• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Dosta detalja u galaksiji... lepo  :)
Možda sam već negde spomenuo ali ajde opet: ovaj setup je idealan za planetarne maglinice.

Luger

IC434,
SW150/750BD, Eos 20D ff modifikovan, UHC filter, bez vodjenja.
Light 19 x 25", ISO 800, Dark 19x, Fletovi po 19x
Iris i PS6


marino

Vidulini Observatory

mitja

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Luger

Hvala decki! Malo je ekspozicije, sve to moze bolje, znam. Bice bolje jednom. :)

Sekula

Quote from: Luger on November 22, 2015, 11:44:29 pm
Hvala decki! Malo je ekspozicije, sve to moze bolje, znam. Bice bolje jednom. :)



Lep Konj.  :)
Jel si morao da ides sa UHC filterom zbog LP-a? Pitam posto ne vidim lokaciju snimanja. Ode sve u crveno.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska

http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

VaskoGM

Luger, svaka cast! Crvena je prelepa, mada kontrast deluje prejak... tj saturacija.

Quote from: Yagodinac on November 12, 2015, 08:30:45 pm
Možda sam već negde spomenuo ali ajde opet: ovaj setup je idealan za planetarne maglinice.


Mozda bi za optimum PM moglo i malo vise f-a?
neki f7-9 mozda...
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Luger

Hvala svima! :)

Quote
Lep Konj.  :)
Jel si morao da ides sa UHC filterom zbog LP-a? Pitam posto ne vidim lokaciju snimanja. Ode sve u crveno.

Sekula, izvini sto tak sad odgovaram, bio sam odsutan nedelju dana. Da, koristio sam UHC filter zbog velikog LP-a u Zemunu, modifikovao sam DSLR pa mi i inace sve slike idu u crveno. Sve mi je sad to novo, jos ne znam da se izborim sa tim stvarima. :(

@Vasko GM, uvijek ja to previse nagruvam, kao i svi pocetnici. :)

Luger

Objekat:  NGC2244, Caldwell 50
Lokacija: Zemun, 07.01.2016. godine
Nacin snimanja: Canon EOS 20d Full spectrum mod. na SW150/750BD, primarni fokus bez vodjenja.
Exp:       45 frejmova po 30", ISO1600, UHC filter, fletovi po 19 frejmova, Dark frejmovi 19x.
Obrada: Iris i PS6



Znam da je Rosseta crvena, ali sam, ipak, mozda pretjerao. Ustvari, kako sam skinuo IR filter ispred senzora, sve je crveno i jedva se borim sa tim. :)

Imam par pitanja:
1- Da li se, pri snimanju flat frejmova koristi i filter koji je bio na aparatu (UHC u mom slucaju) i da li DSLR mora biti u istom polozaju na tubusu?
2- Da li se pri snimanju DSO modifikovanim aparatom, koristi Custom WB (bijeli list A4 slikan na suncu, itd...)? Pretpostavljam da da, ali ipak da pitam.

kruska

hm cuj postoje i ostale boje samo ih ti ne vidis
pogledaj histogram pa ces naci i ostale gb boje
inace je to to . super slika!!
na 30 sec nema gubitka rezolucije .
mozes apluodovati stack ..
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

VaskoGM

Bez obzira na WB, fotka je super!

Za fletove je vazno da je polozaj kamere (rotacija) i fokusa nepromenjen, znaci i filter ostaje gde je... tako bi trebalo da je najbolje.
Da, daylight WB korekcija sa belim papirom je pozeljna. Tako ce npr plavi dzinovi u klasteru zasijati pravom bojom. A svaku koreckciju WB-a je lako podesiti
u npr "Lightroom" direktno na RAW
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

vlaiv

Odlicna fotka.

Da, kao sto Vasko kaze, bitna je orjentacija kamere.
Za fletove je samo bitan odnos osvetljenosti u centru i na rubu slike (odnosno celom povrsinom) i filteri ne igraju nikakvu ulogu, bitno
je samo koliki procenat svelosti stize do kog dela senzora.

Sto se tice WB-a, to je dosta zeznuta tematika. Generalno ne mora se raditi precizno, al postoji nacin da se uradi maksimalno precizno
za date uslove (a zavisi od QE krive bayer matrice) jedino sto je dosta komplikovano. Ono sto je mozda najjednostavnije da se ne bi
ulazilo u teoriju boja i ozbiljniju matematiku, jeste WB preko pojedinacne zvezde. Na slici se identifikuje zvezda odredjene spektralne klase (iz kataloga, moze "rucno" a moze i plate solving)
i spram nje se kalibrise WB
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

kruska

crvena boja se redukuje tako sto se ode u CS u levels pa izabere red color , i nakon toga se smanjuje histogram vrednosti da bude slicno sa ostalim GB  vrednostima
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Yagodinac

Probaj da otvoriš neki od RAW-ova tj light-ova u Camera Raw. Tu ti se otvara opcija podešavanja WB u Kelvinima, mislim da je 2500 najniža vrednost. Odaberi najnižu, prebaci je u JPG i okači je ovde da vidimo.