• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pozdrav sa juzne hemisfere

Started by bratislav, November 03, 2011, 03:52:20 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Darchy

Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

bratislav

Hvala svima na srdacnim porukama dobrodoslice! Moram da priznam da mi je malo neobicno da kucam na srpskom, narocito astro termine (koje nisam koristio verovatno dobrih 20 godina - ja sam u Australiji od 1988). Sigurno se dosta toga promenilo, ali jedno je sigurno, engleski termini su zasigurno mnogo poznatiji clanovima foruma nego meni srpski koji su evoluirali u medjuvremenu. Zato ne zamerite ako mi promakne neki engleski termin, nije iz nemara nego iz neznanja   :)

Da pokusam da odgovorim na neka pitanja. Companar je astrograf (teleskop samo za slikanje). Dosta je komplikovan dizajn, ima dva sociva - jedno je Smit (Schmidt) a drugo Maksutov tipa i dva ogledala. Ovo je opticki dizajn, direktno preslikan iz programa Zemax (koji koristim za projektovanje teleskopa). Inace pravljenjem teleskopa se bavim vec vise od 30 godina, na neki nacin vise vremena provedem praveci teleskope nego koristeci ih  ;D

bratislav

A na zahtev citalaca  ;D evo jos malo poslastica sa dalekog juga. Dva najlepsa i najsjajnija kuglasta zvezdana jata - Omega Centauri i 47 Tukane. Misljenja se razlikuju koje je zaista pravi globularni kralj, mnogi zagovaraju Omegu koja je veca, ali ima i puno pristalica 47 Tuc jer je kompaktnije i na neki nacin impresivnije u okularu. Mogu vam reci da i jedno i drugo apsolutno ostavljaju bez daha kad ih vidite u velikom teleskopu (40cm i vise).
Ostavljam vama da odlucite !

254/1370 Njutn, QHY-8 CCD, obe ekspozicije oko pola sata (10x3min). Slikano iz mog dvorista, 10ak km od centra Melburna (grad od skoro 4.5 miliona)

Laci

Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

bratislav

November 04, 2011, 03:28:42 am #19 Last Edit: November 04, 2011, 04:02:14 am by bratislav
Malo blize do (iz jedne od prethodnih slika vec vidjenih) M20 i M8 . Puno vise detalja, ali se gubi "opsti utisak". Mlecni Put je sada gotovo potpuno nestao.

Ovog puta 254/1370 Njutn iz mog dvorista; M8 je kombinovano belo svetlo (RGB) i H-alfa, M20 samo RGB

bratislav

... i jedan detalj/closeup Eta Carinae (Eta je narandzasta zvezda u samom centru slike). Ako pazljivije zagledate videcete sok talase (shock waves) od eksplozije, desno od "kljucaonice" (keyhole).
Ova maglina je inace veca od M42, i mozete provesti citavo vece istrazujuci detalje u njoj sa ili bez filtra (Ultra High Contrast, OIII ili slicno). U Dobsonu od 60cm i navise izgleda bolje i detaljnije nego bilo koja slika (osim Habla naravno)

Opet Njutn 254/1370 sa QHY-8 CCD iz bezmalo centra Melburna !

danicic_predrag

oduvek sam zeleo da pogledam Etu Carinae. predivno hvala ti ...

P.S. ako imas sliku velikog i malog magelanovog oblaka okaci ...

bratislav

Na zalost, samo iz doba filma ... Kad sam presao na digitalne receptore (DSLR i kasnije CCD) shvatio sam da su svi moji teleobjektivi neadekvatni. A oblaci zahtevaju vrlo siroko vidno polje (cak je i moj homemade Wright 'predugacak' sa 565mm fokusa).
Companar koristim tek od juna ove godine i nisam jos imao priliku. Ali dolazi leto, bice vec nesto   ;D

mravic


Cek, cek, ima tu nesto i za mene.
Mene interesuju teleskopi i izrada. Mozda da otvorimo novu temu ako imas malo vremena i volje da podelis malo iskustva sa istomisljenicima i ATM-u.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Yagodinac

Wow! Fotke su odlične...  ;D ;D
A mene interesuje, između ostalog, na kojoj montaži "voziš" 10" njutn, nije on baš tako lagan. A i ta žižna daljina ne prašta greške u vođenju.
Zapravo, možda ne bi bilo loše da napišeš članak za sajt u kome bi opisao sve svoje tehničke dogodovštine u astrofotografiji?

bratislav

Osim teleskopa, pravim i montaze  ;D
Ovo je pomenuti 10-incni Njutn sa 80mm pratiocem/guidescope u mojoj "opservatoriji". Montaza je 50mm cetvrtasti gvozdeni profil (ja sam bio svajser), oblozena sa 19mm MDF (nije iverica nego finija, nije ne lesonit, nesto poput medijapan - ne znam tacno kako se zove na srpskom). Zupcanici su PFTE plastika, kupio od Andy Saulietis-a iz US, motori steperi iz starog printera, kontroler sam pravio ja, softver modifikovan Bartels "scope". Jedan od PCja sluzi za kontrolu montaze, a drugi 'komanduje' GoTo, kontrolise CCD i pratilac/autoguider. Montaza je svojevremeno bez problema nosila 40cm Kasegren (za vreme Marsove opozicije u 2003-oj).


Darchy

Auuu Bratislave, ti baš znaš kako da se baviš astronomijom... fotke i teleskopi su izvanredni, no comment do svaka čast!
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Laci

E, ovo je 21. vek ;) moderna konstrukcija teleskopa i QHY8.
Svaka čast na posvećenosti.
Jel' Kompanar bolja konstrukcija za astrofoto u odnosu na RC teleskop?
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

kostur

skinuo sam m42 i postavicu za avatar. Svaka cast
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

sale11472

Quote from: mravic on November 04, 2011, 09:19:26 am

Cek, cek, ima tu nesto i za mene.
Mene interesuju teleskopi i izrada. Mozda da otvorimo novu temu ako imas malo vremena i volje da podelis malo iskustva sa istomisljenicima i ATM-u.


Uf kakvu sad ATM ekipu imamo na forumu  :o

Ako se ne varam bratislav ima jedan svoj projekta u u knjizi o ATM-u iz pera vrlo poznatog autora. U svakom slučaju fenomenalno što imamo zadovoljstvo da ugostimo ovakvog novog člana ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D