• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Wow, odlično! Zamalo da izgoriš kanal, koliko je tu bilo eksponiranja?
I još nešto: jel zaista toliko opasno muvati se po vašoj pustinji noću? Da sam na tvom mestu...

VaskoGM

Sjajno! Posebno Ha kanal. Na oba se jasno vide repovi od materijala poput kometa  8)
Steta zbog male rezolucije...
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

vlaiv

@Polare

Dobra fotka - ima jedna tehnika kojom mozes malo korigovati zvezde - ne zahteva nista posebno od algoritama (za smanjivanje ili maske ili slicno).

Pogledaj Ha kanal i vidi da li su zvezde "zategnutije" na njemu - ako jesu, uzmi njega kao Lum kanal i prebaci boju sa ove kompozicije preko Lab dekomonovanja (dekomponujes na Lab komponente i zamenis L komponentu sa Ha i rekomponujes u RGB).

@Bratislav

Odlicno izgleda, stvarno steta za rezoluciju, mozda da okacis u ful rezoluciji na neki servis za fotke pa onda link?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

bratislav

@Yagodinac

Bilo je tri noci eksponiranja, ali ne kompletno uspesno, uglavnom zbog vetra. Negde oko 3.5 sata u H-a i oko 1.5 sat u O-III ukupno "dobrih" sub-ova.  Idealno bi trebalo barem jos par sati u H-a i jedno 4-5 dodatno u O-III ali sad je kasno (moje zapadno nebo je katastrofa jer je centar grada tamo). Mnogi trose 30-50+ sati na Helix, trenutni rekord je 111 sati ekspozicije!

Pustinja nocu? Nema problema, velike bele ajkule i krokodili uglavnom zaobilaze pustinje :-) Mozes eventualno da naidjes na neku blago otrovnu zmiju, skorpiona ili pauka ;-)
Salu na stranu najveci problem outback-a su muve koje ti ne daju da trepnes i visoke dnevne temperature. A ponekad i kisa koja zna da padne iznenadno a onda se pustinja pretvori u jezero pa moras da montiras jedra ili vanbrodski na dzip. BTW moj 30cm nigde ne mrda iz dvorista, skalamerija je prevelika.

@VaskoGM, @vlaiv

probacu da proguram jedan crop

Usput, evo jos jednog "juznog" objekta. IC5148 je verovatno potpuno nepoznat vecini astronoma sa severne hemisfere (ni mnogi ovde nece biti bas familijarni). Sa svega 120 sekundi u precniku nije cesta meta amatera ... steta sto seeing nije bio bolji. Ja inace slikam sa skalom od 0.57 arcsec po pikslu, optika je vise nego dovoljno dobra ali atmosfera kao i obicno bude limitirajuci faktor.


bratislav

Najbolje sto je moglo. Crop centralnih delova H-alpha stack (samo stack, bez dodatnog procesiranja). Opet surova jpeg kompresija (samo 40%) ali daje neku ideju o rezoluciji.


bratislav

Nazalost jpeg kompresija je zaista destruktivna  >:(

VaskoGM

Quote from: bratislav on November 29, 2018, 01:30:44 am
Usput, evo jos jednog "juznog" objekta. IC5148 je verovatno potpuno nepoznat vecini astronoma sa severne hemisfere (ni mnogi ovde nece biti bas familijarni). Sa svega 120 sekundi u precniku nije cesta meta amatera ... steta sto seeing nije bio bolji. Ja inace slikam sa skalom od 0.57 arcsec po pikslu, optika je vise nego dovoljno dobra ali atmosfera kao i obicno bude limitirajuci faktor.

Ovako sitne planetarne magline prosto vape za visokom rezolucijom i ti si to odradio fenomenalno!
DSO odradjen na nivou kvaliteta planetarnog snimanja i obrade je crème de la crème astrofotografije.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Luger

@Polare, prelijepa obrada, kao da ce zvezdice da ozive. Imao sam negdje neki programcic u kojem sam mogao da namjestim da zvijezde blinkaju, ali nema sanse da ga pronadjem.  :(
Sa ovom fotkom bi bas bila fora.

@Bratislave, uopste ne znam za IC5148, pa sam pogledao slike na netu. Ova tvoja mi je daleko najljepsa od svih koje sam nasao i pogledao.  Drugacija mi je ostalih, kao da je 3D.
Heliks prsti od detalja, prelijep objekat. Bravo!

bratislav

Hvala na komplimentima, naravno da pohvale gode ali sam itekako svestan da moze bolje. Sa tamnijim nebom (jednog lepog dana) prava tehnika za slikanje malih planetarnih maglina je upravo kao i slikanje planeta - puno vrlo kratkih ekspozicija (max par sekundi, sto krace to bolje) koje se onda sortiraju, selektuju, morfuju i stekiraju u Autostakkert ili Iris/Siril. Za tako nesto je apsolutno primaran vrlo taman fon (nikako milionski gradovi!) dobar seeing i termalno stabilna optika. I veliki disk (bude nekoliko desetina hiljada sub-ova)!
Ja sad redovno hladim primar, ne samo za planete vec i za deep-sky i trudim se da delta T izmedju primara i okolnog vazduha uvek bude ispod jednog stepena Celzijusa. Za to sam napravio programibilni PWM kontroler sa dva temperaturna senzora i velikim kompjuterskim ventilatorom (14cm Noctua). Ventilator startuje sa max obrtajima (1200rpm) i onda padne na nekih 200-250rpm kad delta T padne <1 C i pocne snimanje (da se izbegnu vibracije).

Yagodinac

Registruj se na Flickr-u, trenutni limit za DŽ je hiljadu fotki. Kad prebaciš (kao ja  ;)) napraviš novi nalog.
Onda okačiš ovde da kolektivno zabalavimo... Njutn 300...  :o

bratislav

Upravo sam zavrsio novi 200/925mm astrograf. Karbonski tubus, elektronski fokuser, sve rucno pravljeno (naravno). Sta sam zabrljao je distanca do primarnog gde sam omasio oko 1mm tako da sam bio "kratak" tokom fokusiranja i onda morao da pomeram primar u mraku (i 180km od kuce) sto je naravno poremetilo kolimaciju. Pokusao sam da to sredim koristeci ektrafokale na ekranu (CCD), i to sam uradio sto sam najbolje mogao ali naravno sa tako velikom "blendom" (ogledalo je f/4) to nije bilo dovoljno ...
U svakom slucaju uspeo sam da nakupim par sati ekspozicije. Ovo je objekat koji se ne vidi sa "vasih" geografskih sirina - NGC2070 ili Tarantula nebula. 30 sub-ova od po 120s (1 sat ukupno), 5nm H-alfa filter.
Kad napomenem da cak i nije u nasoj galaksiji vec u jednoj od pratilaca Mlecnog Puta (Veliki Magelanov Oblak) postaje jasno o kako se mocnom objektu radi. Kad bi nam bio blizu kao M42 pokrio bi pola neba i pravio senke!

https://astrob.in/381601/0/


vlaiv

Odlicna slika!

Jeste malo kolimacija off, al ne smeta a i racunam to ces lako namestiti.

Kompletan teleskop je rucno radjen? Fantasticno.

Kazi mi, molim te, koji koma korektor koristis?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

bratislav


bratislav

Upravo sam shvatio da vec imam Flickr nalog (kreiran jos 2000 i neke). Napravio sam album sa slikam malog astrografa (200/925), tokom gradnje i zavrsenog (u stvari jos ima da se dodaju stvari - dew shield, poklopci itd).

https://www.flickr.com/photos/mira_and_bata/albums/72157701479520672

Luger

Fenomenalan rad! Stvarno si skockao teleskop za medalju. Tarantula takodje. Bravo!!!