• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mjeseceva libracija

Started by Bobo, September 18, 2005, 10:27:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bobo

Ljudi, OBAVEZNO pogledajte ovu animaciju Mjeseca:

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Lunar_libration_with_phase2.gif

OK; ima skoro 1MB, ali tako je dobro napravljeno..tek sad kuzim kako se zapravo mijenja izgled mjeseca..

Gugi

Hm...ne znam Bobo zasto si tako odusevljen tom animacijom kad sam uvjeren da programima-simulacijama (Starry night) mozes isto to docarati.  Ako ne vjerujes, probaj  :lol:

sashastar

I u celestia planetarijumu moze da se napravi cak i mali filmcic
Ja sam bio jos odavno tako nesto napravio meseceve faze u AVI fomatu.

Maxscope

Ne znam za druge programe, ali mislim da Starry Night ne moze prikazati simulaciju Meseceve libracije..........

Sich

zaista sjajno, ja sam se ist odusevio kad sam prvi put  video

inace, ovaj filmic je vec bio dva puta na "astronomy picture of the day"
'99 i '01:
http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap991108.html
http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap010218.html
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sasa

Libracija se moze lepo simulirati i sa Virtual Moon Atlasom

Bobo

Ja uvijek vise preferiram "pravu stvar" od simulacija. Zato programe, planetarije i slicno prakticki ne koristim nego idem van sa teleskopom i promatram i/ili fotkam.

Gugi

Quote from: "Maxscope"Ne znam za druge programe, ali mislim da Starry Night ne moze prikazati simulaciju Meseceve libracije..........


MOZE! Koristim "Starry night backyard 3.1"
Na meniju potrazi naredbu "GO", sacekaj da se otvori padajuci meni i klikni na "ATLAS". Nadji Mjesec, centriraj ga i stavi i tamo gdje su komande za vrijeme ukucaj npr. 8 sati i pritisni tipku sto lici na PLAY komandu i TO JE TO! Gotovo da je identicno sa slikom koju na je Bobo pokazao!
 :lol:

Bobo

Pa ako su te simulacije tako dobre, sta se uopce trudimo ici vani i gledati zvijezde..bolje ces ih vidjeti na fotografijama..koga briga za svjetlosno zagadjenje...

Sasa

Kod stvarnog osmatranja meni pravi problem sto ne mogu da centriram i zakljucam Mesec i da onda ubrzam protok vremena.
:D

Bobo

Pa cemu je onda bilo toliko strke oko tranzita Venere...ubrzaj vrijeme i vidjeti ces ih sve, i prosle i buduce...isto tako i pomrcine Sunca, konjunkcije..zasto se muciti i gledati stvari uzivo??

Gugi

Quote from: "Bobo"Pa cemu je onda bilo toliko strke oko tranzita Venere...ubrzaj vrijeme i vidjeti ces ih sve, i prosle i buduce...isto tako i pomrcine Sunca, konjunkcije..zasto se muciti i gledati stvari uzivo??


Bobo, Ti se s nekim svadjas? :lol:  Nasao si pogresnog tipa!  :lol:  PA NISAM ZA DZABAKA NABAVIO EQ MONTAZU NEGO IZ RAZLOGA DA VISIM POD VEDRIM NEBOM KAD GOD MI SE UKAZE PRILIKA I DA OPAZAM VLASTITIM OCIMA!!!

NISTA NE MOZE ZAMJENITI VLASTITE OCI I VLASTITE FOTOGRAFIJE NEBESKIH DOGADJAJA! NISTA NE MOZE DATI TOLIKI UZITAK!
TKO NIJE PROBAO NEKA ODMAH PROBA!!!  8)  :D   :)  :wink:  

Bobo

Ne moras urlati. Ne svadjam se ni sa kim, samo mi je tuzno kada jednu tako dobru animaciju gdje je ocito utroseno puno vremena i truda ljudi popljuju i usporede sa simulacijom u nekom programu.

Gugi

Quote from: "Bobo"Ne moras urlati. Ne svadjam se ni sa kim, samo mi je tuzno kada jednu tako dobru animaciju gdje je ocito utroseno puno vremena i truda ljudi popljuju i usporede sa simulacijom u nekom programu.


Ako si "urlanje" shvatio kao nesto protiv svojih stavova, onda citaj jos jednom moj tekst gdje hvalim ono sto ti u stvari podrzavas.

Inace, simalucija koju preporucujes je odlicna, ali je i ona u  "Starry night" sasvim solidna.  Tko voli nek izvoli-eto narodne mudrosti s razlogom!  :roll:

P.S. U nedjelju dolazim u Zagreb i zadrzavam se citava dva-tri sata (u samom centru grada-svratit cu do katedrale, pa na kavicu...) i opet odlazim iz ZG. Mislicu cu na sve vas!!!

Sich

Quote from: "Gugi"

Ako si "urlanje" shvatio kao nesto protiv svojih stavova, onda citaj jos jednom moj tekst gdje hvalim ono sto ti u stvari podrzavas.



Ne, nego je urlanje shvatio kao i ja :)a i gomilu forumasa.
Urlanje po forumima je - pisanje sa ukljucenim Caps Lock-om
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter