• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zozo83

Imenjace mora da se stackira (ja ti kao znam pre 2 dana sam odradio prvi put takvu fotografiju  :) ), yagodinac je napravio 16 fotografija od po 1min, i onda u deepskaystacker odradio to, tj taj program ti sklapa svih tih 16 slika u jednu i tako dobijas vise svetlosti i detalja, ja mislim da sam upravu, tako sam ja odradio orionovu maglinu pre neki dan. Evo ti link odakle sam ja pogledao kako je odradio andromedu neki lik, tako sam i ja radio

http://www.youtube.com/watch?v=e0JSTF8SGi4
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Ygor2000stargazer

Zozo mi je dao ideju. Ako recimo imamo dobson bez autotracker-a,mozemo li onda da radimo vise kratkih ekpozicija u otprilike istom
okviru i da to posle stack-ujemo i dobijemo manje-više dobru sliku?

Sekula

Quote from: Ygor2000stargazer on February 06, 2013, 09:56:05 pm
Zozo mi je dao ideju. Ako recimo imamo dobson bez autotracker-a,mozemo li onda da radimo vise kratkih ekpozicija u otprilike istom
okviru i da to posle stack-ujemo i dobijemo manje-više dobru sliku?


Ako misliš na autotracker kao praćenje tj. na odsustvo istog, imaćeš problem da ti objekat izlazi iz vidnog polja. Ako radiš expozicije tipa 30 sec pa onda više njih, onda ćeš sigurno imati taj problem. A to ručno ispratiti je nemoguće bez odgovarajuće ekvatorijalne montaže i off-axis sistema sa okularom ili paralelnim instrumentom. I u toj situaciji ćeš isto imati problem, a to je kočenje vrata...
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Quote from: Zokikac on February 06, 2013, 07:51:22 pm
Necu nista da kazem,znas sve  :)  EXTRA :) morao sam jace je od mene :) nego kako izvuces maglinu iz slike pre obrade? imas li neki tutorial kako je izvuci ja sam nesto pokusavao sa levles i curves u fotoshopu ali nikako nista da se izvuce :)


Falla...  ;)
Maglina je izvučena u postupku obrade opcijom curves. Ima malo levels, pa čak i maskiranja zbog šuma ali sve to nije ni izbliza bitno kao dobro poznavati alatku curves.
U osnovi metoda objašnjena u Vodiču je dosta precizna i senzitivna pa je preporučujem. Ima na netu gomila tutoriala ali je ovaj nekako najprecizniji; ostale metode mi deluju nekako odokativno. Najbitnije je dobro odraditi podešavanje black point i gray point i podizati curves u malim koracima, nikako kao Tarzan razvući odjednom.

Zokikac

Hvala za informaciju,pokusacu malo da se pozabavim time :)

Yagodinac

Objekt koji sam hteo da snimim nemodifikovanim aparatom, više radi eksperimenta.
Parametri: 25x1min, ISO3200, objektiv 200mm @ f6.8, eos 20d, EQ6.
Obrada u Irisu i PS CS3.
Lokacija: perfierija Jagodine na 140m nadmorske visine.

Po Marfiju je bilo za očekivati da će gomila stvari krenuti naopako, kompletan spisak nevolja imate na blogu:

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2013/03/i-sve-naopako-monkey-bisness.html


Yagodinac

Update: ponovo sam obradio stack, činilo mi se da se dosta artefakata vidi od ISO3200. Malo sam bio dobrodušniji u obradi, otprilike to je to. Najviše je pretrpela maglina jer je u njojze bilo najviše šuma.


zozo83

bravo jagodinac meni se svidja i ona i ova
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Yagodinac

Falla, biće valjda nekad i bolje.
;)

Sekula

IC 434 (Flame nebula & Horse Head)

Snimljeno na Vidojevici 04./05.03.2013. godine, nadmorska visina 1150 m.
Stackirano u DSS i obradjeno u PS: 35 light frejmova, 10 dark i 15 bias. ISO 800 po 420 s.
Uslovi snimanja: udari vetra do 4,5 m/s, seeing (1-5): 4, vlaznost (85%), temperatura: -5 C
Korišćena oprema: refraktor SW ED 800/600, korektor x0,85 praćenje SW NEQ6, autoguider Lacerta MGEN 9x50, nemodifikovani dSlr Canon 550d

(kliknuti za veću sliku) 



| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

spadej


spadej

Jos sam u cudu. Ovo je toliko dobro da ne mogu da nadjem pravu rec.

Yagodinac

Odlično  :)
Jedino probaj da ostaviš Alnitak da sija slobodno originalnim sjajem, verovatno si smanjivao sjaj. Vidi se po sivom krugu oko plavog oreola.
Po meni to da se sredi, ne fali i ako sija nesmanjenim sjajem; i tamo gde su boje preeksponirane (Flame nebula, ladno si je preeksponirao  ;D) (Horesehead je prsla u crvenom kanalu) i to se malo maskira drugim desaturisanim kanalom.
Posle toga možeš komotno na APOD, ništa tamo nije mnogo različito od ovog  :)

Eh da, sad je već šteta što nemaš modifikovan aparat.

Sekula

Quote from: Yagodinac on March 07, 2013, 10:29:00 am
Odlično  :)
Jedino probaj da ostaviš Alnitak da sija slobodno originalnim sjajem, verovatno si smanjivao sjaj. Vidi se po sivom krugu oko plavog oreola.
Po meni to da se sredi, ne fali i ako sija nesmanjenim sjajem; i tamo gde su boje preeksponirane (Flame nebula, ladno si je preeksponirao  ;D) (Horesehead je prsla u crvenom kanalu) i to se malo maskira drugim desaturisanim kanalom.
Posle toga možeš komotno na APOD, ništa tamo nije mnogo različito od ovog  :)

Eh da, sad je već šteta što nemaš modifikovan aparat.


Fotografija je obradjena u HDR tehnici jer jedino ona moze da iznese maksimum iz prilozenog setupa. Problem sa zvezdom Alnitak tada postaje preizrazen i onda je bilo neophodno da se ona smanji, jer u potpunosti narusava u tom slucaju kompoziciju tj centar slike. Sa druge strane, taj proces smanjivanja je nezgodan jer daje efekat astigmatizma i aberacije. Tako, da je tu bilo potrebno da se napravi balans koliko je to bilo moguce.

Sto se tice prenaglasavanja detalja HDR ima tu odliku sto ako se posle radi intervencija po kanalima slika moze dobiti previse ispecenih detalja i dodatnu pixelizaciju koja potice od samog chipa.

Sve je to drugacija prica kada se radi sa full setup-om. Pod full setup-om se ne podrazumeva samo modifikovan aparat odnosno jos bolje CCD vec i dodatni H-alfa filter koji ce maksimalno pojacati celu regiju. Postoje puno kompozitnih fotografija gde se ova regija bukvalno pretapa u tom delu spektra kojim je krcata. Sve ostalo je kompromis koji se nadomescuje sa vise intervencija u PS i agresivnijom obradom, jer drugacije nije moguce. Naravno, alternativa tome je da slika onda ostane na nekom znatno manjem sadrzaju.

Ovo je inace neka 12. verzija koja je ovde prilozena.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

gile.ms

Vanserijski! Što Yagodinac kaže, materijal za APOD!
Čestitke za izuzetnu astrofotku!!!
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply