• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Astro_fun_times

Moguce da kolimacija nije bas bas tip top.
Povecao sam broj dither pixela i kada uradim stackiranje, sada mi dolazi do toga da imam artifakte stackiranja koji su rotirani. Da li je mozda veliki dithering uzrok tome? Mada ne verujem jer se jasno vidi da je nakon meridijan flipa doslo do rotacije spajkova.

Sama kamera se nije mrdnula u fokuseru.
Ne znam zaista.
Nisam strucan.

Da, svi subovi su iste duzine, i UV/IR i Lextreme, po 5min svaki.

A noc je bila izuzetno vlazna i bili su najavljeni oblaci. Ja nemam allsky kameru pa da uporedim.
Svakako sam na vlagu i sumnjao ali sigurno da nije isti efekat kada zamagli optika na 120s i na 300s, zar ne?


U home poziciji, kamera i fokuser su na 12h (odprilike, ali ne 100%, malo je rotirana zbog balansa guidera).
Mozda je bas to problem?
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

kruska

Quote from: Astro_fun_times on September 15, 2024, 01:27:17 pmMeni se vise svidja ova druga verzija bez uklanjanja halo-a.

Sto se tice teorije i tehnikalija, ja se tu ne razumem. Poenta je da sam u svakom subu imao halo na UV/IR subovima a da se na Lextreme pojavio na 3-5 cini mi se.

Kada se to sve stackira i efekat se pojaca, pa se jos i rastegne... Eto belaja 🤣

Quote from: kruska on September 15, 2024, 01:11:49 pmMogao si neku muziku uz video ;)

🤣 Nisam jos dotle stigao, i ovo je bilo mojom omiljenom tehnikom "pomocu štapa i kanapa" 🤣
Sa raznim programima jer ne znam sve u jednom da odradim hahaha

Imam ja i starless verziju ali je nisam stavljao na flickr, ima je na mom Instagramu u postu IC 63

I meni  se vise svidja 🤣🤣

Astro_fun_times

Evo sad sam poravnao fokuser/kameru/spider sa prstenovima tako da kada je teleskop u home poziciji, kamera ce biti na 12h. Samo je pitanje kada cu moci da to testiram s obzirom na vreme 🤣
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

vlaiv

Quote from: Astro_fun_times on September 15, 2024, 01:50:36 pmSvakako sam na vlagu i sumnjao ali sigurno da nije isti efekat kada zamagli optika na 120s i na 300s, zar ne?

Isto je.

Zamagljena optika deluje kao filter - uzme neki procenat fotona od mete - bilo nebule ili zvezde i raseje ili absorbuje.

Znači u pitanju je procenat.

Za 100 sekundi će rasejati tri puta manje fotona nego za 300 sekundi, ali ćeš i sakupiti tri puta manje fotona od mete za 100 sekundi u odnosu na 300 sekundi.

Znači da se ne menja intentitet rasejanja u odnosu na intezitet svetla mete. Ako hoćeš da se vidi meta jednako u stacku kratkih ekspozicija kao i u stacku dugih - onda moraš više da rastegneš a samim tim ćeš više rastegnuti i rasejanu svetlost.

Zamisli da je halo od zvezde jednakog intenziteta kao i nebula. Ako hoćeš da se vidi jedno, mora da se vidi i drugo - nema veze kolike ekspozicije koristiš - uvek ćeš na kraju da rastegneš da se vidi meta jednako.

Quote from: Astro_fun_times on September 15, 2024, 01:50:36 pmU home poziciji, kamera i fokuser su na 12h (odprilike, ali ne 100%, malo je rotirana zbog balansa guidera).
Mozda je bas to problem?

Mislim da nije ali nije zgoreg testirati.

Kad bude zgodno uzmi i testiraj sledeće:

- proveri kakvo ti je useveravanje, za svaki slučaj
- rotiraj tubus u prstenovima za 90 stepeni i vidi jel se promenilo nešto.

Ne moraš da slikaš čitavo veče - dovoljno je dva suba jedan pre meridiana i jedan posle. Plate solvuj oba i vidi koji i ugao kamere prijavljuje. Odeš na neko zvezdano polje tik pre nego što će doći do meridiana. Odradiš ekspoziciju (čak ne mora duga, 10tak sekundi) i onda sačekaš malo i uradiš flip i opet nađeš isto mesto i uradiš kratku ekspoziciju za plate solve i gledaj ugao.

Ako nije ni jedno od ta dva gore - onda je do toga kako leži ogledalo u tubusu (a mislim da je to najverovatniji slučaj).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Quote from: Astro_fun_times on September 15, 2024, 01:58:57 pmEvo sad sam poravnao fokuser/kameru/spider sa prstenovima tako da kada je teleskop u home poziciji, kamera ce biti na 12h. Samo je pitanje kada cu moci da to testiram s obzirom na vreme 🤣

Koliko vidim, već u utorak :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Uh, kako je to zeznuta stvar za skontati.

Mislim da sam se skroz ispromašivao. Nije problem rotacija kamere. Problem je rotacija spajkova.

Spajkovi su fiksirani za tubus i nemaju veze sa kamerom. Pitanje je zašto se tubus prividno zarotira a ne kamera. Moram još da razmislim.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Moj konačan odgovor je: useveravanje :D

Jako dobro useveri sledeći put i vidi jel to napravilo razliku što se tiče duplih spajkova.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

🤣
E tu gresis. Na useveravanje najmanje sumnjam.

Evo kako je izgledalo useveravanje montaze par noci pre slikanja te mete, mada se nije menjalo, montaza se ne skida sa stuba, i gajding grafikon na kraju te sesije.
Isao je i na 0.08 dok sam pratio u pocetku.



SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

vlaiv

Quote from: Astro_fun_times on September 15, 2024, 02:37:30 pmE tu gresis.

Vrlo moguće, jako mi je teško da vizuelizujem kako sve stoji jedno u odnosu na drugo da bih shvatio šta se dešava.

Znači nije useveravanje, to možemo da otpišemo.

Vraćamo se na ostale mogućnosti.

Znači skontali smo zašto se kamera može rotirati u odnosu na "nebo", ali zašto bi se spajder rotirao?. Pa valjda je to normalno. Spajder je fiksiran za tubus, tubus je fiksiran za kameru. Spajder se ne može pomeriti u odnosu na kameru, znači uvek je isto orjentisan (osim ako nema labavosti u fokuseru, što pretpostavljam da nema) u odnosu na kameru.

To onda znači, ako se kamera zarotira u odnosu na nebo - zarotiraće se i spajder jer je on fiksan u odnosu na kameru. Ok - znači onda ipak može da bude nagib ogledala u odnosu na tubus ali nisam siguran da li može i cone error da bude - verovatno može.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Ostavicemo za sada ovo po strani jer dok ne dodje rezultat promene koji sam sad odradio necemo znati da li je doslo do uklanjanja problema.
Rotirao sam tubus sa svim ostalim delovima da bude na 12h tako da kada budem slikao neku sledecu metu videcemo rezultat.
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

Ljubo

Mjereći uglove izmedju dva susjedna spajka na mom 43" QLED ekranu, izgleda da nisu perpendikularni tačno na 90 stepeni, pa mi se čini da je to razlog duplih spajkova.

vlaiv

Quote from: Ljubo on September 15, 2024, 06:15:44 pmMjereći uglove izmedju dva susjedna spajka na mom 43" QLED ekranu, izgleda da nisu perpendikularni tačno na 90 stepeni, pa mi se čini da je to razlog duplih spajkova.

Mislim da to ne bi trebalo da je problem jer kad se zarotira za 180 stepeni - linija ostaje paralelna sa sobom i ugao manji (ili veci) od 90 stepeni ostaje isti.

Jedino ako je spajder "izlomljen" (postoji ugao izmedju dva kraka koji bi trebalo da su jedna linija( bi se dobio dupli efekat - ali bi se to dobilo i na pojedinacnom frejmu a ne samo posle stackovanja - odnosno posle okretanja za 180 stepeni.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Quote from: kruska on September 15, 2024, 01:24:31 pm

 Astro FunTimes tvoja nebula iz fotoshopa bez haloa Navi  i  zvezda
Ovo je starless verzija (v2 doduse)
The Ghost of Cassiopeia, IC 63 (starless) by Miloš, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

kruska

Quote from: Astro_fun_times on September 09, 2024, 04:55:57 pmOdlicna slika Urose. Po meni, nisi je trebao peglati, bila je dobra, ili da si malo smanjio temperaturu pegle 🤣


Evo jos jedne mete. Nisam zadovoljan jer mislim da mi treba dooosta materijala da bi se tu lepo videle stvari. Takodje nemam refleksionu maglinu koja je trebala da se vidi...
Nemam nesto zivaca da je i dalje slikam i skupljam materijal pa neka ide u etar ovakva.

Caldwell 9; Cave nebula; Sh2-155

Lights:
D2: 57x300s Gain 101; Offset 5; -5°
L-extreme: 44x300s Gain 101; Offset 5; -5°
Darks: 100
Flats: 35 each
Biases: 200

Total 8h 25min of integration

Telescope: SW Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Mount: SW HEQ5 Pro
Camera: ZWO ASI533MC Pro
Guidecam: ZWO ASI120mm Mini
Filter: Askar D2; Optolong L-Extreme

Sky: Bortle 5
Date: 31.08; 07.09.2024
Caldwell 9; Cave nebula; Sh2-155 by Miloš, on Flickr
jel ovo NGC7822 ?

Astro_fun_times

Nije, ona nema NGC oznaku. Ta NGC7822 je skroz druga meta.
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš