• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sekula

Quote from: rendermaxa on October 22, 2012, 09:06:37 pm
@Mravic

Slikano na Goliji za vikend  ;D

Obrada DSS/PS

Setup je moj standardni, 200/1000 newton, canon 550d itd.
Quote from: rendermaxa on October 23, 2012, 12:13:36 pm
@Yagodinac

Bilo je u petak -2c i vlage toliko da se slivalo niz ekran monitora. Subota isto samo bez toliko vlage. Baterija max 45 minuta, srecom imam tri pa rotiram  :P), ali kakvo je nebo tamo
stvarno vredi da se malo promrzne.
Quote from: Boki Aristarh on October 23, 2012, 02:15:01 pm
"Astronomsko društvo koje ima ovakvu omladinu ne treba da brine za svoju budućnost!"
Ponosan sam na članove AD "ARISTARH" Kragujevac, čiji sam i ja skromni član...
Ivane na svakoj novoj fotki pružaš i više detalja nego što je to očekivano!
Svaka čast.
AstroBoki


Dobar rad, dobra obrada, dobro nebo. Nastavite samo tako.

Jedino je šteta što niste više kooperativniji u ostalim segmentima, što je svakako vaš lični izbor i pravo da birate sebi okruženje.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

rendermaxa

@Sekula

Hvala na pohvalama, ali nisam siguran da sam te dobro razumeo "Jedino je šteta što niste više kooperativniji u ostalim segmentima" na sta si mislio?
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

Sekula

Quote from: rendermaxa on October 24, 2012, 11:34:07 pm
@Sekula

Hvala na pohvalama, ali nisam siguran da sam te dobro razumeo "Jedino je šteta što niste više kooperativniji u ostalim segmentima" na sta si mislio?


Na saradnju Render, koja se negde zagubila a vi znate najbolje zašto je to tako. Jako malo saradjujete sa ostalima i imate svoju ekipu i krug saradnika, što je svakako u redu. Osim što se javljate tu i tamo na forumu sa svojim radovima i ponekim savetom i usmerenom pohvalom, nema vas nešto šire. Nisu samo ostali na gubitku već i vi. Ali, to je vaš izbor. Jasno je da ste ovde uvek dobrodošli. Vaš poslednji rad sam lično prosledio nekim profesionalnim astronomima da vide šta rade amateri u ovoj zemlji i prenosim vam pohvale i od njih. Nemojte misliti da je ovde neko ljubomoran na to šta i kako radite, naprotiv.

Šaljite i dalje radove, svi ćemo ih rado primiti, volimo iste stvari kada je astronomija u pitanju.

Nastavite da postirate radove, nebo je dovoljno veliko za sve nas zajedno.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

lajosk

Odlično ivane ,samo tako nastavi!

5ja

Pokušaj Rosette nebule bez ikakvog filtera sa nemodifikovanim Canon EOS 500D aparatom i SW 150/750:

Za stak je korišćeno 15x30sek. ISO3200 + 5x30sek. ISO1600 + 18 dark

"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Sekula

Quote from: 5ja on November 17, 2012, 10:54:46 pm
Pokušaj Rosette nebule bez ikakvog filtera sa nemodifikovanim Canon EOS 500D aparatom i SW 150/750:

Za stak je korišćeno 15x30sek. ISO3200 + 5x30sek. ISO1600 + 18 dark
...


Jedno pitanje, da li si probao makar 1min expozicije ako pracenje dozvoljava?

Sent from my U8815 using Tapatalk 2
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

5ja

Ne, nažalost nismo u mogućnosti da pravimo ekspozicje duže od 30 sek. jer još uvek nismo priuštili sebi Remote Shutter.. Znam da može laptop da služi umesto njega, ali ga ne koristimo u te svrhe jer brzo iscuri baterija...

Pre par meseci smo probali sa dužim ekspozicijama jer nas je zanimalo koliko dugu ekspoziciju možemo da izvučemo sa opremom koju imamo. I mogu reći da su bili sasvim solidni rezultati sa 1 min. ekspozicije.. Samo je potrebno posvetiti malo više vremena za što preciznije useveravanje i postavku cele opreme.. Ipak je to EQ3 sa dodatim step motorima..

"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Yagodinac

Badeov prozor je mali delić neba oko jata NGC6522 koji ne zaklanjaju tamni oblaci prašine. Njegov značaj je što kroz prozor možemo da zavirimo prema centru galaksije. Tako je moguće videti ekstremno guste zvezde centralnog ispupčenja kao i prastara globularna jata na slici.
36x30sec, ISO1600, 150/750, jun 2012.

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2012/12/pogled-kroz-badeov-prozor.html


Sekula

Lepo Yagodinac, lepo si ovo izvukao.  :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

bratislav

Quote from: Yagodinac on December 14, 2012, 01:20:09 am
Badeov prozor je mali delić neba oko jata NGC6522 koji ne zaklanjaju tamni oblaci prašine. Njegov značaj je što kroz prozor možemo da zavirimo prema centru galaksije. Tako je moguće videti ekstremno guste zvezde centralnog ispupčenja kao i prastara globularna jata na slici.
36x30sec, ISO1600, 150/750, jun 2012.



Jako fotogenican deo neba, i odlicno prezentovano. Puno lepih slika u ovom forumu! 5ja, nadam se da ne zameras na (dobronamernoj) kritici, ali ta slicica ima daleko vise signala nego sto si pokazao. I pored koriscenja vec komprimovanog jpeg-a (original bi sigurno moga da se 'push-ne' jos vise), sa par minuta u fotoshopu dosao sam do ove varijante. U astrofotografiji se cesto potrosi vise vremena u 'svetloj' komori (za kompjuterom) nego eksponirajuci. Uglavnom DALEKO vise!

Yagodinac

Hvala  :)
Mislim da je uspeh što je uopšte ovako dobro registrovana Rosette tako dobro na nemodifikovanom aparatu. I to kroz newt! Sećam se da sam svojevremeno probao ali sa mnogo očajnijim rezultatima.

frugorski

Lepo Bratislave,kao crvena pufna od pamuka posuta strasom.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

bratislav

Samo da ne bude zabune - to je ISTA slika iz posta #139, samo malo jace obradjena u fotoshopu. Da sam imao originale (a ne komprimovani jpeg) verovatno bi rezultat bio daleko bolji. Poenta je - skupljati fotone je preskupo da bi tek tako bili odbaceni u kantu za otpatke nepazljivim procesiranjem...

Sekula

Quote from: bratislav on December 15, 2012, 12:58:32 am
Samo da ne bude zabune - to je ISTA slika iz posta #139, samo malo jace obradjena u fotoshopu. Da sam imao originale (a ne komprimovani jpeg) verovatno bi rezultat bio daleko bolji. Poenta je - skupljati fotone je preskupo da bi tek tako bili odbaceni u kantu za otpatke nepazljivim procesiranjem...


Odlično Bratislave,

To je samo dokaz onog što sam ja još pre više od pola godina dokazao sa nemodifikovanim aparatom. Što se tiče hvatanja svetlosti win win recept je što duža ekspozicija koji dozvoljava astrofoto setup nasuprot što manjem ISO. I onda obrada u photoshopu do daske, borba do poslednjeg fotona koji je registrovan u raw-u.

Dakle, opet dosadno i opet samo jedno:

Što duža expozicija versus što manji ISO!


I nemodifikovani aparat biće puška ubojita u Mandušića Vuka.   :D
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Double cluster, odnosno dvostruko jato (NGC869 & 884) je standardna zimska astrofotografska meta. U ovom slučaju je pogled na ova jata malo širi, tj upotpunjen i otvorenim jatom Stock 2.
25x1min, 200mm teleobjektiv (f7.5), EQ6.

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2013/01/double-cluster-stock-2.html