• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

busenje ogledala

Started by ovince, November 04, 2011, 02:26:23 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ovince

Pozdrav Svima,

Da li neko zna opticara/stagod da moze da izbusi sitnu rupu (1-2mm) na ogledalu ali ne normalno na ravan ogledala vec pod uglom od 45 stepeni

hvala
oliver

ovince

mozda sam bio malo neprecizan pa sam uplasio narod na forumu.  Ne radi se o ogledalu teleskopa nego o malom ogledalcetu koji sluzi za usmerenje snopa svetlosti iz teleskopa u jednom adapter za spektrograf s kojim radim na Vidojevici. 

danicic_predrag

zsaista nemam iskustva sa tako necim ...

mravic

Možda previse pitam, ali sta ce ti rupica?
Imam ja dijamantsku burgiju od jedno 2-2.5mm nisam siguran, pa bi se možda moglo probusiti ali pod uglom od 45 stepeni, sumnjam.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

kostur

zasto ga ne zalepis u postolje koje je nagnuto 45 stepeni
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

ovince

radi se o ogledalcu u adapteru koji spaja fiber sa teleskopom a rupica u ogledalu mi treba da istovremeno vidim objekat koji posmatram i fiber (da bi znao sta "vidi" fiber ako se radi o prosirenom objektu tipa galaksija).

bratislav

Da sam neku desetinu hiljada kilometara blize, mogao bih ja da pomognem :)
Za tako malu rupicu mislim da bi radije trebalo da razgovaras sa privarnim zubarom nego sa staklorescem/opticarom.

U svakom slucaju, to bi mogao i sam da uradis sa slicnom spravom kao sto je ova

http://www.dremel.com/en-au/Tools/Pages/ToolDetail.aspx?pid=4000

Zastiti ogledalo slojevima lepljive trake, zapocni rupu pod 90 stepeni pa tek onda zaokreni na 45. Moras da stalno hladis dijamantski vrh, jer se lako pregreje i onda komadi dijamanta ispadnu (dijamant se prakticno ne trosi uopste na staklu).
Koliko je debelo ogledalo ? Koje su dimenzije ? Sta je refleksioni sloj (aluminium, dielektrik) ?

Bata

ovince

mozda i zubar nije losa ideja. Sto se tice ove opreme sa linka to je dosta investicije za posao koji ja zelim da uradim...

ogledalo je oko 3mm debelo, aluminizirano, i recimo 3cmx1cm

spadej

Imao sam priliku (kod zubara, na stolici) da vidim koliko je mocna ta zubarska busilica. Probusio je staklenu casu kao da je od papira. Rupa je bila savrsena, casa citava. Fora je u tome sto se zubarska turbina vrti stravicno brzo (ako se ne varam preko 5000 o/min), a burgija je u stvari borer, i non stop se hladi i ispira. Postoji citava kolekcija tih vrhova (borera) koje zubari koriste. Inace, zubna gledj je, bar tako kaze cika doca, trvdja od stakla. Verujem da bi ogledalo moglo sa tim da se probusi, bez problema.