• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pozdrav sa juzne hemisfere

Started by bratislav, November 03, 2011, 03:52:20 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kruska

bratislav nam je doneo juzno nebo na forum i nove jake mashine.

mocicemo stosta od tebe nauciti i videti
samo postavljaj slike juznog neba
imas li mozda te velike teleskope i montaze u varijanti za poneti na kamionu ? ;D
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

bratislav

Nemam kamion, ali moj Subaru Forester bude krcat i ovako sa EQ-6 ili G11/Companar ili 200mm Njutn/kompjuter/rasklopivi sto/stolica/sva elektronika i kamere/kablovi plus 40cm Dobson i podesiva stolica za posmatranje plus sator i vreca za spavanje plus hrana i pice za dva dana. Ponekad smestim i suprugu :) 

kostur

ah... subaru forester... savrsenstvo prenosenja ogromnih dobsona :)
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

CyberianIce

Uber fotke, nemam reci da opisem odusevljenje. Posebno mi je drago da su mehanika i teleskop rucni rad, to deluje ohrabrujuce svima nama koji planiramo jednog dana da pocnemo da pravimo nesto slicno, prvo sam se odusevio radu clana hori58 a sad ovo, sto se mene tice ovo su mi najlepse razglednice koje dolaze "sa juzne hemisfere" xD a imam i pitanje: dal' se to meni pricinilo ili ventilatorima hladis ogledalo? Cuo sam da se ta praksa treba izbegavati kad god je moguce (bilo kakvo aktivno hladjenje) navodno zbog vibracija koje proizvode ventilatori?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

bratislav

Ne bas savrsenstvo ;) Neki od dobsona koje redovno vidjam ne bi stali u forester ni pod razno. Ali moja ledja su mi zahvalna da sam se 'zaustavio' na 40cm (jos ultra-lak, najteze je ogledalo i to je manje od 10 kila).
Glavni Dob naseg drustva je 65cm f/5 Obsession monstrum i treba 3 coveka da ga iznesu iz kontejnera. 76cm ogledalo donirano sa Mount Stromla jos stoji u kutiji.

bratislav

Verovatno mislis na Stefanov 40cm Kasegren (Dall Kirkham). Taj teleskop ima aktivno hladjenje (peltier chipove) a ventilatori hlade vrucu stranu (u stvari hladnjake). Ogledalo se hladi iradijacijom od 'hladne ploce' (cool plate) direktno iza ogledala (ne direktno vec postoji vazdusni sloj od ~1mm). Sve se iskljuci kad ogledalo dodje na pola stepena od ambijentne temperature (samo onda ce slika planete u okularu/kameri da se iole smiri)

bratislav

Proslo je puno vremena, a ja ostah duzan nekima slike Velikog Magelanovog oblaka. U medjuvremenu sam se podnovio, tako da sada koristim SBIG STL11000 (ogroman CCD chip, 24x36mm) i onda sam morao da napravim teleskop koji moze da to pokrije. Dok ne zavsim veliki 30cm CDK, korisitm pravljeni/modifikovani 102/700 APO sa velikim fokuserom (4 inch) i field flattenerom. Ta kombinacija pokriva skoro 2x3 stepena sa rezolucijom od 2.6 uglovne sekunde po pikslu. U svakom slucaju, kao deo testiranja te kombinacije uslikao sam nekoliko fotki, par njih sa dovoljno dugom eksponazom da je rezultat sto bi rekli za pokazati. Originali su 4008x2672, ali sam naravno morao da ih umanjim za forum ...
LMC, ceo i zumiran deo oko Tarantule (NGC 2070)

bratislav

December 01, 2012, 06:29:19 am #37 Last Edit: December 01, 2012, 06:36:55 am by bratislav
Drugi objekat na koji se odavno meracim, se u stvari ne vidi bas dobro sa juzne hemisfere (jedva dobaci do 40 stepeni iznad horizonta), ali sam 'meka srca'. Plejade me uvek podsecaju na moje astro pocetke davne 1974 godine. Uspeo sa da jedva ulovim super tamni galakticki veo (Integrated Flux Nebula) u okolini M45. Moracu da ponovim ovaj snimak sa severne hemisfere!


Darchy

Svaka čast Bratislave, fotografije su vrhunske, dostojne naslovnice Astronomy magazina! Skromno bih primetio da je taj SBIG fenomenalno prošao testove. :)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

bratislav

Hvala ! :D 
Nikad nije bilo sumnje u SBIG, ali nisam bio siguran da ce flattener da radi "na nevidjeno". Posle malo eksperimentisanja sa rastojanjima (BFL) i kracenjem cevi dvaput dosao sam do toga da CCDinspector javlja da je krivina polja ispod 8%, sto je FSQ teritorija.
Moram da napomenem da je Magelanov oblak daleko veci nego pokazanih 2x3 stepena, tako da planiram mozaik od 3 ili mozda cak 6 panela. Puta 5 ekspozicija za svaki panel (H-alfa, L, R, G, B), puta jedno pola sata barem po RGB kanalu (1h za Lum i H-a), bice to duga noc ! Ili noci ...
Moracu da jednog dana napravim kontroler za fokuser sa temperaturnom kompenzacijom, tako da ne moram da proveravam fokus tokom noci. Onda cu moci da spavam dok se fotoni sami skupljaju   ;)

Sekula

Quote from: bratislav on December 03, 2012, 04:02:29 am
Hvala ! :D 
Nikad nije bilo sumnje u SBIG, ali nisam bio siguran da ce flattener da radi "na nevidjeno". Posle malo eksperimentisanja sa rastojanjima (BFL) i kracenjem cevi dvaput dosao sam do toga da CCDinspector javlja da je krivina polja ispod 8%, sto je FSQ teritorija.
Moram da napomenem da je Magelanov oblak daleko veci nego pokazanih 2x3 stepena, tako da planiram mozaik od 3 ili mozda cak 6 panela. Puta 5 ekspozicija za svaki panel (H-alfa, L, R, G, B), puta jedno pola sata barem po RGB kanalu (1h za Lum i H-a), bice to duga noc ! Ili noci ...
Moracu da jednog dana napravim kontroler za fokuser sa temperaturnom kompenzacijom, tako da ne moram da proveravam fokus tokom noci. Onda cu moci da spavam dok se fotoni sami skupljaju   ;)


Svaka čast Bratislave. Fotografije su dostojne upotrebljene teške artiljerije. SBIG je proverena astrofoto marka kamere i sa njom nema greške. Nadam se da ćete u svom filter wheel-u imati prilike da umetnete H-a, H-b, OIII i S2 filtere iz tzv Hubble palete, tako da ćemo onda uživati i u map fotografijama ovih fenomenalnih objekata južnog neba?
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

bratislav

Quote from: Sekula on December 03, 2012, 04:12:10 am

Svaka čast Bratislave. Fotografije su dostojne upotrebljene teške artiljerije. SBIG je proverena astrofoto marka kamere i sa njom nema greške. Nadam se da ćete u svom filter wheel-u imati prilike da umetnete H-a, H-b, OIII i S2 filtere iz tzv Hubble palete, tako da ćemo onda uživati i u map fotografijama ovih fenomenalnih objekata južnog neba?


Hvala jos jednom, nadam se da ove moje kratke (i neredovne  :'( ) posete forumu sa ilustracijama docaravaju bar donekle fantasticno juzno nebo.
U filter wheelu H-a vec "sedi", ali sumnjam da cu da mnogo koristim ostale narrowband filtere (vec imam OIII u 2" varijanti, ali ne i SII). Glavni razlog je sto STL inteni filterwheel ima samo 5 pozicija, koje su vec zauzete sa LRBG + H-a.
Na zalost veci wheel nije kompatibilan sa AO-L (dodao bi mi previse BFL tako da flattener ne bi vise radio), a osim toga neke kolege ovde lokalno su imale problema sa FW8 velikog formata. Mogu da kupim jos jedan interni karusel sa 5 pozicija samo za tu upotrebu, ali posteno receno ne otvara mi se kamera tako cesto jer je muka ocistiti zadnje zrno prasine sa filtera i CCD prozora. Sto bi rekli, za sada nije u planu, ali nikad ne reci nikad!

Usput, zdravlje boze sto bi rekli, nadam se da cu sledece leto provesti u Nisu (ako bude srece bicu tamo i za Letenku), tako da se nadam da upoznam bar neke clanove foruma 'uzivo'.

Bata

kruska

uhvatio si prasinu na nebu,
svaka ti cast!

http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

bratislav

Ha-ha!!! Da te ne cuje moja zena, "tolike pare za prasinu, pa usisivac je mnogo jeftiniji (a i mogao bi cesce da ga koristis  ;D)"