• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

CyberianIce

Quote from: Astro_fun_times on July 10, 2024, 01:10:30 pmTako da verujem da krace ekspozicije mogu dati bolje rezultate kda je rec o metama gde ima sitnih detalja kao sto su galaksije.
Magline su vec razudjene, ne pricam o malim planetarnim, tako da kod njih, a kada se vec koriste i narrowband filteri, 300s mi je "opravdano".

Nema to mnogo veze sa kolicinom detalja vec sa jacinom signala. Ako piksel ne stigne da se aktivira za vreme te kratke ekspozicije mozes ih slikati milion (milion puta nula je i dalje nula) - signala nece biti ali shum se stekria. Ono na sta treba obratiti paznju je ondos jacine signala i ukupnog shuma (SNR). Tako da taj (lucky imaging) metod funkcionise kod jakih meta (velikog povrsinskog sjaja - poput planeta, planetarnih nebula ili sitnih galaksija).

A atmosfera koliko unisti toliko i popravi subove duzih ekspozicija. Kratke ekspozicije su podlozne distorzijama usled loseg seeing-a, dugacke mnogo manje. Iz istog razloga ne gajdujemo na ekspozicijama kracim od 1.5 sekundi.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

kruska

July 10, 2024, 04:58:39 pm #1126 Last Edit: July 10, 2024, 05:10:07 pm by kruska
Nisam slikao 100 godina, pa obnavljam gradivo.
jasno mi je da je 30x30 sec cak i na f2 malo ali moze se da izvuce dosta
20240710_165040 by ivor Balac, on Flickr
Sto se tice fletova pokusavam naci pravu jacinu jel su mi obicno prejaki pa  dalje skidam background pomocu photoshopa. i layer /subtract i opacity 0-100

Astro_fun_times

@cyberianice, nije problem SNR. I na 10s koliko je trebalo za platesolving se galaksija vidi. Znaci ima sta da se uhvati. Ipak smatram da je kraca ekspozicija bolja ako se ide na detalje.

@kruska, da li kotistis Siril? Ako ni za sta drugo, odlicno odradi background extraction.
Topla preporuka
Koji teleskop je u pitanju, i odakle slikas?
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

kruska

Upravo downloadovao pa cu ga isprobam.
Nisam dugo palio opremu.
Slikam iz Starih Banovaca a ima prilicno rasvete pa sam nasao mesto iza kuce . :)
OTA je Schmidt Cassegrain C8 f6.3 sa reducerom i f1260mm, a moze se konvertuje i na hyperstar f/2 420 mm
Redovno sam kuburio sa nebom jer se mlecni put retko nazire a vrlo  moguce cu svratiti na Letenku u subotu da uslikam sta se moze za jednu noc.
Nasao sam i Pixinsight 1.8 pa tu ima
 PROCESS/ BackgroundModelization/ automatic background extraction i sluzi ok

Imam i gradient xterminator u x86 verziji photoshopa

 

Yagodinac

@Astro-fun: kraće ekspozicije su bolje ako i samo ako pregledaš svaku fotku i proceniš koliko je oštra/neoštra i onda obrišeš loše. Dakle ako koristiš 30sec ili jednu sekundu puta milion komada ili kako već,  ne znači ništa ako ne selektuješ samo najbolje. U suprotnom je potpuno isto kao i kad koristiš 300sec exp ili 600.
Za lucky imaging mislim da softver sam traži najoštrije fotke i vrši selekciju, kao i Registax, ali ne znam za deepsky duge ekspozicije da li radi, vrv bi moglo plugin neki da se nađe ili neki heroj skriptu da napiše, evo ja bih al ne mogu, znam samo bejzik i mašinac za C64 (ako je neko ovde dovoljno mator da zna šta je to) ;D

Edit: a da probaš sa opreznim izoštravanjem same galaksije? Smart sharpen u PS se bazira na RL dekonvoluciji i prilično je dobar za te neke opšte namene. Ima i bolje ali treba za algoritam uzeti parametre same optike, to teško da mi možemo da radimo. Naravno, ovo je najbolje raditi na steku pre bilo kakve obrade tj rastezanja.

Astro_fun_times

@kruska, odlican instrument. Nisu Banovci tako daleko, obavezno svrati.
Svaki program trazi malo da mu se posvetis i naucis kako se sta radi sa njim. Siril je dosta lak za koriscenje u odnosu na druge programe po mom misljenju a ima dosta dobrih funkcija za obradu slika.

@Yagodinac, ja obicno u DSS pregledam slike, odbacim lose. E sad nisam bas obracao paznju na ostrinu koja i nije bas toliko primetna na kratkim ekspozicijama ali dobar argument si da. Iako se slila sa 30s, ako ih sve stackiram isto mi je kao i sa kad sam slilao sa 5min.
U sredu sam slikao sa 30s ekspozicijama pa cu videti sta mogu sa tim da uradim.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

Astro_fun_times

S obzirom da nemamo temu "Sharpless" objekata, stavicu je ovde.
Kao sto je Cyberianice dao zaslugu za slikanje M27 Gagicu, i ja moram zaslugu dati vlaiv-u.
On je predlozio da probam Tulip nebulu. Nalazi se u Cygnus sazvezdju ali kod mene u Stellarium aplikaciji ona nije uopste obelezena, ali nema veze, nasao sam je. Poslusao sam ga i slikao pomalo dve veceri nakon sto mi je "glava meta" - M16 zasla za drvece. Nisam skupio puno signala, a sad mi krivo ;D
Isto tako, sakupio sam vise signala sa L-eXtreme filterom pa je Ha malo naglaseniji od ostalih signala. Ipak ja sam bas zadovoljan.
Nisam mogao da se odlucim koja verzija mi se najvise dopada pa stavljam sve sto sam (za sad) dobio.

Tulip nebula, Sh2-101
Lights: L-eXtreme: 22x300s Gain 101; Offset 5; -5°
        D2:11x300s Gain 101; Offset 5; -5°
Darks: 50 for each filter
Flats: 20 for each filter
Darkflats: 0
Biases: 50 for each filter

Total 2h 45min of integration

Telescope: SW Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Mount: SW HEQ5 Pro
Camera: ZWO ASI533MC Pro
Guidecam: ZWO ASI120mm Mini
Filter: L-eXtreme; Askar D2

Sky: Bortle 4
Date: 11.07; 12.07.2024
Tulip nebula, Sh2-101 by Miloš, on Flickr

Tulip nebula, Sh2-101 by Miloš, on Flickr

Tulip nebula, Sh2-101 by Miloš, on Flickr

Tulip nebula, Sh2-101 by Miloš, on Flickr

Tulip nebula, Sh2-101 by Miloš, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

kruska

Ovo je odlicno, izabrati boju po zelji, top.
Visoka rezolucija, svi detalji su tu.

Yagodinac

Svaka čast, super ispalo, ne treba ti više signala  8)

Astro_fun_times

Jeste jako zanimljiv region, dosta detalja ali bi jos bolji bili da sam roknuo 8 sati materijala.
Doduse ovo je slikano na astro kampu pa je malo bolje nebo nego kad slikam od kuce.
Ima lepih stvari za videti.
Na zuto-plavoj (koja mi je najlosije obradjena sto se tiče šuma) desno od samog Tulipa se vidi ta neka polukruzna struktura, u tom plavom signalu se najbolje vidi.
Ima svasta za pregledati.
Drago mi je da vam se svidja.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

kruska

 


NGC6960, West Veil Nebula, centralna zvezda 52 Cygni
60x30sec
f2, 420mm
koristen starnet++ u Pixinsight za odvojenu obradu magline

Astro_fun_times

Vidim da koristis Pixinsight.
Evo par predloga. Prvo odradi crop slike da uklonis artifakte stackiranja. Zatim odradi gradient correction.
A mozes i preko graxperta.
To su dve stvari koje ja prvo radim u linearnoj fazi pre svih ostalih.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

Astro_fun_times

Ovaj "projekat" sam poceo 09.07.2024te cisto sa bih testirao po prvi put askad D2 filter koji sam kupio jos u Martu ako se ne varam. Nakon toga je usledio Astro kamp na kome nisam slikao ovu metu tj pauza od "projekta" (mada nisam planirao da bude projekat). Naisao je period vedrih noci pa sam resio da se posvetim meti M16 koju sam slikao na Astro kampu da malo dopunim materijal ali posto mi zalazi za neko drvece oko pola 1, od pola 1 do 4 sam nastavio da slikam Crescent maglinu. 3 noci tako po par sati. Sve ukupno 10h 45min materijala za 4 noci... Malo :)
Fale mi duge zimske noci mada tad nema ovih meta.
Evo kako je prosle godina izgledala ova ista maglina samo sto sam slikao samo sa Lextreme filterom i sa Canon 600D DSLR-om. Takodje, tad mi je obrada bila nikakva.
Quote from: Astro_fun_times on October 28, 2023, 05:52:50 pmE, onda ispravka, ima ali ja za nju ne znam a i sad kad znam, kad si objasnio proces, bolje da ne znam hehe
Opet se ponavljam, ono sto me najvise nervira kod astrofotografije je ta obrada koja nije univerzalna, i svaki korak za malu nijansu promenjen menja celu dalju obradu i finalnu sliku.

Kad smo kod obrade i finalne slike, evo je ponovna obrada Crescent nebule.
Svidela mi se. Ne znam kako sam sad dobio plavu boju OIII dela magline ali eto je😂
Takodje na ekranu racunara deluje meni lepse nego na telefonu. Sama vrsta ekrana jako utice na izgled slike sto nisam znao dok mi kolega Vlada nije rekao i dok na svojim primerima to nisam sam primetio.

NGC 6888, Crecsent nebula

Lights: 22x300s
Darks: 45
Flats: 29
Darkflats: 30
Biases: 96

1h 50mins of integration

Telescope: Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Camera: 600D (astromod)
Guidecam: ZWO Asi120mm Mini
Filter: Optolong L-extreme

Sky: Bortle 5
Date: 20.08.2023

Average temperature of camera: 35°C

NGC 6888 by Miloš Deronjić, on Flickr

Evo kako je ispala sad (mada nisam bas najzadovoljniji obradom iz razloga sto sam obradjivao pre toga M16 pa sam se iznervirao jer nije nesto pa sam presao na ovu metu "da odmorim" a ustvari samo da smandrljam i resim)

Crescent nebula, NGC6888, Caldwell 27

Lights: L-eXtreme: 68x300s Gain 101; Offset 5; -5°
              D2: 61x300s Gain 101; Offset 5; -5°
Darks: 50 for each filter
Flats: 30 for each filter
Darkflats: 0
Biases: 100 for each filter

Total 10h 45min of integration

Telescope: SW Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Mount: SW HEQ5 Pro
Camera: ZWO ASI533MC Pro
Guidecam: ZWO ASI120mm Mini
Filter: L-eXtreme; Askar D2

Sky: Bortle 5
Date: 09.07; 25.07; 26.07; 27.07.2024

Crescent nebula, NGC6888, Caldwell 27 by Miloš, on Flickr

Crescent nebula, NGC6888, Caldwell 27 by Miloš, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

nemars

Nemam reci koliko dobro izgleda...
SW Newton 130/900 EQ2

Astro_fun_times

Hvala, fino je ispala.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš