• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ajnštajn i Bog

Started by Kizza, October 30, 2011, 05:16:26 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

U nekoj od mnogih tema,ne sećam kojoj,spomenuo sam da je Ajnšajn pred kraj život počeo da veruje u Boga.Bio sam demantovan kad evo šta nađoh na sajtu B92:  citat:
Da li je verovao u Boga?

Da. Duboko je verovao da se Božje delo može videti u harmoniji prirodnih zakona i lepoti svega što postoji. Često je pominjao Boga u svojim raspravama, kao npr kada je rečenicom ,,Bog ne baca kockice" protivio kvantnoj mehanici. Kada bi ga upitali direktno da li veruje u Boga, eksplicitno je odgovorio sa - da, uz obrazloženje: ,,Mi se, kao čovečanstvo, nalazimo u situaciji kao da smo malo dete koje ulazi u biblioteku punu knjiga na raznim jezicima. Dete zna da je neko morao da napiše te knjige. Ne zna na koji način. Ne razume jezik na kojem su knjige napisane. Dete pretpostavlja da postoji nekakvo misteriozno pravilo po kojem su knjige uređene, ali ne zna kako ono glasi. Mi vidimo svemir koji je lepo uređen i koji poštuje određena pravila, ali samo nejasno razumemo ta pravila".


  http://www.b92.net/zivot/nauka.php?yyyy=2011&mm=10&dd=30&nav_id=553547
Nije mi jasno šta je tu strašno u toj vesti.Pa znam brdo naučnika koji puše i piju a Vas će savetovati da to ne radite  ;D
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Predrag

Ajnštajn je verovao u boga, ali je ako je taj bog priroda i njeni zakoni.

http://svemir.wordpress.com/2010/12/28/kako-ajnstajn-vidi-svet/
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Kizza

Pročitao sam pažljivo i bilo bi lepo kad bi postojao takav.Imam utisak da se Ajnštajn tumači kako kome odgovara.Ako uporedimo ova dva teksta  steći ćemo dva suprotna mišljenja.Samo pročitaj prve dve rečenice sa B92  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Predrag

Niko osim kreacionista nema potrebu da Ajnštajna svrstava u vernike. Njima je to jako potrebno.
Međutim on to nije bio, pošto sam se jedno vreme bavio njegovom biografijom nigde nisam pročitao da je bio vernik. Osim u tekstovima gore pomenutih vernika.

http://www.astronomija.co.rs/biografije/3847-ivot-alberta-ajntajna.html

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Kizza

Ni meni to ne ide uz Alberta  ;) Samo sam naveo tekst  kao činjenicu da sam tako čuo  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

danicic_predrag

Nemojte izraze "vernik"-"veruje u boga" i slicno zijednacavati sa izrazom " kreacionista " to nikako ne ide... ( smao toliko od mene )

Ne vidim zasto neko ne bi mogao da veruje u "Raj/Pakao" ili "Karmu"/"Nirvanu"/"Shivu" i tako dalje a u isto vreme da ne bude kreacionista...

Predrag

Kreacionisti jesu vernici...ali na svoj način, radikalni.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Milan Nikolic

   Kreacionisti su izvesni savremeni manipulanti koji zloupotrebljavaju bibliju. Verovatno među njima ima iskrenih i ubeđenih vernika ali to ih ne rezlikuje puno od ,,vehabija'' i drugih ekstremista.

   U principu, čovek koji veruje u ,,Boga'' ne treba da se bavi naučnim dokazivanjem te vere. U potpunoj suprotnosti su naučno dokazivanje i smisao ,,vere u Boga''.

   Što se tiče Ajnštajna, njegova vera nije bila u ,,Boga'' na način bilo koje tradicionalne religije, već više u apstraktni pojam nekakve ,,božanske mehanike i sile''.

NShappy

Zbog čega je uopte bitno kako (i da li) je Ajnštajn verovao u boga? On svakako nije bio preterano veliki vernik, niti se stiče dojam da su biblija, bog, crkva ili vera imali uticaj na njegov život. A "otimanje" takve istorijske ličnosti od strane vernika ili ateista ne bi trebalo da bude na čast ni jednima ni drugima. Vera je privatna stvar svakog pojedinca.

Mada, ekstremni vernici su prvi počeli sa takvim svojatanjima.

Sasa

Quote from: Kizza on October 30, 2011, 05:16:26 pm
U nekoj od mnogih tema,ne sećam kojoj,spomenuo sam da je Ajnšajn pred kraj život počeo da veruje u Boga.Bio sam demantovan kad evo šta nađoh na sajtu B92:  citat:
Da li je verovao u Boga?

Da. Duboko je verovao da se Božje delo mo...................".


  http://www.b92.net/zivot/nauka.php?yyyy=2011&mm=10&dd=30&nav_id=553547
Nije mi jasno šta je tu strašno u toj vesti.Pa znam brdo naučnika koji puše i piju a Vas će savetovati da to ne radite  ;D


Taj članak je solidan, ali deo o Bogu je totalni promašaj. Moramo pitati Nikolu otkud mu ideja da je Ajnštajn bio vernik.


r2d2

November 01, 2011, 07:35:17 am #10 Last Edit: November 01, 2011, 08:00:32 am by r2d2
Evo koliko se ja secam o tom pitanju...


Danas bi ga opisali mozda kao modelnog agnostika. Agnostika poput S.Frojda, ili Darvina...

Po konfesiji je bio Jevrej. Ipak pouzdano se zna da nije "praktikovao" svoju jevrejsku religiju. Poznato je da je ucestvovao u filozofskim raspravama sa astronomima i fizicarima ali i sa katolickim svestenicima, na temu da li je svemir ravan ili zakrivljen, pa posto je bila u pitanju filozofska rasprava potpuno je logicno da je tu pominjan i bog. Ipak samo pominjanje nema mnogo veze sa tradicionalnim jevrejskim tumacenjem strogog ali pravednog boga...  ..Ali ni sa Katolickim, Protestantskim ili Pravoslavnim pogledom.


Zanimljivo je da tada nije davan toliki znacaj celoj prici, jer nije postojao ovakav sukob nauke i religije. Danas zloupotrebljujuci neke njegove izjave vole da svojataju njegov religijski stav. Covek je bio Jevrej po korenima i rodjenju, ozenjen je bio pravoslavkom takodje po poreklu i sumnjam da je slavio slavu Svetog Jovana ili posecivao zid placa.

Pominjao je Boga ponekad, ali uvek i uvek iznova u kontekstu fizike ili astronomije, a ne u kontekstu rituala, verskoj pripadnosti ili nekoj drugoj ljudskoj banalnosti.

Njegov kontekst Boga (po mom misljenju), a moze se nadzreti, je povezan sa onim sto bi mozda danas nazvali  ujedinjena teorija u fizici, a to je upravo jednako onome (tako se barem meni cini) kako rece Predrag da je za Ajnstajna Bog u stvari priroda i njeni zakoni....

Da je drugacije svoj zivot ne bi posvetio otkricima u nauci vec bi proveo u religijiskom zanosu, filozofiji  i ritualima.

sale11472

Quote from: danicic_predrag on October 30, 2011, 07:34:08 pm
Nemojte izraze "vernik"-"veruje u boga" i slicno zijednacavati sa izrazom " kreacionista " to nikako ne ide... ( smao toliko od mene )

Ne vidim zasto neko ne bi mogao da veruje u "Raj/Pakao" ili "Karmu"/"Nirvanu"/"Shivu" i tako dalje a u isto vreme da ne bude kreacionista...


Pa zato što nužno mora da veruje u Kreatora....u suprotnom i nije neki vernik.

Quote from: Milan Nikolic on October 30, 2011, 07:57:23 pm
  Kreacionisti su izvesni savremeni manipulanti koji zloupotrebljavaju bibliju. Verovatno među njima ima iskrenih i ubeđenih vernika ali to ih ne rezlikuje puno od ,,vehabija'' i drugih ekstremista.


Ma da, kako se samo sve religije lako odriču "ekstremista" kada to ne odgovora njihovm imidžu "pravednih". A svi tako lako smetnu sa uma da jedino na čemu ti "ekstremisti" insistiraju je doslovno tumačenje nekakve knjige, koju njihova religija, i to ona opšte prihvaćena struja, drži za istinu koje ne može, niti sme biti dovedena u pitanje.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Površno poznajem Hrišćanstvo a čitao sam o Budizmu i Judeizmu pa me zanima da li negde postoji takva vera kao što kaže Ajnštajn  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Predrag

Quote from: Kizza on November 02, 2011, 08:46:14 pm
da li negde postoji takva vera kao što kaže Ajnštajn  ???


Postoji, samo nije vera, i zove se ateizam!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

kostur

cemu potreba za saznanje, pazi boga ti, da l' je cika ajnstajn bio vernik ili ne? Ja razumem da svako ima svoje misljenje.

Imam i ja svoje. Umesto u silu (kao dzedaji) verujem da je verovao u boga. Iskoristio je boga. Oni koji malo vise razmisljaju znace da covek nikad nece biti ni 50 posto siguran u nacin nastanka svemira. Postoje dve teorije. Prva, da je bog sve stvorio, koja je ustvari za vernike tacna. Drugu nikad necemo saznati. Nikad necu znati put stvaranja, a mozda je tako ibolje
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/