• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Čoveče, koliko je taj MN ispred klasičnog newtonian-a po pitanju kontrasta i oštrine... A sve to koliko kapiram zbog izostavljanja spajdera i primetno manje sekundarne opstrukcije.

kruska

December 06, 2016, 09:46:23 pm #466 Last Edit: December 06, 2016, 09:53:02 pm by kruska
uvek je lepo videti ovakav interstellar dust. Extra!

za sve koji nisu puno radili sa medjuzvezdanom prasinom
R     G    B
88,   74,   87
107, 89, 103
iz prethodne slike
🌠

vlaiv

Stvarno odlicna fotka. Fascinantno mi je sto se toliko vidi bez upotrebe uskopojasnih filtera.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

VaskoGM

@Yagodinac
Nije sto je moj... ali Izuzetan je ovaj teleskop.
U pitanju je "difraction limited" astrograf.
Razlog zasto je presao u kategoriju astrografa je jer su mu optimizirali sekundarno ogledalo da moze da pokrije i "full frame" senzor. Odnosno, namerno su ga povecali i opstrukcija je 26%.
Posto je celo polje bez ikakvih aberacija i difrakcija, ostrina i razlucivanje su na maksimumu, kontrast je naravno takodje visok, sto ga sa svim ostalim cini i izuzetnim vizualcem!

@Kruska
I na mene licno je prasina ostavila najveci utisak...  :)

Hvala svima.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Yagodinac

Jato NGC2420 je prilično udaljeno u odnosu na ravan Mlečnog Puta, samim tim je uspelo i da preživi 1.7 milijardi godina što je generalno nedostižna starost za sva otvorena jata. Ko traži Eskimo nebulu šteta je da zaobiđe ovo jato koje je samo dva stepena severoistočno.

21x30sec, ISO1600, obrada u Irisu; 150/750SW, eos 40d; sever je gore:

NGC2420 by milan miloradovic, on Flickr

Yagodinac

Galaksija NGC3079 u Velikom Medvedu ni po čemu nije ništa posebno. Međutim, pored nje se nalazi nešto ipak posebno.

Double quasar and NGC3079 by milan miloradovic, on Flickr

Na uvećanom isečku se vidi udvojena slika kvazara čiji lik razdvaja gigantska galaksija udaljena 3.5 milijardi svetlosnih godina od nas. Kvazar je duplo dalje: 8.7 milijardi. Razlog dvostruke slike je gravitaciono dejstvo masivne galaksije koje krivi putanju svetlosti i prvi koji je to predvideo kao pojavu je bio Ajnštajn pre sto godina.
Meni je drago što je to na samoj granici, ali ipak u dometu mog i naših teleskopa. I jeste: tih nekoliko piksela su ljubičasti, zbog velikog crvenog pomaka na tim distancama.
Izvinjavam se zbog horor-obrade, ali bila je neophodna da počupam detalje iz mraka.
72x30sec, eos 40D, ISO1600, BD 150/750, EQ6.

Double quasar by milan miloradovic, on Flickr

vlaiv

Odlican ulov.

To je meni na listi za jednom uslikati ... :D

Nego kazi mi, primetio sam da uglavnom fotkas oko pola sata total ekspozicija, jel to iz nekog posebnog razloga (nedostatak vremena, prostora ...) ili je nesto drugo u pitanju?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Uglavnom nedostatak vremena, a i ono što se vidi na pola sata - videće se i na dva, granična magnituda je tu negde. Mene limitiraju druge stvari (praćenje u prvom redu, onda LP, na kraju korigovanost polja) tako da dužina izlaganja bi tu bila na poslednjem mestu. Osim toga, ako stekiraš 70 ili još više snimaka onda komp počne malo čudno da se ponaša, ako me razumeš  ;D

Uglavnom, za ovaj snimak je po mojoj proceni dovoljno sve preko 30x30sec na ISO1600 i iole dobrom nebu; sve iznad toga daće manje šuma i bolje diferencirane detalje u srednjim tonovima, ali generalno granična magnituda ostaće više-manje potpuno ista. Ona generalno zavisi isključivo od aperture.

Night Walker

Amateri bez granica. ;D Svaka čast! Treba imati iskustvo i znanje da bi se oprema pogurala do krajnjih granica!
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Thnx  :)
Nije to baš neko veliko dostignuće, praktično može svako ko se iole bavi astrofotografijom da "napipa" 17mag. Evo sad je idealno vreme, V.Medved je u zenitu.

Night Walker

Svejedno sam impresioniran. Trenutno me ne zanima astrofotografija pa ne znam baš mnogo o tome tako da kad god zavirim ovdje vilica mi završi na podu.  ;D
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

VaskoGM

Otkad ne videh da je neko radio kvazar...
Bravo Yagodinac, super je!
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Yagodinac

Falla, ima kvazara verovatno nekoliko desetina koji su nam dostupni, mislim nama sa teleskopima ispod jednog metra   ;)
Nego su jednolični i dosadni, potpuno su stelarni izuzev - ti bi mogao da probaš Cloverleaf quasar, on ima separaciju možda par sekundi i pod idealnim okolnostima bi maxutov možda pokazao detalje. Za sve ostale teleskope nekako nisam baš siguran.

https://en.wikipedia.org/wiki/Cloverleaf_quasar

dejravian

Evo jedan mali  zanimljiv detalj u klaster Virgo IC 3478 i IC 3476 , 64 x 1mn ... nisam baš vešt sa fotoshopom  ??? :-[ :)//www.flickr.com/photos/143146561@N07/34595029832/in/dateposted-public/

NEQ6 PRO Syn Scan GO TO , 150/750 N .<br />Okulari Super 25 i 10 mm<br />Barlow 2x ,<br />Canon EOS 600D . Canon EOS 450d mod , Canon EOS 350d mod , 18-55