NeS