• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Pa da ukoliko su svi jednako tj dobro eksponirani, histogram udesno; ukoliko nisu nego imaš neke kraće tipa 1-2sec za lucky imaging neke planetarne - onda radiš sa veoma podeksponiranim signalom koji ima veoma mali broj nijansi na raspolaganju i džabe sabiranje kad imaš malo fotona. Ovo je bitno da neko ne pomisli da će 1000x30sec da bude bolje od 8h eksponiranja podeljenog na onoliko koliko treba.

kruska

August 09, 2024, 10:51:40 am #1186 Last Edit: August 09, 2024, 10:58:00 am by kruska



   


Yagodinac

Cool snimak, možda da nagaziš obradu čvršće? Očigledno je da može mnogo više iz steka da se izvuče. Evo npr iz JPG, bez ikakvog izoštravanja:


kruska

Ne znam tacno sta je najbolja obrada.
Da li smanjiti zvezde, da budu okrugle kao piksel i da maglina ima puno detalja tj rezolucija bude najbolja.

 Veceras cu ponovo ganjati ngc7000 i da bolje useverim i zvezde ne budu jajolike. Sustina je da budu kolimacija i useverenje 100%  ostalo je posle stvar ukusa.

Radio sam dekonvoluciju zvezda (eksperimentisao ) u pixinsight ali sam ipak vise za cs6(photoshop) i
 
-Unsharp mask da se dobiju pune zvezde bez haloa
- gaussian blur 0.5-1.1
- Make Stars Smaller (astronomy tools actions)
I tako ponovo


Ili stara tehnika mozda si me i ti uputio na nju select color range, modify expand, 3, modify feather1-3,
Filter other minimum


Yagodinac

Ma slažem se za zvezde da treba da budu manje, nego ja sam čisto ilustrovao kako bih ja to obradio. Ovo je bilo bukvalno minut, curves, levels, maskirani tamniji regioni i selektovano da se ubije njihova plavičasta boja. Za zvezde u PS treba biti oprezan, u principu kad rastežeš krivulje treba najviše dizati tamnije i srednje regione a krivulja treba da se gradualno spušta ka svetlijim delovima. Na taj način zvezde ne porastu.


vlaiv

Konačno da i ja okačim nešto :D

~4h ekspozicije, 80mm F/6 TS APO sa x0.79 reduktorom/flattenerom, ASI178mcc, HEQ5 na observatorijskom stubu :D

Software: INDI server na RPI4, KStars/Ekos za snimanje i vođenje.

56x240s lights
64 darks
64 flat darks
64 flats

Kalibracija, stacking i obrada - ImageJ/Gimp



Malo mi je bežao fokus tokom večeri, nisam još završio auto fokuser, tako da su subovi između 1.4" i 1.8" HFR pa su i zvezde malo veće nego što bi trebalo
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC


vlaiv

Taj prvi.

Na par zvezda je bio mali oreol koji sam skinuo sa selektivnom desaturacijom, ali mislim da to nije do optike nego do defokusa koji se desio tokom noći i seeing-a.

Radio sam svojevremeno test optike na tom teleskopu, onaj WinRoddier, i rezultati su bili ok. Preko 0.9 Strehl u zelenoj i crvenoj boji i 0.8 u plavoj.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

kruska

Lepa slika i dosta detalja iako su galaksije male za zizu od 480mm plus flatener 0.79.

Mozda ipak slikati Stephan quintet sa rc8 .

Astro_fun_times

@kruska, odlican materijal. Sad ide onaj dosadni deo kad moras da unapredis obradu jer ti akvizicija ide odlicno.
@vlaiv, i ja sam se nadao da ce RC8 da dobije tu cast da bude prvenac :)
Ova slika je super, sta znaci bortle4
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

vlaiv

Quote from: Astro_fun_times on August 11, 2024, 12:19:27 pm@vlaiv, i ja sam se nadao da ce RC8 da dobije tu cast da bude prvenac :)

A računam da krenem polangano da se uhodam. Vidiš da sam sve stavio na "easy" nivo :D. OSC kamera, mali refraktor. Čak sam krenuo i sa 32mm guide scope-om pre nego što sam prešao na 50mm finder (za koji sam 3d odštampao adapter i prstenove :D).

Evo, već su gremlini počeli da napadaju. Sinoć nisam snimao jer laptop nije hteo da vidi RPI. Nemam pojma zašto - sve živo radi zasebno samo se ne vide kad su zajedno a ništa nisam menjao. Moram sad to da istražim pažljivo.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Ljubo

QuoteSinoć nisam snimao jer laptop nije hteo da vidi RPI.

Može li se taj RPI povezati ethernet kablom? Kad meni ASIAir zaštopa, ja ga konektujem ethernetom na kućni ruter.

vlaiv

Quote from: Ljubo on August 11, 2024, 03:21:34 pmMože li se taj RPI povezati ethernet kablom? Kad meni ASIAir zaštopa, ja ga konektujem ethernetom na kućni ruter.

Povezan je ethernet kablom.

Problem je bio u tome što RPI po defaultu uzima parametre mreže preko DHCP-a, i ja sam podesio da mu uvek dodeli istu adresu - i zaboravio da sam to uradio, pa sam mislio da ima statičnu IP adresu. Kad sinoć nije hteo da radi, zapravo je bio problem da nije mogao da dobije IP preko DHCP-a jer je observatorija povezana sa kućom preko wifi-ja koji je izgleda nešto "štucao" (imao sam izlaz na internet sa lap topa iz observatorije).

Kad sam ga uneo u kuću da vidim šta mu je - sve je radilo, jer nije imao problem sa DHCP-om, i onda je izgledalo da sve radi u kući a ne radi u observatoriji, pa sam čak na kraju i proveravao napon da vidim da nije problem sa strujom.

Danas sam napravio opsežno testiranje, nosio opremu vamo tamo više puta i na kraju skontao o čemu se radi kada sam video da nema ARP odgovora kada su samo laptop i rpi povezani na ethernet.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Ovo je prva, a obicno idu 2-3 ili vise obrada pa onda gledam koja je bolja.
Iskreno, malo me mrzi da obradjujem opet, nemam volje a ni vremena. Mozda za vikend probam opet.
Za sad, ova ide u etar

Helix nebula, NGC 7293, Caldwell 63

Lights: 323x120s Gain 101; Offset 5; -5°
Darks: 100
Flats: 50
Darkflats: 0
Biases: 200

Total 10h 46min of integration

Telescope: SW Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Mount: SW HEQ5 Pro
Camera: ZWO ASI533MC Pro
Guidecam: ZWO ASI120mm Mini
Filter: Svbony UV/IR cut

Sky: Bortle 5
Date: 03; 06; 07; 09; 10 08.2024

NGC 7293, Caldwell 63, Helix nebula by Miloš, on Flickr

NGC 7293, Caldwell 63, Helix nebula by Miloš, on Flickr

NGC 7293, Caldwell 63, Helix nebula by Miloš, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš