• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Svojevremeno sam snimio jato NGC6712 i planetarnu maglinu IC1295 u avgustu 2011 i uzeo sam da je ponovo obradim, da vidim da li je moguće izvući neke nove detalje. Maglina je specifična po tome da je kompletno nevidljiva vizuelno i na pojedinačnim snimcima, sve dok na scenu ne stupi čarolija zvana "curves". Barem je nevidljiva na mom nebu...
65x20sec, ISO1600, 150/750, Iris, PSCS3.

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2013/01/ic-1295.html


Sekula

Da, ovaj objekat je jako teško izvući jer IC1295 je takve magnitude da se mora ganjati po jako dobrom nebu i tamnom nebu, jer treba napasti magnitudu koja fotografski ide do 15. Dobro si ovo izvukao ako je snimano samo iz okoline Jagodine, bez nadmorske visine i zone bez light polutiona i fona na nebu koji on stvara.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska

vaznost LP sam shvatio kad je jedne noci nestalo struje u ulicnoj rasveti.(a zivim na 20 km od bgd)
cenim-razlika je od 14 -18 magnituda.
sta bi tek bilo otici na stvarno tamno mesto.
I naravno photoshop(make every photon count...)
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Yagodinac

Ja sam oduševljen rezultatom; transparencija je bila dobra a snimano je iz ravnice, tačno 3km od centra JG. Pritom meni se tačno na jugu projektuju i Ćuprija i Paraćin i Niš u bukvalno istoj liniji pa je LP otprilike nešto što najviše limitira jug kod mene.
Međutim, desetak km zapadno, na obroncima Crnog Vrha imam slobodan jug jer je prvi grad u pravcu juga tek Prokuplje/Kuršumlija. E sad, veoma često me mrzi da teglim kolima opremu do tamo, naročito kad hoću nešto na brzaka da snimim.

Koliko kontam, jednog dana će LP filter biti moj najbolji drug. Zasad i nije strašno jer efekte koliko-toliko preskačem kratkim ekspozicijama.

5ja

Super Yagodinac, na prvi pogled sam pomislio da si opet u akciji (tj. da si nabavio novi tripod) kad posle vidim da je fotkano 2011..  :-\ Šta bi, zar nema neki polovni za neku pristupačnu cenu?

@bratislav
Quote from: bratislav on December 14, 2012, 08:06:23 am
... 5ja, nadam se da ne zameras na (dobronamernoj) kritici, ali ta slicica ima daleko vise signala nego sto si pokazao. I pored koriscenja vec komprimovanog jpeg-a (original bi sigurno moga da se 'push-ne' jos vise), sa par minuta u fotoshopu dosao sam do ove varijante.
...


Taman posla da zameram, slažem se da uvek ima više zabeleženih ''signala'' nego na krajnjem rezultatu, tj. svestan sam da se uvek ''baci'' ponešto, ali je to komromis koji ponekad moram da napravim.. Kod nebula uvek imam dilemu, ili idem na ''izvlačenje'' nebule do ''poslednjeg fotona'' ili gledam da i zvezde ostanu koliko-toliko realne.. Ne volim ''šminku'' previše. Ne volim da šminkam fotografiju koja je napravljena sa nemodifikovanim aparatom da izgleda kao da je napravljena sa modifikovanim.. Isti primer su i ove fotke: http://forum.astronomija.co.rs/astrofotografija/privremena-tema/msg51157/#msg51157 U Lagoon-u sam mogao da izvučem još ''i-ha-haj'' crvene, ali eto.. ispoštovao sam i plavi i zeleni kanal..  :P

Da me ne rašumeš pogrešno, svakako tvoja obrada ove moje Rosette nije samo ''šminka'' i svidja mi se kako si uspeo da je ''push-neš'' (što ti kažeš).. Svaka čast, očigledno je da imaš više iskustva u obradi od mene, ja se tek učim polako..
Bio bih ti zahvalan da mi u par rečnica kažeš šta si radio tih par minuta u fotošopu?!  :)
Pozdrav.
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

goksi

Branislave, ako citas ovo molim te da nam kazes kako si pushnuo sliku :), bilo bi nam od velike koristi!


@5ja I ja sam primetio da u ostalim tvojim slikama moze jos da se izvuce, npr Plajade:
http://forum.astronomija.co.rs/astrofotografija/privremena-tema/msg52779/#msg52779

bratislav

Quote from: 5ja on January 11, 2013, 06:31:48 pm

Taman posla da zameram, slažem se da uvek ima više zabeleženih ''signala'' nego na krajnjem rezultatu, tj. svestan sam da se uvek ''baci'' ponešto, ali je to komromis koji ponekad moram da napravim.. Kod nebula uvek imam dilemu, ili idem na ''izvlačenje'' nebule do ''poslednjeg fotona'' ili gledam da i zvezde ostanu koliko-toliko realne.. Ne volim ''šminku'' previše. Ne volim da šminkam fotografiju koja je napravljena sa nemodifikovanim aparatom da izgleda kao da je napravljena sa modifikovanim.. Isti primer su i ove fotke: http://forum.astronomija.co.rs/astrofotografija/privremena-tema/msg51157/#msg51157 U Lagoon-u sam mogao da izvučem još ''i-ha-haj'' crvene, ali eto.. ispoštovao sam i plavi i zeleni kanal..  :P

Da me ne rašumeš pogrešno, svakako tvoja obrada ove moje Rosette nije samo ''šminka'' i svidja mi se kako si uspeo da je ''push-neš'' (što ti kažeš).. Svaka čast, očigledno je da imaš više iskustva u obradi od mene, ja se tek učim polako..
Bio bih ti zahvalan da mi u par rečnica kažeš šta si radio tih par minuta u fotošopu?!  :)
Pozdrav.


Ne mogu vise da se setim sta sam tacno uradio, to je bilo onako na brzinu, ali zasigurno znam da nisam dirao balans boja (osim da neutralizujem pozadinu, koja uvek treba da je tamno siva).
Najvazniji "tool" u fotoshopu za astro obradu su krive ("curves"). 90% uspeha obrade lezi u njima. Na zalost forum mi ne dozvoljava da graficki objasnim najvaznije tacke, ali u celini moras da krenes sa tipicnom 'ge' (kao veliko cirilicno G) krivom da podignes levi deo histograma, a da pazis da ne sprzis najsjanije delove. U nacelu ja primenim ovaj korak nekoliko puta pomalo, jer je tesko proceniti gde da se postavi "koleno" i koliko agresivno/strmo da krenes. Vazno je zapamtiti dve stvari - koleno ne sme da bude preostro, i desni deo (zovimo ga "horizontalni") treba da je linearan sa blagim usponom. Najsjajniji delovi treba da ostanu linearni dok se tamni deo (gde je 90% nase astro slike) "podignut" i "razvucen". Osnovno je zapamtiti da je astro slika (narocito sa 14 ili 16-to bitnim A/D konvertorom kao kod modernih DSLR ili "pravih" astro CCD kamera) ima na DESETINE HILJADA (12k-65k) vise nivoa nego slika na papiru ili ekranu. Nas cilj je da tih desetine hiljada originalnih nivoa uguramo u 32 koje moze da razluci tipican monitor i pri tom zadrzimo relativne odnose razlicitih delova slike. Zvuci nemoguce (i skoro da jeste!) ali pomaze podatak da tipicni astro objekat retko koristi sve te nivoe. (M42 ce sigurno zahtevati dodatne trikove jer je raspon sjajnosti enorman. Rozeta je relativno uniformna)
Posle inicijalnog "rasvetljavanja" objekta (pri kraju se moze primeniti i klasicna "S" kriva koja odbaci pozadinski sum i digne nivo crne) paznja se preusredjuje na detalje istog. Sada treba "razvuci" delove koji su bliski na histogramu, tako da upadnu u delove koji su dovoljno razliciti da ih ekran (i oko) razlikuje. To se radi mikro krivinama ("kink") u osnovnoj "ge" krivoj. Samo sad taj "ge" vise nije tako ostar, nego vise lici na blagu grbu ( a cesto moze biti i sasvim prava dijagonala). Na samoj slici odabereme delove koji "naslucuju" detalje. Kad kliknes na taj deo slike fotoshop ce ti postaviti tacku na histogramu. Ako postavis jos jednu tacku BLIZU te (ispod ili iznad, eksperimentisi) i onda ih "razvuces" vertikalno (ne puno, samo uvedes blagi "stepenik" na krivoj) videces da se kontrast u tom delu slike pojacao, dok je ukupan kontrast cele slike (najsjajniji i najtamniji delovi) ostao isti. To je tzv "local contrast enhancement" trik. Sledeci koraci su noise reduction koristeci maske, ali to je nesto sasvim drugo, a to nisam ni radio u navedenom primeru. Jedini dodatni "trik" koji sam sigurno koristio (jer se secam) je koriscenje skripta iz Carboni liste plug-in za Fotosop (zato sto ga vec imam u mom lokalnom PS, a kosta me samo par klikova misem). To je "make stars smaller" skript. Moze se isto (ili bolje) uraditi koristeci maske, ali ovo je 95% rezultata sa 0.001% truda tako da cete mi oprostiti lenjost. Pogotovu sto je originalna/pocetna slika jpeg loseg kvaliteta (komprivona puno za publikovanje na forumu).

Osnovno u svemu je zapamtiti da je sum na slici na levoj strani histograma. Pozadina (background) je cist sum. Desni deo histograma je koristan signal. Sum ne trpi dodatno procesiranje (narocito ne ostrenje/"sharpening" ili pojacavanje kontrasta bilo koje vrste). Cilj je razvici originalni histogram (koji je zguran u levo) tako da delovi naseg astro objekta budu u desnom delu gde mozemo da primenimo dodatna 'poboljsanja'. Najbolji nacin za to su duge ekspozicije - sto vise fotona skupimo, bolji je signal.

Web je pun primera i how-to za bilo koji nivo (od vrlo bazicnih do expert+ tutorijala tipa Ken Crawford). Na zalost ima puno i djubreta, a isto tako na zalost 99% ce biti na engleskom. Neke koje sam upravo pronasao i izgledaju OK cak i bez tona (tj poznavanja engleskog)
http://www.youtube.com/watch?v=WnPII6YdVBc
http://www.youtube.com/watch?v=VKn2L1AYsos

goksi

Bratislave hvala na opsirnom odgovoru jer mnogo znaci, vec vidim mnogo bolje rezultate, jedino ne mogu da postignem crvenu nijansu koju si ti postigao sve mi vuce vise na rozu.

Imam i pitanje za tebe, desava mi se da kada primenim curves histogram postaje reckast.
Kada u PS 5.1 ili Gimp-u otvorim sliku, npr koju si ti obradjivao: Caldwell 49_Trbusac_20-10-2012.jpg ( http://forum.astronomija.co.rs/astrofotografija/ngc-6939-ngc-6946/msg52780/#msg52780 )
histogram u levels i curves izgleda normalno, nakon primene curves histogram postaje reckast, na slici je prikazano podesavanje za curves i onda slike curves i levels nakon primene, na ovim tutorijalima nisam video da se ovo desava, da li ja negde gresim ili je to uredu?

Yagodinac

Reckast ti je histogram jer obrađuješ 8-bitni JPG koji ima ukupno 256 boja. I amiga 500 (+) je imala više  ;)
Reckice su one nijanse koje slici fale kad je rastegneš. Zato svi kukamo RAW, RAW, AW...

Quote from: 5ja on January 11, 2013, 06:31:48 pm
Super Yagodinac, na prvi pogled sam pomislio da si opet u akciji (tj. da si nabavio novi tripod) kad posle vidim da je fotkano 2011..  :-\ Šta bi, zar nema neki polovni za neku pristupačnu cenu?


Nabavio sam tripod pre mesec dana, cena je bila korektna, zahvaljujem se svima koji su mi pomogli u nabavci istog.

Sekula

Quote from: Yagodinac on January 13, 2013, 07:37:46 pm
Reckast ti je histogram jer obrađuješ 8-bitni JPG koji ima ukupno 256 boja. I amiga 500 (+) je imala više  ;)
Reckice su one nijanse koje slici fale kad je rastegneš. Zato svi kukamo RAW, RAW, AW...

Quote from: 5ja on January 11, 2013, 06:31:48 pm
Super Yagodinac, na prvi pogled sam pomislio da si opet u akciji (tj. da si nabavio novi tripod) kad posle vidim da je fotkano 2011..  :-\ Šta bi, zar nema neki polovni za neku pristupačnu cenu?


Nabavio sam tripod pre mesec dana, cena je bila korektna, zahvaljujem se svima koji su mi pomogli u nabavci istog.


Teleskop-austria.com    spare parts ?   :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

ExNor

Quote from: Yagodinac on January 13, 2013, 07:37:46 pm

Nabavio sam tripod pre mesec dana, cena je bila korektna, zahvaljujem se svima koji su mi pomogli u nabavci istog.


Aaa cestitke Yagodinac! Znaci preostalo je jos SAMO da se razvedri... ;)
"Ako želite da napravite pitu sa jabukama od početka, onda prvo morate da stvorite Univerzum" - Carl Sagan
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Yagodinac

Quote from: Sekula on January 14, 2013, 02:25:46 am
Teleskop-austria.com    spare parts ?   :)


Ne, čovek iz Hrvatske je napravio fiksni stub za svoju EQ6 pa mu je tripod bio višak. Sad doduše imam crno-belu kombinaciju, svi će da mi se smeju, al šta ćeš...  ;D

Luger

To je dobitna kombinacija, tek sa crvenom bi bio haos  ;D
Neka je sa srecom tripod.

Yagodinac

Svi znamo da se Rossete nebula ne vidi (tj ne vidi se tako lako) čak ni velikim teleskopima. Kao marker u potrazi za nevidljivim vam uvek može poslužiti jato NGC2244 koje i predstavlja centar magline. A koliko možete daleko/duboko da zavirite pomoću 200mm objektiva...

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2013/02/200mm-objektiv-vs-200mm-teleskop.html

Stack 16x1min, ISO1600, objektiv 200mm, f7.5.
Pre obrade:



Posle obrade:


Zokikac

Necu nista da kazem,znas sve  :)  EXTRA :) morao sam jace je od mene :) nego kako izvuces maglinu iz slike pre obrade? imas li neki tutorial kako je izvuci ja sam nesto pokusavao sa levles i curves u fotoshopu ali nikako nista da se izvuce :)