• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

vlaiv

Quote from: mboskovic on February 13, 2023, 12:13:30 amAj kad budeš silazio, dam ti EAF, pa probaš da ga montiraš? Ako može, i taj mi postaje interesantan.

A i da ne može direkt - napravimo adapter?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mboskovic

Možemo i to :)
Da ne gnjavim više ljude ovde, preći ću na PM.

CyberianIce

Sinoć smo ponovo imalo mali star party na Letenki, ovaj put sam uspeo da uhvatim dva ipo sata Kalifornije nebule. Blenda mi je ovaj put širom ostala, FWHM je bio oko 8 pa sam stekirao u super-pixel modu i još morao u PS-u da friziram zvezde (smanjene, desaturirane, blendovane i dodati spajkovi). Naravno svaki frejm je ditherovan za 15px i stek je urađen sa 2x drizzle.



Obj: California nebula NGC1499 (70°S)
Site: Letenka, Serbia
Time: 2023/02/15 21:00 CET
T: 3°C H: 78% P: 987hPa
Instrument: Zenit Tair-3 f/4.5
Sensor: Canon EOS 600D AstroMod
Mount: Celestron CG-5 with Belt drive and OnStepX
Guiding: ZWO ASI120MM-S, TS 50/205mm guidescope
Signal: 31 x 300s @ ISO1600 (11x darks, flats, flatdarks)
Processing: DSS, SiriL, StarNet++, PS
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mitja

Cyber vrhunski rad!!! Bravo.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mitja

Flame and Horse-1 by Miodrag Petković, on Flickr

Da se pridruzim.

Moja standardna oprema.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

CyberianIce

Super je fotka i vidi se veliko poboljšanje. Jako volim ovaj kadar jer se na jednoj slici mogu videti i plava i crvena (u tvom slučaju ljubičasta) i narandžasta i žuta. Jedino sto nisi napisao koliko je subova ukupno bilo.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mboskovic


Yagodinac

Super fotke. Ako se ne varam, jedan aparat je modifikovan a jedan ne?

CyberianIce

Tako je. Moj 600D je modifikovan (modifikovao ga je dedskin sa foruma), 4000D nije i mićin 2000D isto nije.

Tačno se vidi na H-alpha nebulama koliko je jači i čistiji signal na modifikovanom aparatu, daje crvenu boju a na nemodovanom bledo rozu.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mboskovic

Evo i moje fotografije sa drugog (jubilarnog) star party-a na Letenci od 15.02.2023.
Ovaj put sam snimao bez reduktora i filtera. Samo teleskop i EOS500D.
Ovaj put su zvezde mnogo bolje. I dalje ima malih izduženja u donjim ćoškovima, a gore su, čini mi se, sasvim OK.
Siril mi je izračunao neki tilt senzora, pa je moguće da je do toga.
Podaci:
Obj: Bode's Galaxy M 81
Site: Letenka, Serbia
Time: 2023/02/15 21:00 CET
T: 3°C H: 78% P: 987hPa
Instrument: OmegonRC6" f/9.0
Sensor: Canon EOS 500D AstroMod
Mount: SW HEQ5
Guiding: ZWO ASI290MC, TS 60/240mm guidescope
Signal: 19 x 300s @ ISO1600 (10x darks, flats, bias)
Processing: SiriL, PS



Ful rezolucija:

Yagodinac

Fenomenalno. Volim debele zvezde sa spajkovima  ;D
"...ništa t' ja tu ne bih dir'o..."
Zapravo možda samo malo dodati saturaciju.

vlaiv

Odlična!

Čini mi se da ti je malo pobegao fokus, i da ima malo razlike između gornjih i donjih zvezda - što može biti neki tilt ili kolimacija.

Jesi snimao sa obe strane meridiana? Ako jesi - uporedi dve ekspozicije sa različitih strana meridiana da vidiš da li se menja položaj izduženja. To je test za tilt zbog gravitacije.

Lično mislim da je ipak do kolimacije.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

CyberianIce

Meni je to savršeno. Što se tiče tilta, moguće da je do kolimacije fokusera a i ako je u samom senzoru opet možeš preko toga da je anuliraš. U sv sl ni ja tu ništa nebi dirao.

Quote from: Yagodinac on February 19, 2023, 06:50:33 amZapravo možda samo malo dodati saturaciju.
Saturacija je jedva prisutna u signalu (imao sam prilike da probam). Sa rastezanjem kalibracije primarnih kanala i kolor lejerom nije ništa izraženija. Mislim da je sve preko ovoga teško izvodljivo odnosno za više boja treba napraviti malko više subova.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mboskovic

Hvala momci!!
Nisam još stigao da probam kolimaciju. Moraću to ovih dana.
Što se tiče fokusa, urađen je autofokus sa ZWO EAF i, pravo da vam kažem, nisam siguran koliko je bio dobar. Čini mi se da su parametri za autofokus bili dosta loši, kriva je bila onako :(, tako da je sasvim moguće da je promašeno.
Moram se i sa tim parametrima baviti..
Što se obrade (i saturacije) tiče, ova obrada je bez maski, izdvajanja galaksije ili zvezda i sl, sve što je primenjivano, primenjeno je na celu fotografiju. Probaću danas da izdvojim galaksiju pa da nju malo cimam..da vidim šta će ispasti.

mboskovic

Quote from: vlaiv on February 19, 2023, 10:52:38 amJesi snimao sa obe strane meridiana?
Sve vreme sam ga hvatao sa iste strane meridijana. Falilo je nekoliko minuta do prelaza pa je i tu bilo nekog zezanja, ali sve je snimljeno sa iste strane.