• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

VaskoGM

Hvala Vlaiv.
Da, verovatno je medju najtezim motivima za snimanje upravo ovakav taman gas i prasina.
Bas zato sam i prezadovoljan kako je ispalo generalno, a za sum ne vredi nista, to je neminovnost nehladjenog DSLR-a.
A kad bude jednom pao hladjeni CCD, moci cu da direktno uporedim razliku na Irisu  :)
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Luger

Au, Vasko, covjece...! Svaka cast!  Kapa dolje!

Yagodinac

Quote from: VaskoGM on August 24, 2017, 06:46:08 pm

Mislim da imam manjih problema sa komom... po svoj prilici kolimacija nije optimalna.



Mislim da ti je fotka realno odlična a u cilju lečenja astrofoto-perfekcionizma i alergije na komu preporučujem 3x dnevno konzumaciju Barnardovog foto-atlasa Mlečnog Puta. Posle toga mora da ti bude bolje.

;D ;D

VaskoGM

Luger, hvala ti  :)

Doktore, hvala na strucnom receptu ;D
Pretpostavljam onda da mi Giles Sparrow's "Cosmos" uopste ne pomaze...

Ali ipak sam resio problem u korenu! Nema kome - nema sekiracije!

Samo da podsetim na uzrok problema (i to ovog tehnickog, a problem u glavi sa perfekcionizom ipak ostaje  :P):
Quote from: VaskoGM on August 25, 2017, 11:37:27 pm
@Vlaiv
Ma da. Ma ja sam uprskao stvar kada sam resio da podesim fokuser jer se nije poklapao sa centrom sekundarnog... nakon toga kada sam iskolimirao uz pomoc hotech-a ovaj problem se pojavio. Naime, ispostavilo se da kod MN-a mora da postoji taj neki ofset fokusera u odnosu na sekundar  ::) (zasto tacno, nemam pojma)... Znaci ono sto pravi problem jeste da iako su fokuser, primar i sekundar u tacnoj osi, odnosno kolimirani ispravno, ta osa nije tacna sa korektorom. Sve je zajedno tiltovano nakon pomeranja fokusera...

Moracu da pokusam da vratim fokuser na prethodnu poziciju, pa polako mic po mic uz kompletnu kolimaciju nakon svakog pomeranja dok zvezdano polje ne bude kako treba...

Bilo kako bilo, mislim da problem nije toliko drastican da bih prekidao seriju astrofotki u kojoj sam. Pa cim Mesec pocne da ometa mrak bacicu se na resavanje kolimacije jer ne mogu ni da pretpostavim koliko ce mi vremena trebati da popravim ovu baljezgariju...


Resio sam ga daleko lakse nego sto sam mogao pretpostaviti. Kakva sreca kada sam primetio da su ostali jedva primetni tragovi prethodne pozicije fokusera i lako sam ga vratio na isto mesto. (inace pomeraj je bio celih 2mm fokusera niz tubus)
Nakon toga ponovo uradio standardnu kolimaciju uz pomoc Hotech lasera i mogu da kazem da je sve ponovo prilicno tip-top!

Uradio sam i detaljnu analizu razlike, pre i posle  ;D
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Yagodinac

Planetarna maglina NGC6445 i globularno jato NGC6440 su smešteni jednu trećinu stepena jedno od drugog. Maglina je poznata po svom kockastom obliku a jato... jato je "čuveno po tome što je poznato"®(Rokeri s Moravu)...
Dakle jato ima u sebi za sada šest otkrivenih pulsara, pola od tog broja su binarni. E to već ne mogu da garantujem jer se na snimku nijedna pojedinačna zvezda u jatu ne vidi razlučena. Ovo je pre svega posledica visine od 25 stepeni nad horizontom, ali šta ću kad ne živim u, npr, sunčanoj Kaliforniji.

18x30sec, ISO1600, eos 40d + 150/750 reflektor.

NGC 6440 and NGC 6445 by milan miloradovic, on Flickr

Polare

IC 434
Rc10'-Atik 414 ex
14x600' H-alpha
Nočni uslovi nisu baš bili naklonjeni-dosta vlage :(  Zato imam hallo oko one sjajne zvijezde!  Ali ajde moramo se i time zadovoljiti


vlaiv

Halo, ne halo, meni se svidja :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

VaskoGM

Bravo Polare!
Horse head izgleda sjajno. Masa detalja i na glavi a i na isijavajucim slojevima gasova iza nje.
Planiras li kolor da radis?
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Polare

Hvala dečki!
Što se tiče 'halo,tko je oko zvijezde' mislim da ima više faktora u igri (Seeing,vlaga,i ono što sam počeo raditi-kontrolirati fokus svakih 1h vremena) pogotovo kod tako velikih promjera i ako temperatura pada preko noči.Naravno idealni uvjeti za foklanu dužinu od 2000mm + mali senzor od Atik kamere teško je pogoditi. Počeo sam korisititi FR x0.67 i s f/8 prešao na f/5.2 mislim da se manje vidi onako krumpiraste zvijezde a ne igra mi što je vidno polje malo veče.
Pa može se fotkati i s APO 130/900 dok se vrijeme ne stabilizira malo ;)
Za kolor bi ovdje koristio CCD Kolor a moram si preinstalirati PS jer imam neke filtere koji mi puno pomažu oko detalja fotografije.....nemam puno prakse kombinirati RGB kanale :(

Yagodinac

Jako puno detalja a i vide se talasi jonizacije u obliku zavese.

Yagodinac

Ako neko ovih dana zaluta u severozapadni deo Labuda tamo je dvojna zvezda 16 Cygni, laka za razdvajanje i u najmanjem teleskopu i na najmanjem uvećanju - separacija je oko 40 sekundi (više od jednog Jupiterovog prečnika).

Double star 16 Cygni by milan miloradovic, on Flickr

Ali to nije tema, ova zvezda služi posmatračima uglavnom kao orijentir za sledeće čudo. Pola stepena odatle se nalazi mala planetarna NGC6826 poznata kao blinking planetary, prečnika takođe uporedivog sa Jupiterovim (24x27 arcsec) a pošto ima veliki površinski sjaj svaki teleskop bi trebalo na nekom većem uvećanju da prikaže detalje maglinice. Ja sam sa 150/750 bez problema već na 75x iskusio blinking efekat a ekspozicija od 30sec je zamalo pregorela maglinu - na ovom snimku imate samo 8x30sec. Više jednostavno nije bilo potrebno  :P

Blinking planetary NGC 6826 by milan miloradovic, on Flickr

Yagodinac

I još nešto, nisu NGC/IC objekti ali nemam je gde  ;D
Dvojna zvezda 61 Cygni...

61 Cygni double star by milan miloradovic, on Flickr

...je poznata po veoma brzom sopstvenom kretanju. Godišnje se pomeri 5 sekundi a to je tri piksela. Poređenja radi, vrednost (polu)godišnje paralakse je jedna petina piksela (snimak je uvećan 10x da bi se sve ovo lakše videlo):

61 Cygni parallax by milan miloradovic, on Flickr

Danijel

Quote from: Yagodinac on November 07, 2017, 12:32:50 am
I još nešto, nisu NGC/IC objekti ali nemam je gde  ;D
Dvojna zvezda 61 Cygni...

61 Cygni double star by milan miloradovic, on Flickr
...


Meni je ovo prekrasna slika, prelijepe boje, mnoštvo zvijezda, spajkovi... ma predobro! :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Hvala, i ja volim spajkove mada efektivno oni baš i ne koriste kod tesnih dvojnih jer ispod spajka može da se sakrije mali pratilac. Ali šta je - tu je, ne mogu da ih tek tako pretesterišem  ;)

Polare

IC 2169... baš simpatična i velika reflektirajuća maglica ! Nadam se da ču uspijeti skupiti još koj sat jer siguran sam da bi se izvuklo više toga iz fotografije

Moravian G2 4000,senzor -25'C
Ritchey-Chrétien Astrograph 10'+ FR x0.80
Poze: 27x600' - Luminanza
Pixinsight