• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

kruska


  malo srpski malo engleski ..



IC1396 Elephant trunk nebula
 

Cepheus, 2500 LY est.
250x10s  (RGB) LQ4 Optolong L Quad
50x30s Ha Baader narrowband 35nm
f/2, 420 mm hyperstar C8, ASI533MC pro, EQ6R pro...

 

Astro_fun_times

Nakon Iris magline(koju nisam bas najbolje obradio, preterao sam) i te prasine zeleo sam jos neku slicnu metu. Imam jos par meta na listi cekanja a prethodna dva dana odluka je pala na Shark nebulu. Koleginica mi je rekla da je slikanje nje iz grada tesko, i da ce slika biti sranje :-) i nije bila daleko od istine ali mrzi me da skupljam jos materijala na njoj.
Treba mi mracno nebo za blede broadband mete.

LDN 1235, Shark nebula

Lights: 178x300s Gain 101; Offset 5; -5°
Darks: 100
Flats: 35
Biases: 200

Total 14h 50min of integration

Telescope: SW Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Mount: SW HEQ5 Pro
Camera: ZWO ASI533MC Pro
Guidecam: ZWO ASI120mm Mini
Filter: Svbony UV/IR cut

Sky: Bortle 5
Date: 01.09; 02.09.2024
LDN 1235 by Miloš, on Flickr

Takodje u jednom od subova sam uhvatio meteor. Kalibrisao sam ga i malo obradio. Sub je od 5min a nema ni naznake mete koju sam slikao sto govori o tome koliko je teska za slikanje.

LDN 1235 METEOR by Miloš, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

vlaiv

Odlična je to fotka.

Jesi malo pregurao obradu i Ai je opet malo izmaštao neke stvari ali fotka uopšte nije loša, naprotiv
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

A jeste se uhvatili za AI 🤣

Problem je upravo to, previse obradjeno.
Svako dodatno rastezanje i novi curve "omeksava" sliku.
Nema to veze sa AI
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

vlaiv

Quote from: Astro_fun_times on September 03, 2024, 10:39:13 pmA jeste se uhvatili za AI 🤣

A šta ću, profesionalna deformacija. Nije Ai to što je omekšala slika nego to što je izmaštao "spajk" od zvezde koje nema ...



Ili to, ili nisi baš bio pažljiv sa stamp tool-om :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

kruska

Megalodon na nebu :) Obzirom na dosta prasine oko zvezda ima izgled i refleksione nebule


Vreme je za Cepheus, Barnard 150,  shark nebula, Fireworks galaxy, videcemo sta je sledece na tapetu,

Astro_fun_times

Quote from: vlaiv on September 03, 2024, 10:53:49 pmA šta ću, profesionalna deformacija. Nije Ai to što je omekšala slika nego to što je izmaštao "spajk" od zvezde koje nema ...



Ili to, ili nisi baš bio pažljiv sa stamp tool-om :D

Opet nisi u pravu. Stalno krivis AI. Ne znam sta ti mislis da te alatke rade? Da ja ukucam "kreiraj mi sliku toga i toga" i puf, on sve kreira i izmisli i ja uopste ne moram nocima da slikam nista, to sve AI odradi umesto mene?

Detalje sam izgubio jer sam previse rastezao da bih dobio sta sam hteo a nisam skupio 30h materijala za ovako bledu metu sa mog svetlosno zagadjenog neba. Nije AI.
Dupli spajkovi su rezultat najverovarnije cone error-a.
Desavalo mi se to i ranije na slici M45 a mozda i na jos nekoj, ne secam se sad. Na zvezdama koje su bas sjajne se spajkovi vide bolje pa se to primeti.
M45, Pleiades, Seven sisters by Miloš, on Flickr

Evo i linka gde je covek takodje ima isti problem.
https://stargazerslounge.com/topic/412853-argh-double-diff-spikes-caused-by-meridian-flip/
Zamisli, nije AI kreirao, ili mozda jeste? Aktivan si na tom sajtu, pitaj ga sto koristi AI da mu napravi duple spajkove 🤣

To sam primetio kada sam stackirao materijal prve noci. Onda sma uzeo i stackirao samo subove posle meridian flip-a i nije bilo duplih spajkova. Smetnuo sam to sa uma da tako odradim i za ove noci pa da koristim te "bolje" zvezde.

Poenta price, nije kriv AI i nije AI koji se koristi u obradi to sto ti predstavljas da jeste. Skoro uvek je nesto drugo razlog.

Isto tako kada se menja boja odredjenih regija ili se pojacava saturacija, i tu se pogube detalji.

Stamp tool nije koriscen.
Ne znam na sta pokazujes strelicom. Na taj deo koji deluje kao neka linija? To je mozda neka refleksija. Nemam dew shield a okolnih svetala koliko ti dusa hoce.

@kruska, da, imaju dve refleksione magline.
A sve te mete su mi na listi samo da je vedrog neba.
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

Astro_fun_times

Evo jednog primera iste mete slikane sa brzim njutnom.
Isto se mogu primetiti razne refleksija.
Posledica stray light leak-a i spidera.

https://www.reddit.com/r/astrophotography/comments/x2gkhq/ldn_1235_the_dark_shark_nebula/?rdt=65351

Sekundar je jako blizu otvora cevke i svako svetlo koje sija ka teleskopu lako udje u cevku i osvetli ili pozadinu sekundara ili samo fokuser sa koma korektorom i eto ti refleksije.
Jos je ova meta okrenuta u pravcu mojih "arch enemies" starijih komsija koji imaju jaku sijalicu na ćošku kuce i jednu na šupi i stalno je pale...

Vidjao sam ja i pre refleksije.
Slikao sam onu zvezdu sto kao treba da pojaca sjaja, zaboravih joj ime a mrzi me da trazim. Na tom stacku imam jedna velika refleksija koja mi pojede zivce ali sta da joj radim.
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

Yagodinac

Vrlo prosto, obradi tj rastegni fotku u drugom softveru i videćeš da li je AI.
Vezano za ove razroke spajkove, deluje kao da se kamera malo rotirala u fokuseru između različitih sesija, ili između prvog i zadnjeg frejma. Da su spajkovi nejasni pa da sumnjamo u kolimaciju ili koma-korektor ali su vrlo jasno dupli.

bratislav

September 04, 2024, 10:22:59 am #1239 Last Edit: September 04, 2024, 10:28:03 am by bratislav
Evo jos jedne surle (IC1396) od prosle noci, ovaj put close-up.
Treba tu jos puno signala, transparentnost je bila jako, jako losa tako da u sva tri kanala (H-alha, O-III i S-II) treba najmanje duplirati ekspozicije. Narocito O-3 i S-2 su katastrofalno slabi.
H-a 60min, O-III i S-II po 100min, 300mm f/4 Njutn (f/4.6 sa Paracorr-2), ZWOASI1600mm
"Klasicna" Hubble paleta (S-2 red, H-a green, O-3 blue), sa sve pink zvezdama. Nostalgija :-)
Mozda se i poigram sa blending opcijama kasnije, ali prvo da skupim jos signala

You cannot see attachments on this board.


https://www.flickr.com/photos/mira_and_bata/53970446048/in/album-72177720320049076

vlaiv

Quote from: Astro_fun_times on September 04, 2024, 07:23:03 amDupli spajkovi su rezultat najverovarnije cone error-a.

Ne pričam o duplim spajkovima nego o detalju koji sam naglasio strelicom. Na tvojoj slici izgleda kao da ima linija u pozadini - jasno se vidi detalj koji izgleda kao ravna crta. Izgleda kao spajk - čak kao spajk na ostalim zvezdama - malo razdvojen zbog rotacije tubusa verovatno zbog cone error-a koji pominješ.

Taj detalj ne postoji na drugim slikama šarka.



Nemoguće je da je takav pravilan defekt nastao samo kao šum. Sa druge strane - vrlo je moguće da je AI radio denoising i da je "izmaštao" da je u pitanju spajk odnosno pozadina gde prolazi spajk jake zvezde - imaš takav primer desno na jakoj zvezdi kod tebe.

To je ono što stalno ponavljam - AI je treniran da vidi stvari koje su deo astro fotki i videće ih i tamo gde ih nema - izmisliće detalje koji realno nisu tu.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Quote from: bratislav on September 04, 2024, 10:22:59 amEvo jos jedne surle (IC1396) od prosle noci, ovaj put close-up.

Odlična fotka. Vrlo dobra rezolucija.

Što se tiče pink zvezda tu skidanje zvezda pa kasnije vraćanje samo iz Ha kanala kao bele zvezde daje odlične rezultate.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

bratislav

Quote from: vlaiv on September 04, 2024, 10:26:45 amOdlična fotka. Vrlo dobra rezolucija.

Što se tiče pink zvezda tu skidanje zvezda pa kasnije vraćanje samo iz Ha kanala kao bele zvezde daje odlične rezultate.

Ne marim da vidim pink zvezde. Originalni Hubble palette snimci su ih isto imali i nikom nije smetalo.
Dodacu ionako RGB zvezde kasnije, to je bar lako (10min u svakom RGB ce biti plenty). Tesko je skupiti S-II i O-III u surli.

Sto se tice rezolucije tesko cete naci puno bolju (seeing je bio ispod 2 sekunde sinoc, sto je odlicno za amaterske uslove). A ne mogu da nosam Njutn na Vidojevicu ;-)

kruska

Quote from: bratislav on September 04, 2024, 10:22:59 amEvo jos jedne surle (IC1396) od prosle noci, ovaj put close-up.
Treba tu jos puno signala, transparentnost je bila jako, jako losa tako da u sva tri kanala (H-alha, O-III i S-II) treba najmanje duplirati ekspozicije. Narocito O-3 i S-2 su katastrofalno slabi.
H-a 60min, O-III i S-II po 100min, 300mm f/4 Njutn (f/4.6 sa Paracorr-2), ZWOASI1600mm
"Klasicna" Hubble paleta (S-2 red, H-a green, O-3 blue), sa sve pink zvezdama. Nostalgija :-)
Mozda se i poigram sa blending opcijama kasnije, ali prvo da skupim jos signala

You cannot see attachments on this board.


https://www.flickr.com/photos/mira_and_bata/53970446048/in/album-72177720320049076

To! idemo Cepheus elephant .  :D

Astro_fun_times

Nisam odmah video da na slici ima strelica jer sam pristupio sajtu sa telefona pa je taj desni deo slike na kome je strelica bio odsečen.

Nema sta da ja rastezem u drugom software-u kada znam da nije AI.
To je kao kad ravnozemljas dodje i kaze "zemlja je ravna, dokazi mi da je okrugla".
Onaj ko optuzuje neka dokazuje.
Pixinsight ima free trial od 45 dana a RC plugginovi, ti "famozni AI plugginovi sto izmisljaju detalje" se mogu uzeti na mesec dana free trial.
Predlazem svakom ko sumnja u software i alatke da lepo testira pa donese sud a ne da napamet odmah etiketira bez prethodnog znanja jer onda ljudi koji ne znaju nista o software-u mogu biti odvraceni od kupovine a i covekove slike, u ovom slucaju moje mogu biti smatrake za fake. To je kao kad bih ja rekao "ajooj pa vi koristite Photoshop, znaci sve je photoshopirano i lazno"...
Uzmes lepo trial i testiras pa onda sudi.

Quote from: Astro_fun_times on September 04, 2024, 08:10:28 amhttps://www.reddit.com/r/astrophotography/comments/x2gkhq/ldn_1235_the_dark_shark_nebula/?rdt=65351

Da li ste pogledali sliku sa linka? Ima 2-3 artifakta slicna kao moja a zanimljivo je i da ima takodje duple spajkove. Verujem da je u pitanju light leak tj neki stray light jer mi ulicna bije u teleskop.

Evo i dokaza da nije AI izmisljao detalje

Znaci u pitanju je linearan stack ubacen u PI i samo je odradjem STF (SreeenTransferFunction) to je prividni  autostretch da bi se videlo sa cime se radi.
Jasno se vidi da je ta linija tu u stacku.
Znaci ne mozes odmah da tvrdis kako je AI izmisljao detalje.
Da su ti plugginovi takvi kakve ih ti predstavljas ja ih prvi ne bih koristio i cela astrofotografska zajednica bi brujala o tome i bili bi na losem glasu a takvih tvrdnji sem ovde nema.

Sto se tice duplih spajkova, ne znam sta je uzrok sem sto sam citao da je taj cone error krivac. Kameru iz fokusera nisam vadio mesec dana ako ne i vise, nikakva rotacija kamere se nije mogla desiti a kao sto se vidi na M45, i pre mi se desavala...
To se lako resi stackiranjem subova samo sa jedne strane meridijana samo za zvezde.


@Bratislav, vrhunska slika, bas bas dobra. Jedva cekam da vidim ako se budes igrao sa bojama kakva ce ispasti a materijala vec sad ima sasvim dosta. Taj teleskop na EQ8 kao fiksan setup na nekoj remote lokaciji je moj san.
Koju montazu ti koristis sa njime?

Btw, za magenta zvezde slika se invertuje, odradi se SCNR (uklanjanje zelene) i opet se invertuje i nema rozih zvezda. Magenta je u invertovanoj slici zelena pa kada se ukloni zelena i ponovo invertuje zvezde budu dobre.
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš