• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

vlaiv

Obe slike su stvarno odlične!
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Slike su "dobre" u najboljem slucaju, odlične će biti kad dodje hladjena mono kamerica na mesto DSLR-a (sto nece biti jos neko vreme).

Samo mi treba hladnije vreme i mračnije nebo, pa zar tražim previše? Hehe
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Quote from: Magelan118 on August 26, 2023, 09:41:53 pmSlike su "dobre" u najboljem slucaju, odlične će biti kad dodje hladjena mono kamerica na mesto DSLR-a (sto nece biti jos neko vreme).

Samo mi treba hladnije vreme i mračnije nebo, pa zar tražim previše? Hehe

Mislim da si previše kritičan prema sebi. 99% dobre slike je u pripremi podataka.

Ove slike su odlične ne zato što "izgledaju lepo" (instagram age), nego zato što:

- dobro kalibrisane - flatovi su odradili posao, nema vinjetinga
- gajding je bio dobar - zvezde su okrugle, snimci su dobri
- stacking je odradio posao - poboljšan je odnos signal šum i nema nikakvih artifakata
- obrada je odrađena dobro - nije isforsirana i nije preterano sa obradom - slika izgleda dobro.

Znači, nisi "pao" ni na jednom od ovih koraka, a to onda može da znači samo ocena - odličan :D
Sa boljom opremom i rezultat će biti "bolji" ali samo vizuelno i samo ako opet odradiš sve korake kako treba i nigde ne omaneš. Omani u samo jednoj stavci i džabe bolja oprema.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Quote from: undefinedMislim da si previše kritičan prema sebi. 99% dobre slike je u pripremi podataka.

Grešiš, nisam ja kritičan prema sebi, mislim nisam kritičan samo prema sebi, kritičan sam prema svima 🤣
Jednakost za sve, time se vodim, ako kritikujem sebe mogu i druge hahaha

Nije lose ispalo ali ne mogu da kazem da sam baš baš skroz zadovoljan.
Doduše, kriv je PHD2.
Da me nije zezao pa se pogubio u pola sesije i tako sam izgubio jos sat vremena signala, bilo bi bolje.

Na sve to jos se vežbam i učim.
Moguce je i da je 5min ekspozicije previse.
Sve bi to valjalo potanko istestirati ali kada...?
Vremena se nema.
Kada dodje lepa noć, daj da se iskoristi, testirace se drugi put i tako u nedogled.
No dobro,  sto bi rekao Dyatlov "not great, not terrible" hehe

Popravice se vremenom (i novcem hahaha)
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

mboskovic

Odlične su slike! Haug! :)

U pravu je Vlaiv. Na slici je sve korektno urađeno. Razne "šminkerske" korekcije u obradi su opet stvar ukusa. Meni se više sviđaju fotke koje su diskretnije obrađene. Pored toga, mislim da je dosta besmisleno međusobno porediti fotke koje imaju drastično različito vreme integracije / f-broj (neki neimenovani koeficijent :) ). Mislim da je to mnogo važnije od konkretnog tipa opreme.

Astro_fun_times

Evo jos jedne slike kojom sam  ovaj put zadovoljan, ali slobodno vi kritikujte da se ne uobrazim hehe

Pelican nebula, IC5070
Lights: 43x300s ISO1600
Darks: 18
Flats: 24
Darkflats: 25
Biases: 35

3h 35mins of integration

Telescope: Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Camera: 600D (astromod)
Guidecam: ZWO Asi120mm Mini
Filter: Optolong L-extreme

Sky: Bortle 5
Date: 26.08.2023

Average temperature of camera: 34°C

Pelican Nebula by Miloš Deronjić, on Flickr
Pelican Nebula by Miloš Deronjić, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Quote from: Magelan118 on August 27, 2023, 10:22:41 amEvo jos jedne slike kojom sam  ovaj put zadovoljan, ali slobodno vi kritikujte da se ne uobrazim hehe

Meni ovo super, nema šta da se kritikuje, ti si svoj posao odlično uradio.
Jedino na prvoj veće zvezde u desnoj polovini imaju neke duhove sa leve strane, da to nije od optolonga?

Astro_fun_times

Vrlo je moguce jer i Milos Boskovic je imao neke "repove" na svojim slikama kad je koristio L-eXtreme filter.
Ti narrowband (dual narrowband) su poznati po tome sto često prave artifakte oko zvezda.

Na jednoj slici sam malo umanjio (u desnom oku) efekat.
Navijen mi je filter na korektor pa malo štrči unitar same cevi teleskopa.
Jos sam maksimalno odvio primar kako bi usao dublje u cevku, da izbacim fokus i korektor vise napolje van cevi ali nedovoljno.
A sam filter ima liniju na sebi koja sija kao ogledalo.
Fokiser se poklapa sa jednim spajkom od nosača sekundara tako da sumnjam da je ta refleksija sa samog oboda filtera kriva za taj (d)efekat
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

mboskovic

Lepša mi je prva, bez obzira što si se na drugoj bolje rešio tih "duhova".
U svakom slučaju odličan uradak! :)

Treba se igradi sa filterom i njegovim položajem. Vidi sa Vlaivom da ti odštampa clip-in nosač za 2" filter (ako to može da stane???) Računam da je najbolje da filter bude odmah do senzora. Ili se varam?

Astro_fun_times

Evo da vidite kako izgleda to o čemu pricam. Ovo je polozaj kada je kamera u fokusu. I nakon maksimalnog pomeranja primara unutar cevi nisam uspeo da dobijem da se dovoljno fokus izbaci napolje.
Zapravo jesam kada nemam filter, bez filtera je fokus jos vise izbacen napolje.
Kad se filter navrne na korektor on dodaje jos duzine na sam korektor, koji je duzi od cevi fokusera.
A vidi se i taj sjajni reflektijici prsten na samom filteru. Koja glupost...
Ali mislim da je taj reflektujuci prsten na filteru kriv za te artifakte na zvezdama, bas i zbog toga sto se jedan spajk bas poklapa da osom fokusera



Nije mi jasno da je Optolong za takve da kazem "premijum" filtere ovo uradio...
Bezveze

Mislim da je 2" filter prevelik da bi stao u samu kameru kao clipin

I meni je lepša prva slika
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Quote from: Magelan118 on August 29, 2023, 10:21:13 amMislim da je 2" filter prevelik da bi stao u samu kameru kao clipin

I ja mislim, ako se dobro sećam, 2" filter je otprilike isto velik kao i sam clip in mehanizam, tako da ne vidim kako bi se mogao napraviti adapter.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Ja sam svakako namerno stavio filter na korektor iz razloga sto je pre korektora svetlo F4, a nakon korektora je F3.45
Postoji bandshift koji je izrazeniji na brzim teleskopima a mislim da L-eXtreme nije korigovan za brze teleskope.
Meni jos uvek ne smeta sto su zvezde takve.
Mozda nekako zamaskiram taj reflektujuci prsten pa da testiram da li je to otklonilo problem
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Astro_fun_times

Iskoristio sam zadnju vedru noc u nedelju i slikao Severnu Ameriku.
Crvena boja je lepa ali rekao ipak L-eXtreme treba da uhvati i OIII signal pa sam resio da pogledam neke tutorijale o tome.
Znači nemam pojma nista o obradi ali znam da ponavljam sve sto je i čovek u video radio hehe

North America nebula, NGC 7000
Lights: 53x300s ISO1600
Darks: 17
Flats: 50
Darkflats: 50
Biases: 84

4h 25mins of integration

Telescope: Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Camera: 600D (astromod)
Guidecam: ZWO Asi120mm Mini
Filter: Optolong L-eXtreme

Sky: Bortle 5
Date: 27.08.2023

Average temperature of camera: 34°C


North America nebula by Miloš Deronjić, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

mboskovic

Aj i ja da stavim fotku sa mora koju sam pokušavao nekoliko puta da obradim, ali na kraju mi se čini da je prva obrada ispala i najbolja.



Obj: The Eastern Veil; NGC 6995
Site: Thasos, Greece
Time: 2023/08/08 00:50 CET
T: 27°C H: ? P: ?
Instrument: Samyang 85 @ f2.8 & f4.0
Sensor: ZWO ASI290MC @ 75 gain
Mount: SW AZGTi
Guiding: ZWO ASI120MM, Mini guidescope 32mm@f4.0
Nebula:
Signal: 65 x 120s @ f2.8, Gain 75, Filter: L-Extreme
Stars:
Signal: 150 x 60s @ f4.0, Gain 75, Filter: NO
Processing: DSS, SiriL, StarNet, PS, Topaz PhotoAI

Komentari....

vlaiv

Ta kamera ima samo AR coated window?

Onda je IR/UV cut filter obavezna stvar. Snimanje bez UV/IR cut filtera proizvodi hromatsku aberaciju. Koliko znam, trebalo bi da je slika čista na F/4 ali su zvezde dosta naduvane.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC