• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

vlaiv

Crescent nebula, NGC 6888 ...

Operisanje na granici kratke ekspozicije ...

Problem sa kratkim ekspozicijama je to sto read noise u potpunosti pojede slab signal (da nema read noise-a, stack kratkih ekspozicija
bi bio ekvivalentan odgovarajucoj dugoj ekspoziciji - cak i bolji zbog SNR-a)

Oprema:
QHY5L-IIc
SW achromat 102/500 F/5
HEQ5 (bez guidinga i PEC-a)

Light: 256x10s
Dark: 64 kom
Bias: 256 kom

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Pa jeste... A što ne probaš duže, tipa 30sec? Onda read noise gubi uticaj.
Uostalom dobar deo problema je i mali broj boja po kanalu (8 bita, naspram 12b i 14b kod DSLR-a). S druge strane ova kamera mnogo bolje registruje H-alpha opseg od bilo kog nemodifikovanog DSLR-a.

Ja tu kameru i dalje vidim kao idealnu za male i sjajne planetarne maglinice (uz neki taj tvoj 200/1000 naprosto idealno), a ima ih dosta.

Možeš nekad ako te ne mrzi i da napraviš eksperiment tipa 10x10sec versus 3x30sec, pa da rastegneš u Photoshopu da vidimo koja će bolja da bude. Onda će tačno da se vidi uticaj read noise. A za DSLR-e (prepotopske i ove najnovije) najbolji balans je ISO800-1600 gde je taj uticaj nekako najmanji, imajući u vidu da se na višim osetljivostima smanjuje dinamički raspon.

vlaiv

Pa zapravo kamera je 14/12 bita

(Ne pitaj sta to znaci, daje izlaz 12 bita - ili 8 naravno, kako se izabere, ja ovo snimam u 12 bita, valjda ima "dynamic range" za 14 bita al ADC radi konverziju samo 12 bita)

najveci problem mi je stravican toplotni shum koji se javlja pri duzim ekspozicijama. Evo u prilogu master dark od 10s. Problem je sa zasicenim pikselima.
Vec pri 10 sekundi se javlja "It's full of stars" :D a pri 30 vise podseca na tv kada nema signala.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Video sam i ja to za raspon, čudi me... Možda su hteli da obore cenu, ili namerno da ljude nateraju da kupuju skuplje kamere...
Ako se ne varam u DSS ima ona opcija da se redukuje šum pre svakog stakiranja. Mislim da nije problem šum kao šum, to se ispegla sa više lajtova, već činjenica da pojedine piksele program eventualno prepozna kao zvezde.

Svakako nastavi da škljocaš DSO...  :)

kruska

sve pohvale za nacin slikanja a I za nizak nivo LP koji omogucava sve ovo.
probao sam ja u mojim lp "obogacenim" krajevima sicnu tehniku ali islo je malo teze.;)
da se neko jos vise razume u SNR izracunao bi na taj objekat I toliku expoziciju koliki su ocekivani rezultati.
U svakom slucaju samo napred  I mozes traziti zvezde koje si uslikao na aladin. I da im procenis magnitude, te utvrditi limit kratkih expozicija.
🌠

vlaiv

Pa zapravo koliko sam citao u LP se preferira kratka ekspozicija.

Inace, zaboravio sam gore napomenuti, ovo je slikano sa CLS filterom cisto da ga isprobam.

Ovo je slikano iz dvorista iz Novog Sada, gde mi je obicno NELM oko 3-4.

Sto se tice prednosti krace ekspozicije i LP-a, evo o cemu se radi. Naime glavni problem sa LP-om jeste Shot Noise. Buduci
da je svelost diskretnog karaktera (pojedinacni fotoni), signal prati Poasonovu raspodelu gde je shum kvadratni koren signala.
Kada to nebi bio slucaj, bilo bi jednostavno u post processingu skinuti "signal neba", samo oduzeti nivo svetlosti koji se akumulira
od LP-a, to se i inace radi kada se "potamni" slika koristeci histogram i kada se odsece donji deo. Ono sto je problem jeste bas
ta Poasonova raspodela i taj shum koji dolazi od diskretne prirode svetlosti. Sto vise signala neba to vise suma od tog signala a njega
ne uklanjamo jednostavnim oduzimanjem, vec stackovanjem vise ekspozicija.

A sto se tice racunice za snr, ona zapravo i nije toliko komplikovana ali treba znati odredjeni broj parametara koje nemam pojma gde
da pronadjem. Najveci problem mi predstavlja konverzija magnitude u okvirni broj fotona.

Primera radi, na netu sam pronasao samo jednu referencu koja kaze otprilike ovo: 0 magnituda otprilike daje 10^6 fotona po 1cm^2 po sekundi
u V opsegu. I to je za zvezde i van atmosfere. Za magline je racunam situacija komplikovanija (u zavisnosti od tipa magline - emisiona ili refleksiona)
buduci da je svetlost u dosta uzem opsegu.

Mozda bi bilo zgodno otvoriti zasebnu temu gde bi mogli da diskutujemo o tehnikama snimanja, SNR-u, metodama racunanja i slicno ako ima zainteresovanih
za datu tematiku?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

johnny984

Nisam to do sada probao niti sam očekivao da ću nešto ovako izvući, kad ono i nije tako loše  :)

Double cluster, eos 600D i dob 200/1200

15 expozicija od po 0.5 sec na 50mm i ISO 12800 stakirano u DSS i onda malo PS.

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Luger

Sa dobsona i sa tako malim ekspozicijama ovo je super! Johnny, bravo! Samo pucaj. :)

johnny984

Hvala Luger.

Mislim da mogu čak i malkice duže ekspozicije, i malo više ekspozicija + da dodam darkove koje nisam uzeo i biće bolje.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

Ako već planiraš darkove možda je bolje da namestiš da aparat sam oduzima dark-frejm (noise reduction on) jer traje ionako relativno kratko. Koji okular?

johnny984

Ovo je slikano direktno na čip sa T2 prstenom.

Inače slažem se, za ovakvo fotkanje možda je i bolje da uključim noise reduction, tako neću zaboraviti na darkove  :)

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

Malo me zbunilo što si napisao "...na 50mm..." pa sam pomislio da si držao aparat ispred okulara. Tako bi nešto dobio na uvećanju ali po cenu optičkih kvaliteta.

johnny984

Uh, ne znam odakle mi se stvoriše tih 50mm, definitivno je višak u tekstu  :)

Evo još jednog pokušaja, samo što su ekspozicije od 1 sec i bio je upaljen noise reduction.



"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

vlaiv

Evo jedne "arhivske" od pre 3 dana.

NGC 7331 / C30



Tehnicki podaci:

Duzina ekspozicije: 30s
Light: 48
Dark: 68
Bias: 258

Rezolucija: ~1arcsec/pixel
Fokalna duzina / ratio: 770mm - F/3.85

Oprema:
Newton 200/1200 + fokalni reduktor x0.5 (postavljen nesto blize senzoru tako da je efektivna redukcija bila x0.65)
kamera je QHY 5IIL-c

Obrada:
samo DSS (stacking i krive), za ozbiljniju obradu nema prostora suvise je shuma a i svidja mi se ovako, izgleda kao
neka stara arhivska slika na kojoj je neko otkrio nesto :D

Opis:
Kasno krenuo setup da radim, pa dok sam useverio i sredio opremu (i isprobao kabl za konekciju kompjutera sa teleskopom koji mi nije radio, izgleda
da nisam dobro iskrimpovao RJ45, moracu opet), u tom je i pocelo da rosi/magli svuda, izasao mesec i navukli se oblaci neki :D, od planiranih 120 frejmova
uspeo sam da uslikam oko 90-tak, a upotrebljivo je bilo tek 48, sto zbog oblaka sto zbog periodicne greske koju jos nisam sredio PEC-om zbog kabla
koji mi nije proradio. Periodicna greska je vidljiva na slici - zvezde su izduzene ali nesto manje nego bez fokalnog reduktora.

Ovu sam sliku krenuo da radim u sklopu postao o SNR vs duzina ekspozicije, ali avaj, proracun je bio daleko od postignutih rezultata. Naime ispostavilo
se da je podatak o povrsinskoj magnitudi iz Stelarijuma neupotrebljiv. Tamo je navedeno da je oko 14.5m/arcsec2, a zapravo posle sam
na netu pronasao stvarne podatke za C30 i telo galaksije je daleko tamnije, krece od 18-19m pa ide do 26m u zavisnosti od udaljenosti od centra
galaksije. Sa ovim podacima samo jezgro i "bulge" (ne mogu da se setim izraza na srpskom, al onaj najsvetliji centralni deo galaksije), imaju prihvatljiv
SNR (reda velicine 10) dok ostatak rapidno opada ispod 1 sa distancom od centra. To je skroz vidljivo na slici.

Reference:
pdf sa analizom povrsinske sjajnosti NGC 7331: https://camillebilger.files.wordpress.com/2012/07/ngc7331.pdf
u attachmentu je screen shot grafikona povrsinske magnitude u odnosu na udaljenost od centra, za zainteresovane koji nece
da citaju citav pdf.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Još jedan pokušaj NGC 7331 i ekipe

~520 kom light
64 dark

10s ekspozicija.

Rezolucija: ~1arcsec/pixel
Fokalna duzina / ratio: 770mm - F/3.85

Oprema:
Newton 200/1200 + fokalni reduktor x0.5 (efektiva x0.65)
kamera: QHY5IILc

Lokacija: Novi Sad, crvena zona. Filtera bez.

Uspeo sam da odradim PEC kako treba večeras pa je od 540 frejmova oko 520 bilo upotrebljivo za stack :D
Jedini problem su bili izmaglica (posle sam i video da mi je sekundar počeo magliti u nekom trenutku, prvi frejmovi su ubedljivo bolji od poslednjih),
svetla iz komšiluka (vidi se na slici da mi je jedna strana senzora bila malo "osunčana") i naravno pere ložači po komšiluku.

Iako nije kvalitet, obzirom da je "planetarna" kamera u pitanju i da sam po slobodnoj proceni prebacio 17.5 magnitude dubine, ja sam zadovoljan.


Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC