• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

johnny984

Super ulov Yagodinac, naročito za slikanje od kuće. Sviđa mi se i obrada, lepo to izgleda. Tekst na blogu je zanimljiv, volim takve informacije  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

Hvala  ;)
Ovo je priprema da galaksiju snimim nekad i sa neke tamnije lokacije.

kruska

 Bilo bi zanimljivo uporediti snimak npr. iste expozicije na planini i kod kuce cisto zbog LP i magnitude objekta.
leto je stiglo..
🌠

Yagodinac

Kruška, vrlo moguće je da će tako i da bude...  ;D
A možda i poređenje 20d i 40d na istim ekspozicijama. Miriše mi da 40d i, uostalom, svi noviji canoni imaju malo bolji dinamički raspon kod razvlačenja i čupanja detalja iz mraka.

Sima_Strahota

...

johnny984

Odavde uglavnom krećem u poslednje vreme kada iznesem teleskop da posmatram  :)

Super to izgleda Simo.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Sima_Strahota

Hvala :)
Pokusavao sam da pronadjem M27, ali nisam nikako mogao da je nadjem u teleskopu (doduse ne znam ni da li mogu da je vidim iz grada), a ni nasumicno okidanje aparatom u taj deo neba nije dalo rezultat.
U stvari dobar deo veceri sam proveo gledajuci kroz dvogled, jer je nebo bilo cisto za medalju. Namestio sam aparat da sam okida na x sekundi i uzivancija.
...

Yagodinac

Prelepo  :)
Još da ovladaš tehnikom dodavanja boja zvezdama...

http://www.astrobobo.net/?p=201


Yagodinac

Brutalno težak objekat za snimanje od kuće. Zainatio sam se da vidim kako će da ispadne; na ekranu aparata se ništa nije videlo. Pa ni na stakiranoj slici ničeg nije bilo pa sam morao da izmislim celu novu tehniku šibanja kontrasta preko nekoliko slojeva, i blur, i gama, i levels, i curves, i ekspozicija...
Uglavnom, izvukao sam je iz pozadine. Bolje nije moglo, zajedno sa maglinom je izašlo i brdo šuma. Bolje može biti samo sa malo tamnije lokacije. Međutim, kući imam komp pa mogu stalno pa pogledam gde sam i da polje centriram vrlo precizno. U planini bi mi lap-top pre izdahnuo nego što bih ja našao maglinu.
Abell 39:

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2013/07/pk-47-421-ili-abell-39.html


johnny984

Svaka čast za ovaj objekat, fenomenalno.

P.S. Predlog za sledeći kredit: vikendica sa strujom na Midžoru. Nekako se to nameće kao rešenje za problem struja vs mračno nebo  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Luger

Bravo Simo Strahoto, Yagodinac..., wrh (sto bi rekla ova djeca).
Nego...Kruska, zasto spavas? Slike nista ?

Sima_Strahota

To mi treba yagodinac, sve vreme muku mucim sa bojama...U stvari kao da DSS ne ucitava raw sa D5000 kako treba - pri ucitavanja fajla kaze: "Loading 16bit gray image..." Konverzijom u TIFF postizem neke rezultate, ali tu nastaju drugi problemi oko konverzije u TIFF i tako...igranka bez prestanka...Kasnije cu da probam opet da se pozabavim ovim stvarima da vidim sta ce ispasti...
...

Sima_Strahota

Pokazujem vam ponovo istu sliku (IC 4665) iz prostog razloga sto sam je nanovo obradjivao...

Dakle, odustao sam (za sad) od ucitavanja RAW-a sa D5000 i Deep Sky Stacker i pre hranjenja istog slikama sam ih sve konvertovao u TIFF u PS - konverzija iz FastStone viewera ne valja nista ako se radi "batch convert".
Posle igranja i igranja sa slajderima, fotosopa, mnogo adjustment lejera, ispalo je ovo. Boja je konacno tu.



I jos jedna verzija sa maleckim blurom kroz "lighten" blending mode.



Eto...pa sad kazite sta mislite i imali tu leba...
...

johnny984

Pravo da ti kažem, ne verujem da li uopšre i treba da dobiješ boju na ovom jatu. IC4665 je otvoreno jato koje se ne uvrstava u ona sa nebulama (ili bar ja tako mislim). Probaj da uslikaš recimo m8, tu treba izvući boje, a i dosta je svetao, pa može da bude dobar početak čini mi se.

Boje zvezda su već druga priča, to već lepše izgleda  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Luger

Meni se vise svidjaju ove sa obojenim zvezdicama.Odlicno je ispalo.
Ako si u mogucnosti, probaj ovo sto kaze Johnny984, da slikas M8, M16,M17, M20...Tu bi trebao tvoj Nikon da se pokaze u pravom svjetlu.Negdje sam citao da Nikoni 5000, 5100 propustaju vise IR od Canona.