• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

vlaiv

Dobar pelikan!

Sto tako mala rezolucija, racunam moze i to i vece sa 450D (ako je time slikano)?

Eto dva pelikana, jedan color, drugi H-alpha, mozda neka kolaboracija da padne? :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luger

TikTak, odlicna pticurina. Aj samo napisi jesi li koristio H-alpha mozda ili je ipak kolor snimak. Meni sve sa H-alpha ispadne crveno i posto ne znam sta da mu radim, ja ga samo konvertujem u BW  ;D

VaskoGM

@TikTak
Tek sad videh pelikana. Baš je dobar... šteta što je mala rezolucija...

Merkam Veo već neko vreme i konačno pade snimanje sinoć.

NGC 6992/95
MN190
Canon 450D
30 x 420'
ISO800


Eastern Veil Nebula - Supernova remnant - NGC6992/95 by Vasilije Ristovic, on Flickr

Puna rezolucija: https://c1.staticflickr.com/5/4296/36228849536_e045c8af5a_o.png
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Maki

Auh al je dobro. Gde si slikao? Definitivno moj omiljeni letnji objekat, ko god ima 8 inča pa naviše da kupi OIII filter i da otperja na neko tamno mesto. Nestvarno izgleda u okularu...
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

VaskoGM

Thx Maki!
Sinoć snimljeno iz "Nostromo" opservatorije  :)
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

kruska

nestvarna slika, svaki komentar je suvisan. Ziveo Nostromo!!!
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

gilecais

Postovani Vasko GM !
Vell  je i meni pored M45,M42,43 jedan od najomiljenijih objekata.Ovaj tvoj rad je odlicno slikan i jos bolje naknadno odradjen.Jednom recju predivno.Svaka cast  ;D

VaskoGM

Momci, drago mi je da vam se dopada rezultat i hvala na pozitivnim komentarima.
Veil je apsolutno objekat koji zasluzuje svaku paznju. Zahvalan i za posmatranje i AF.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Yagodinac

Jako lepo ispalo, čestitam... Samo jedno moje zapažanje: Veil se jako slabo zapaža u teleobjektivima manjih apertura u odnosu na teleskop, čak i ako su jednako duge ekspozicije u pitanju. Isto sam primetio i za galaksije (ovo ne važi za izuzetno sjajne objekte kao što su M31 i M42 koji lepo ispadaju i u kit-objektivima) pa ako neko pokuša da snimi Veil pedeseticom ili teleobjektivom pretpostavljam da neće ni izbliza da dobije ovakav rezultat.
Objašnjenje: teleskop zbog svoje veće aperture prikazuje i one elemente Veil-a koji su slabijeg sjaja, dok manji objektivi uvek imaju svoju neku granicu oko granične magnitude (ne samo za zvezde već i u površinskoj sjajnosti za difuzne objekte).

Uh ala sam ga sročio...  :P

spadej

@ Yagodinac,
Odlicno si srocio, ko dijagnozu  :). I mene si postedeo velike muke. Uvrteo sam sebi u glavu da mi je dovoljan objektiv 75-300mm i Barn door. Vec sam merkao foto ranceve u koje moze da stane takva minijaturna astrofoto skalamerija. 
Ne znam ni sam sta mi bi ?!  Idem odmah da se izvinim teleskopu.

@Vasko GM,
Svaka cast, Vasko! Prava "hablovska" fotka.

Yagodinac

Pa vidi, 75-300 je naprosto idealna astrofoto alatka za barndoor i sl. ali ne za tamnije objekte. Ima smisla usmeriti ga npr u Mlečni Put tipa Strelac gde na sve strane postoje čudesa, pa da ih što više stane. Ako bi probao 75-300 za galaksije u Velikom Medvedu bojim se da bi registrovao uglavnom mutne mrljice umesto strukture galaksija. Ovo samo naglas pametujem, treba probati...

Luger

Quote from: VaskoGM on July 30, 2017, 10:12:40 pm
@TikTak
Tek sad videh pelikana. Baš je dobar... šteta što je mala rezolucija...

Merkam Veo već neko vreme i konačno pade snimanje sinoć.

NGC 6992/95
MN190
Canon 450D
30 x 420'
ISO800


Eastern Veil Nebula - Supernova remnant - NGC6992/95 by Vasilije Ristovic, on Flickr

Puna rezolucija: https://c1.staticflickr.com/5/4296/36228849536_e045c8af5a_o.png

Fenomenalno! Jesi li koristio neki od filtera? Obrada je vrhunska.

VaskoGM

@Luger,
Nisam koristio nijedan filter. Ovo je kompletan raspon koji moze da zabelezi 450D.
Polako postizem sve bolju obradu, a rezultatom na Veil-u sam definitivno najzadovoljniji do sada.  :)
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Luger

Znaci, sledeci korak je debayering  ;)

VaskoGM

Ufff... ne ubacuj mi buvu  ;D
Razmisljao sam o tome ali nesto mi frka da ne unistim senzor... a i plasim se da bi mi mnogo vinjetiralo posle posto imam samo 1,25' filtere i tocak...
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija