• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

johnny984

Sad se već kajem što se nisam krstio Johnny ili jednostavno Nikola, čini mi se da ne postoji ni jedan takav trenutno  :)

Što se objekata tiče, otprilike ko što kaže Luger, probaj da uslikaš one koji su u stelarijumu najsvetliji a imaju neku nebulu, tj. gas oko njih. Onda ćemo saznati kako sistem funkcioniše. Ako ne uspeš da uhvatiš nebulu, bar će ispaasti još po koja odlična sličica zvezdanih jata, koje su uvek više nego dobro došle  :)

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Sima_Strahota

...

johnny984

Jedva čekamo  :)

Ne samo kako bismo ih videli, nego i kako bi saznali kakve fotke mogu da ispadnu sa takvim setupom. Fingers crossed u svakom slučaju  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

Ova druga poprilično bolja, lepo je kad zvezdice imaju boju.
Za magline se podrazumeva da treba probati, aparati za to i služe. Jel obrađuješ sa dark frejmovima ili posebno snimaš dark?

Sima_Strahota

Ovo su snimci od pre neki dan kada nisam snimao dark frejmove.
...

Yagodinac

Jedno od ne baš teških jata za nalaženje; međutim, teških za uočavanje amaterskim teleskopom, je NGC6366. Nalazi se pored zvezde 47 Ophiuci koju vidite u kadru. Morao sam prvo da potražim zvezdu pošto je ovo jato mojim teleskopom i na mojoj lokaciji potpuno nevidljivo.

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2013/07/bledo-globularno-jato.html


johnny984

Jako lepo, samo nastavi da nas bombarduješ ovakvim fotkama  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

Ma ja hoću nego nek nastavi vreme da bude OK.
;D

johnny984

Pa ja se iskreno nadam da hoće, dosta je bilo kiše i oblaka za celo leto i jesen čini mi se.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

kruska


ngc 7380 i prateci objekti
cepheus constellation
29x30sec      f 425mm 
bolje ista nego nista, zvezde se vide nebula se vidi  ;)   ....
videcu cim pre da uradim ovo u Ha ili bar da probam

johnny984

Lepa fotka nema šta, oštro, šarene zvezdice, fina nebula... ja zadovoljan  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

kruska

tek sam posle video da bi to trebala biti wizard nebula koju je snimio vise nego odlicno cini mi se rendermaxa-ima slika na forumu
evo kako bi to trebalo da izgleda ngc7380 kako treba  npr.
http://bf-astro.com/images/ngc7380big.jpg

kruska


heart nebula 32x30 sec, Ha binning 2x2 black white, f/2 hiperstar
i brdo objekata u istom
apex cordis IC 1795, NGC 896
septum cordis IC 1805

za prvi put nije lose, a kad se bolje useveri i opale duze expozicije bice ovo mnogo mnogo bolje bar po mom misljenju.

Luger


johnny984

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein