• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Astro_fun_times

11.09. kisa padala preko dana a uvece vedro, moralo se iskoristiti. Vlaga je ubijala tako da je samo doprinela losoj odluci.
Napravio sam gresku, broadband materijal sam slikao sa 5min dugim subovima. Na Lextreme subovima sam primetio kako se Gamma  Cassiopeia, ta najsvetlija zvezda (mozda je neko nije primetio 🤣 ) tj. halo oko nje "naduvava" pa splasnjava iz suba u sub.
Prvo sam slikao sa Lextreme filterom a onda nekih mozda sat vremena pre meridijana i sve do zore nastavio sa UV/IR cut filterom. Sumnjam da mi je orosilo nesto, (primar, sekundar, koma korektor) i da je to doprinelo vec losem izboru da se slika sa 5min ali to je sto je.
Posto vedre noci nema na vidiku kako bih pojacao signal, ide ovakva kakva je...
Takodje ne znam zasto mi se redovno pojavljuju dupli spajkovi. jedino sto sam u zadnje vreme menjao je broj pixela za ditherovanje, povecao sam ih. Spajkovi sa jedne i spajkovi sa druge strane meridijana se ne poklapaju...

The Ghost of Cassiopeia, IC 63

Lights:
UV/IR cut: 49x300s Gain 101; Offset 5; -5°
L-extreme: 43x300s Gain 101; Offset 5; -5°
Darks: 100
Flats: 35 each
Biases: 200

Total 7h 40min of integration

Telescope: SW Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Mount: SW HEQ5 Pro
Camera: ZWO ASI533MC Pro
Guidecam: ZWO ASI120mm Mini
Filter: UV/IR cut; Optolong L-Extreme

Sky: Bortle 5
Date: 11.09.2024
The Ghost of Cassiopeia, IC 63 by Miloš, on Flickr
The Ghost of Cassiopeia, IC 63 by Miloš, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

kruska

September 13, 2024, 09:27:46 pm #1336 Last Edit: September 13, 2024, 09:39:24 pm by kruska
evo i moje  ic59 & 63    Navi
  8)  ;D  ;D  ;D




 
200x10 sec Cassiopeja Ghost nebula

f/2 421mm, C8 , ASI533, eq6Rpro

Uglavnom obrada se bazirala na obradi nebule nakon uklanjanja zvezda SN+ u pixinsight  a podrazumevala CS6 brush tool uklanjanja haloa oko Navi, Curves Adjustments, malo Graxpert RBF i  vise nebula layera, da ne preteram u bojama jer magline izbijaju svuda.
Shum uklonjen samo sa noise median znaci minimalno.
Zvezde su zapravo glavni layer nakon Levels osnovnog stacka.
Svesno sam zamracio sliku, moglo je to mnogo svetlije
 
 
 

Astro_fun_times

Lepa je.
Eto vidis sta znace kraci subovi. Ja sam se bas zeznuo sa 300s subovima na UV/IR cut filteru.
Na greskama se uči, samo sto se naučeno zaboravi  nakon nekog vremena pa se greske ponove 🤣
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

vlaiv

Quote from: Astro_fun_times on September 14, 2024, 04:55:05 pmEto vidis sta znace kraci subovi. Ja sam se bas zeznuo sa 300s subovima na UV/IR cut filteru.

Kako znaš da je u pitanju dužina ekspozicije a ne recimo rasejavanje u atmosferi ili u optici?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Quote from: vlaiv on September 14, 2024, 05:39:55 pmKako znaš da je u pitanju dužina ekspozicije a ne recimo rasejavanje u atmosferi ili u optici?
Pa zato sto su zvezde naduvanije. Imao sam par test subova ali odradjenih 7-10 dana ranije pre slikanja te mete. Opet, mislim da je tu ulogu odigrala vlaga u kombinaciji sa 5min subovima jer se halo menja iz suva u sub. Mrzelo me da kalibrisem sve subove pa da pravim video od njih da pokazem 😁



Quote from: Astro_fun_times on August 03, 2024, 10:31:16 amJos cetiri vedre noci, moralo se iskoristiti. Ovaj put sam se odlucio za Iris maglinu s obzirom da mesec nije bio prejak. Slikano iz baste pod poprilicno svetlosno zagadjenim nebom. Da mi je ovo vreme integracije sa mracnije lokacije...

Iris nebula, NGC7023, Caldwell 4

Lights: 661x120s Gain 101; Offset 5; -5°
Darks: 100
Flats: 30
Darkflats: 0
Biases: 200 for each filter

Total 22h 2min of integration

Telescope: SW Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Mount: SW HEQ5 Pro
Camera: ZWO ASI533MC Pro
Guidecam: ZWO ASI120mm Mini
Filter: Svbony UV/IR cut

Sky: Bortle 5
Date: 29.07; 30.07; 31.07; 01.08.2024

Iris nebula, Caldwell 4, NGC 7023 by Miloš, on Flickr

Napokon sam se vratio ovom materijalu kako bih ga ponovo obradio (ovog puta bolje) jer je zaista prethodna obrada bila losa, hvala sto ste ukazali na to.
Sad ima drugi "problem". Nije ista slika gledano sa monitora na desktopu na kome je brightness pojacan i na telefonu gde mi je uglavnom smanjen. Kada je na telefonu pojaca osvetljenje ekrana, dobija se ono sto sam video na ekranu racunara pri obradi.

Iris nebula, Caldwell 4, NGC 7023

Lights: 661x120s Gain 101; Offset 5; -5°
Darks: 100
Flats: 30
Darkflats: 0
Biases: 200 for each filter

Total 22h 2min of integration

Telescope: SW Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Mount: SW HEQ5 Pro
Camera: ZWO ASI533MC Pro
Guidecam: ZWO ASI120mm Mini
Filter: Svbony UV/IR cut

Sky: Bortle 5
Date: 29.07; 30.07; 31.07; 01.08.2024
Iris nebula, Caldwell 4, NGC 7023 by Miloš, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

kruska

September 14, 2024, 09:45:19 pm #1340 Last Edit: September 14, 2024, 09:51:01 pm by kruska
tesko je reci sta je uzrok, sjajne zvezde poput Navi Cass su previse sjajne i bljeste.
Kad dodas Curves i zvezda  dobije halo jos veci.
Ako ne obrisem corrector plate na SCT dobijem halo
Ako ne obrisem filter dobijem halo i spajkove
na f/2 i veci gain zvezde su spaljene
drugo , ako koristis 2 expozicije  npr 300sec i 150 sec u stack    zvezde su vece na 300 duplo
meni je tako na 30 i 10 sec   na f/2

i to se primeti na stack-u

vlaiv

Quote from: Astro_fun_times on September 14, 2024, 08:49:19 pmPa zato sto su zvezde naduvanije. Imao sam par test subova ali odradjenih 7-10 dana ranije pre slikanja te mete. Opet, mislim da je tu ulogu odigrala vlaga u kombinaciji sa 5min subovima jer se halo menja iz suva u sub. Mrzelo me da kalibrisem sve subove pa da pravim video od njih da pokazem 😁

Nema potrebe za pokazivanjem, samo me interesovalo kako rezonuješ kad misliš da je u pitanju duža ekspozicija a ne nešto drugo.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Ja sam pripisivao to vlagi najvise jer mi se na 3-4 suba u Lextreme signalu takodje javilo da se halo oko same zvezde pojaca pa splasne.

Na UV/IR cut signalu je svaki sub ako se secam sa izrazenim halo, koji se stackiranjem dodatno pojacao, mada imaju male varijacije u velicini haloa na tom materijalu.

Zanimljivo je da ako se gugla "IC 63" meta, moze se primetiti da je veliki broj ljudi takodje imao muku bas sa tom zvezdom.
Verujem da su ljudi koji su kao kruska slikali sa kracim ekspozicijama imali znatno manji halo oko te zvezde pa su uspeli nekako da ga umanje ili uklone.
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

Astro_fun_times

September 15, 2024, 12:43:44 pm #1343 Last Edit: September 15, 2024, 01:10:43 pm by Astro_fun_times
Evo napravio sam malu animaciju tj video svih subova(mora se otici na flickr da se pogleda) samo sto idu od zadnjeg ka prvom. Takodje moze se i primetiti kako se spajkovi promene na polovini kada je odradjen meridijan flip, zasto - ne znam.
Varijacija Gamma Cassiopeia by Miloš, on Flickr
EDIT:
Evo i za Lextreme subove
Varijacija Gamma Cassiopeia by Miloš, on Flickr

Inace, sama zvezda je veoma zanimljiva sam po sebi.
https://en.wikipedia.org/wiki/Gamma_Cassiopeiae
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

kruska



verzija bez uklanjanja haloa u photoshopu  Spot healing brush tool ispod "kapaljke" za boje

i jos nesto Vlaiv bi tu imao sta reci  npr. o broju fotona prema velicini ogledala

povrsina mog ogledala teleskopa   R=20cm   je P=  314.16 cm2       2000 sec
a       tvog ogledala  teleskopa od           P=   176.7 cm2      25620 sec
i dalje ne bih, ali kako god tvoj Navi mora biti svetliji bar 10x   

Tvoj stack ima dovoljno svetla, vise je za uklanjanje shuma.       

 Mogao si neku muziku uz video ;)

kruska

September 15, 2024, 01:24:31 pm #1345 Last Edit: September 15, 2024, 01:30:01 pm by kruska


 Astro FunTimes tvoja nebula iz fotoshopa bez haloa Navi  i  zvezda

Astro_fun_times

Meni se vise svidja ova druga verzija bez uklanjanja halo-a.

Sto se tice teorije i tehnikalija, ja se tu ne razumem. Poenta je da sam u svakom subu imao halo na UV/IR subovima a da se na Lextreme pojavio na 3-5 cini mi se.

Kada se to sve stackira i efekat se pojaca, pa se jos i rastegne... Eto belaja 🤣

Quote from: kruska on September 15, 2024, 01:11:49 pmMogao si neku muziku uz video ;)

🤣 Nisam jos dotle stigao, i ovo je bilo mojom omiljenom tehnikom "pomocu štapa i kanapa" 🤣
Sa raznim programima jer ne znam sve u jednom da odradim hahaha

Imam ja i starless verziju ali je nisam stavljao na flickr, ima je na mom Instagramu u postu IC 63
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

vlaiv

Quote from: Astro_fun_times on September 15, 2024, 12:43:44 pmTakodje moze se i primetiti kako se spajkovi promene na polovini kada je odradjen meridijan flip, zasto - ne znam.

Koliko sam shvatio gledajući po internetu - u pitanju je problem da primar nije idealno poravnat sa optičkom cevi teleskopa nego stoji pod uglom.

To je verovatno posledica tipa kolimacije koji je primenjen - da bi se dobilo što uniformnije osvetljeno polje na brzom newtnu.

Problem je u tome što rotacija kamere zavisi od toga kako je nagnut tubus jer je kamera pod 90 stepeni uglom u odnosu na tubus - ako se tubus nagne levo - kamera se rotira malo ako se nagne desno - kamera se rotira na drugu stranu.

Ako je ogledalo nagnuto u odnosu na tubus - posle meridijan flipa - ogledalo će da gleda na istu stranu ali će tubus sa leve "nagnutosti" da pređe na desnu "nagnutost" i to zarotira kameru jer rotacija kamere zavisi od nagnutosti tubusa.

Način da se to ispravi - mora se kolimirati teleskop tako da je ogledalo poravnato i sa tubusom - što znači ne sme se ofsetovati sekundar nego mora biti u centru (kad se gleda od gore kroz cev).

Quote from: Astro_fun_times on September 15, 2024, 12:43:44 pmEvo napravio sam malu animaciju tj video svih subova(mora se otici na flickr da se pogleda) samo sto idu od zadnjeg ka prvom

To su sve subovi iste dužine? Menja se intenzitet rasejavanja - što znači da on onda zavisi i od nekih drugih uticaja ne samo od dužine.

Zapravo, pošto nemamo subove različite dužine - ne možemo da zaključimo kakva je veza između rasejavanja i dužine suba.

To možemo da probamo da uradimo logikom. Ako znamo da je stackovanje ekvivalent dugoj ekspoziciji (zato ga i radimo da bi dobili veliko ukupno vreme ekspozicije) - onda bi značilo da se rasejavanje zvezda povećava što se više subova stackuje - a mislim da se možemo složiti da o nije slučaj.

Što bi značilo da rasejavanje svelosti oko zvezde zavisi od drugih stvari a ne dužine sub-a. Vlaga u vazduhu i niska transparencija (izmaglica - znamo da vidimo golim okom oreol oko meseca kad je izmaglica). Takođe i prljava optika - rosa i zamagljena optika. Generalno - kvalitet ispoliranosti optičkih površina takođe utiče na rasejavanje ali je to nešto što nije promenljivo nego zavisi od samog teleskopa.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

@astro_fun_times

Sad mi je još nešto palo na pamet.

Možda može biti i cone error, ali ako jeste, mislim da se može ispraviti samo rotacijom tubusa. Gde ti gleda kamera kad ti je teleskop na montaži i kad si na home poziciji?

Ako je na 12h ili na 6h onda ne bi trebalo da bude rotacije polja zbog cone error-a, ali ako je na bilo kom drugom "satu" onda će doći. Najveći je efekat na 9h i 3h.

Ako možeš, probaj da rotiraš tubus tako da je kamera na vrhu ili skroz dole kad si na home poziciji.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Ustvari, povlačim ovo što sam zadnje napisao. Nije do cone error-a.

Bitno je gde gleda tubus u odnosu na ogledalo. Kod cone error-a se jednostavno samo ispravno usmeri tubus a onda i kamera bude kako treba.

Može još jedino biti do useveravanja. Ako useveravanje nije skroz dobro, onda dođe do rotacije, ali bi dolazilo postepeno a ne na skok.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC