• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

AstroShomy

Quote from: Luger on May 03, 2018, 08:04:31 am
Ovako izgleda M42 na full spectrum modifikovanom senzoru i sa Ha filterom 12nm. Pretpostavljam da bi na nemodifikovanom  signal bio jos tanji i sa jos vise suma. Ekspozicija bi, takodje bila mnogo duza. Jedan frejm je u pitanju.



Treba uzeti u obzir i da uklanjanjem microlensinga QE opada sa oko 30% na 20% kod Ha tako da upoređivanje sa nemodifikovanim aparatom i nije baš jednostavno.
EdgeHD 11
EQ8
Celestron Off-Axis Guider for EdgeHD, SX Lodestar X2
Moravian Instruments G4-9000
Astrodon Filters LGRB, Ha, OIII, SII 5nm

AD Aristarh Kragujevac

Luger

@dejravian, Hvala Deki! :)

@ AstroShomy
Svakako da se uklanjanjem mikrosociva smanjuje efikasnost u kompletnom rgb spektru. Kad sam probao prvi senzor koji sam uradio, cinilo mi se da je gubitak barem 50%, mozda i vise. Ali, dobitak osjetljivosti u Ha dijelu spekta je toliko veliki da skoro  potire taj gubitk u rgb. Narocito uz upotrebu Ha filtera. Nikakva mjerenja nisam vrsio (niti znam ), samo konstatujem na osnovu svog iskustva. S obzirom da ste imali u AD Aristarh istu kameru i da imate iskustva sa njom, volio bih da znam jesam li u pravu ili samo tripujem? :)
U svakom slucaju, sada imam mogucnost da snimam i iz grada, Mjesec ne smeta previse, a to mi je i bio cilj.

spadej

Quote from: Luger on May 03, 2018, 04:11:31 pm

U svakom slucaju, sada imam mogucnost da snimam i iz grada, Mjesec ne smeta previse, a to mi je i bio cilj.


Nista nisi uradio dok ne pocnes po danu da snimas. ::)
;D ;D

Boki Aristarh

@ Luger
Mi smo u "Aristarh"-u imali modifikovani 450D sa hlađenjem i debayerom.
Modifikaciju je odradio Luis Campos i takav smo aparat mi kupili, tako da nismo mogli mnogo da poredimo modifikovanu i nemodifikovanu verziju.
Ono što smo mi primetili je sledeće:
-hlađenje radi korektno ali zna da napravi dosta vlage van kućišta aparata koje može da napravi problem, mi smo koristili krpu kao apsorber....
-aparat omogućava da se snima praktično iz grada i po mesečini ali naravno daje bolje rezultate van grada...
-problem smanjene osetljivosti je bio vrlo evidentan (450D inače nije baš osetljiv) tj. potrebno je odraditi ekspoziciju od MINIMUM 30 min da bi se izašlo iz zone "klipinga" na dijagramu... naravno mi smo koristili Ha filter od 7 nm, sa fiterom od 12 nm efekat je manji i može se korisiti i kraća ekspozicija.
-konačni zaključak, ovakvi aparati se mogu koristiti (zbog velikog čipa i cene) kao prelazno rešenje ali svakako je CCD kamera značajno bolje rešenje.... mi smo naš 450D zamenili sa SBIG 8300M CCD-om uz značajno bolje rezultate...
-ko je zainteresovan može da uporedi radove na zvaničnom sajtu našeg društva www.aristarh.rs



Luger

Quote from: spadej on May 06, 2018, 09:18:43 am
Nista nisi uradio dok ne pocnes po danu da snimas. ::)
;D ;D


Vidi ovog Spadeja!  ;D

@ Boki Aristarh,
Upoznat sam sa problemom vlage na hladjenim dslr-ovima. Postoje elegantna resenja kojima se vlaga eliminise ili redukuje da ne ometa rad ili izazove kvarove na elektronici. Ako se ne varam, Campos nije koristio na svojim aparatima nikakvu regulaciju rose?  Za sada, ne razmisljam o tome, jer je isuvise pipav posao i trazi da se ponovo rasturaju aparati, a to me bas mrzi. Nesto razmisljam, neka se  senzor ohladi na 20-25 stepeni ispod ambijentalne temeperature, a da ne vlazi, meni dosta. Govorim o ljetnjim mjesecima.
U kucnim uslovima, dok sam ugradjivao hladjenje, i na 450D i na 1000d su senzori za 10min bili zamrznuti na -5. Srecom, nije se odrazilo na elektroniku senzora, jer sam je zalio vrucom plastikom. Kad bi se hladio negdje do 2-3 stepena, pa i do 5 a da ne vlazi, ja zadovoljan. Da se sve to isproba, treba i vremena i vedrog neba, nego...nesto nam se ne da.
Sto se tice CCD-a, jednom ce i to doci, a do tada, samo vi slikajte, ionako mi je www.aristarh.rs odavno u favoritima. :)
Hvala na odgovoru.

Polare

Ponovo isti objekt ali s drugom optikom (dole je fotografija gdje se vidi razlika u vidnom polju između dvije optike)! Još me čeka isto s RC 10''  ha ha ha

APO Triplet 130/900 +FR x0.80
Moravian G2 4000,senzor -25'C
Poze: 30x360''



...razlika između dvije optike,upotrijebljen Focal Reducer na CCD Moravian G2 4000.
EDT 80/480
APO Triplet 130/900


Polare

Pozdrav društvo :)
Evo i zadnje maltretiranje fotona oko NGC 6888 -kao i obično u Bicolor treba znati sačuvati zvijeze (njihove izvorne boje) e tu sam jako slab :(  Nadam se da je i ovako ispalo dobro !?

NGC 6888

APO Triplet 130/900
Atik 414Ex ,sensore -10'C
Pose: 40x360'' -H-alpha
40x360''-OIII


Yagodinac

Meni to izgleda skroz OK.

Luger

A meni izgleda da pod hitno kupujem OIII. :)
Savrseno, ja nikad ne bih pozelio da napravim bolju!

Kenza

Pozdrav svima!  :)

Evo nešto mešano, snimljeno početkom meseca u Provansi u francuskoj. Desetak predivnih vedrih i suvih noći omogućili su da snimim ova dva objekta.

Galaksija Fireworks NGC 6946

TEC 140 na MESU 200 montaži
Atik 460 Mono
Ha+LRGB, ukupno oko 10 sati ekspozicije

Bubble Maglina 7635

Ha+OIII+RGB, ukupno oko 9,5 sati ekspozicije

Nešto me flickr zajebava, ne mogu da nakačim slike pa sam morao da ih kompresujem maksimalno i postavim direktno na forum tako da nije baš najbolji kvalitet sa 120 kb  :)
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

Luger

Au, brate! Genijalno!
Isforsiraj Flickr, molim te!  :)

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

vlaiv

Vidim ja Olly pominje da je imao goste is srbije :D

Odlicne fotke.

Fireworks sam vec imao prilike da vidim, okacio Olly na SGL-u.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Predrag

Leleeee...pokidano.

Fenomenalno.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Kenza

Hvala svima!

@Vlaiv

Da, Olly i ja se znamo već duže vreme. Supruga i ja smo redovni gosti kod njega. Čak se sad nešto dogovaramo da on dodje ovde kod nas.
Sa Fireworks-om smo imali dosta sreće jer je baš to veče kad smo radili Ha seeing bio najbolji. Ja ne pamtim takav seeing od kad radim ovo. Posle sam ja dodatno obradjivao Ha i neverovatno je kolika je razlika bila kad sam dodao na LRGB.
Bubble svi znamo, ali ovog puta sam hteo što više detalja da izvučem iz samog mehura. OIII se pokazao kao dobar izbor.
Prednost te lokacije je što nema vlage uopšte, i što je često vedro. Kod nas je vlaga veliki problem, a uvek je ima. To je šteta jer imamo baš mračne lokacije, čak mračnije nego u francuskoj. Ali na DB kad padne kiša to je propast.
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG