• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Svaka ti čast i za teleskop i za sve ostale detalje koji su fantastični. Ovo nema da se kupi ni u premijum izvedbi a i kad bi imalo - ko zna koliko bi koštalo. Što reče na flickr-u neki tamo bratislav3162 "More than good enough for a photographic instrument" ;D ;D ;D

spadej

Quote from: Yagodinac on November 30, 2018, 08:06:36 pm
Registruj se na Flickr-u, trenutni limit za DŽ je hiljadu fotki. Kad prebaciš (kao ja  ;)) napraviš novi nalog.
Onda okačiš ovde da kolektivno zabalavimo... Njutn 300...  :o

Kud mu rece... sad moram da brisem tastaturu. Zabalavio sam ko bernardinac :)

Bratislave, ovo cudo sto si napravio je fatasticno. Odusevljen sam. Svaka cast i od mene.

Luger

Moj prvi pokusaj kombinovanja Ha i OIII kanala, a da na nesto lici.  :-[

Rosette Nebula
Ha 11x5min, OIII samo 7x2min, EOS 1000D mono, ED80
Fletovi po 21x, Bias, bez darkova.
DSS i PS.


Rosette Nebula, NGC2244 by Luger, on Flickr

Boki Aristarh

Meni lično je ovo jako lep objekat mada ga mnogi smatraju dosadnim...
Ovo je odlično odrađeno obzirom na uslove.
Pretpostavljam da bi ti bilo mnogo lakše da si imao na raspolaganju adekvatnije OIII fajlove.
Obzirom da je ovaj objekat dominantan u Ha kanalu, teško je obraditi dobro fotku ako imaš manje OIII fajlova i još sa kraćom ekspozicijom....
Posebno mi se dopadaju tamni delovi i "crvići" kod ovog objekta...

Luger

Hvala Boki.
Ovaj Sasmirov OIII filter je trenutno kod mene, na pozajmici, i ustvari nije za astrofotografiju nego za visual. Previse je sirok, ali sam ga pozajmio cisto da vidim kako to radi. Zato su exp. kratke. Sve preko 2min je previse.
A, kako se razvedrilo nakon par mjeseci, htio sam za par sati da snimim sve. :)


Yagodinac

Globularno jato Pal 9, poznato i kao NGC6717, IC4802, Big434, GCL 105, ESO 523-14... A možda ima i još neka oznaka koju sam propustio  ;D
Isečak u 100% rezoluciji:

Palomar 9 by Millan Milloradovic, on Flickr

Luger

Kako je maleno i sareno. Svaka cast! :)

Luger

Jos jedan NGC2244, okrnjen naravno, zbog raznoraznih razloga: slikao sam dvije noci pa se ne poklapaju uglovi, pa se onda ispreplicu rubovi struganog senzora, pa ne znam da uradim dobro miks boja...ali, cini mi se da idem u dobrom smjeru. Sve kritike i predloge rado slusam.
Fletovi su opet od njutna, jer mi iz nekog razloga ne uspijeva da uradim nove,a dobre sa ED80.  :-\
Obrada je DSS i PS6, a ovoga puta nisam ni koristio ABE,DBE iz PI. Probao jesam, ali mi se cini da je ovako bolje, jer pozadine skoro da nema.
EOS 1000d Mono + Ha 12nm+OIII 12nm, ED80 i Heq5Pro.
Exp je 1h30 za Ha i 1h50 za OIII
Lokacija Zemun

ngc2244 Bicolor by Luger, on Flickr

mitja

Ovo je slikano iz Zemuna? Luger svaka cast. Entuzijazam lvl pro! :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

VaskoGM

Lugeru, bravo!
Fotka odlicno izgleda. Okrnjen kadar ali je svejedno kompozicijski uredna.
Balans boja deluje malo cudno ali kontam da je to zbog bikolora.

Zamerke idu samo na racun pogresnog fleta. Vidi resi to. Obezbedi dobre fletove za svaki filter posebno.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Luger

Hvala, hvala. :)
Ima ovdje mnogo toga da se doradi, ne samo fletovi i wb. Za kadriranje je sada kasno. Ipak, iznenadila me je gomila detalja na samoj nebuli. Bas ih ima.
Sto se obrade tice  ::)

Yagodinac

Super rezultat za iz grada  8)
Možda da probaš nekim teleobjektivom ako imaš? Ili u krajnjoj liniji pedeseticom, ako je zavrneš na f2.8 garantovano će biti mnogo kraće vreme potrebno za snimanje, recimo 4x kraće nego sa f5.6 objektivom ili otprilike 6-7x kraće nego sa f7 teleskopom.

VaskoGM

Quote from: Luger on April 02, 2019, 11:52:32 pm
Hvala, hvala. :)
Ima ovdje mnogo toga da se doradi, ne samo fletovi i wb. Za kadriranje je sada kasno. Ipak, iznenadila me je gomila detalja na samoj nebuli. Bas ih ima.
Sto se obrade tice  ::)


Ponovicu da je sama fotka generalno odlicno ispala!
Ali naravno da moze i detaljnije da se analizira situacija i da se slozimo da tu ima jos mesta za napredak u koloritu i ravnotezi histograma. Ima tu jos skrivenih detalja da se pokazu, tamni delovi slike mi se cine losije rastegnuti nego kod prosle obrade ove iste fotke. Ali sa druge strane imas lepsi (prirdodniji)  kolorit, nezan sum i jos lepse definisane detalje.

Bukvalno ti je svaka nova fotka i obrada sve bolja i bolja. Sve to znaci da si jako blizu iskoriscenja optimuma potencijala snimka.

Samo znam da je bavljenje AF iz grada na nacin koji ti radis i sa opermom koju koristis tesko i izazovno. I znam koliko je tesko "ocistiti" stak od sr**ja cak i kad su astro uslovi adekvatni kao kod mene sto su, a kamoli tebi... zato Lugeru jedan veliki rispekt za svaki tvoj rezultat! Keep up the good work!  :)




E sad, ovamo sa sela je lakse izboriti se i sa tezim metama, kao ova grupa galaksija u Velikom medvedu koju odabrah sad za vikend.
Trebalo je 9 sati eksp i nesto agresivnija obrada da se dobije iole finog kontrasta u rastegnutim, plavim kracima ove lepotice. Vrlo stidljiva i poteska za snimanje, bar za skromni 450D, ali smo se izborili. Uglavnom, evo rezultata:

NGC3718, NGC3729, Hickson Group 56
Vreme: 31 Mart i 1. April 2019.
Loacija: AO Nostromo, Gornji Milanovac
Teleskop: SkyWatcher MN190/1000
Montaza: SkyWatcher AZ-EQ6 GT
Kamera: DSLR Canon 450D (full spectrum)
Frejmovi: 54×600″
Eksp: 9h
Softver: PHD2, BackyardEOS, PixInsight, Photoshop



Iznad je kropovana verzija. Koga interesuje pun format i kvalitet, moze da vidi ovde.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

spadej

Vasko, ovo je prelepo. Fantasicno!

Yagodinac

Wow, koliko detalja, koliko signala, koliko dinamičkog raspona... Fenomenalno  :o