• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Hemija u Astro-fizici

Started by Niobe, November 19, 2011, 01:02:46 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Niobe

Zdravo svima! Nov sam clan, ali odavno poznajem vas sajt (moze se reci od malih nogu).. dosta toga sam naucila  i ovde..
E, sad (da predjem na stvar), brucos sam inace, studiram fiziku... interesuje me astro-fizika.. Dobila sam priliku da uradim seminarski iz hemije na temu Hemija u Astro-fizici...
Znacilo bi mi, ako bi ste mogli da mi date par tema..cisto da imam put neki kojim da se krecem, imam 2 ali to nije dovoljno... Slabo se razumem u hemiju... Bas bi mi znacilo..
Unapred zahvalna  :)
PS- Zao mi je ako tema nije adekvatna, ali nisam znala gde drugde da je objavim.
Pozdrav!

morea

November 29, 2011, 10:21:07 pm #1 Last Edit: November 29, 2011, 10:46:34 pm by morea
Ono sto meni prvo pada na pamet bi bilo - (ne)mogućnost hemija alternativnih ugljenikovoj za zivot. U sf-u se recimo cesto spominje silicijum kao alternativa ugljeniku. Silicijum slicno ugljeniku gradi velike molekule, medjutim ta silicijumova hemija nije raznovrsna kao ugljenikova. Sto je po mnogim autorima presudno za nastanak metabolizma. Cesto se spominju i jedinjenja fosfora i azota kao alternative ugljeniku.
Zatim na slicnu temu bi moglo da se napise nesto o metanu (ili amonijaku) kao alternativi vodi.

Ne znam koliko ce ovo da ti pomogne posto su teme vise iz astro-biologije nego astro-fizike.

Od klasicnih astro-hemijskih tema, mozda bi mogla o prisustvu amino kiselina u medjuzvezdanim gasovima, evo jednog rada na tu temu
http://iopscience.iop.org/0004-637X/593/2/848/pdf/0004-637X_593_2_848.pdf


Niobe

Morea, hvala Vam puno...sve mi znaci!!!!

Sasa

Evo još jedne teme: nastanak hemijskih elemenata! U časopisu Astronomija smo imali članak o tome. Pisao ga je prof. dr Ivan Aničin. Ako treba mogu da iskopam taj članak i pošaljem.

Niobe

Sasa, nastanak hemijskih elemenata nije problem..., ali hvala Vam puno, ne bih da Vas opterecujem.
Problem je sto ja ne znam da li da prvo pisem o Planetarnim roverima(na kom principu rade) Radio teleskopu, Hablu... totalno sam zbunjena,a plus puna sam ideja-informacija, samo ne bih da preteram, jer ipak ne pisem diplomski rad....

Sasa

Pa, hm, ne znam kliko veze imaju Habl, radio-teleskopi i roveri sa hemijom, ali ok.

Predrag

Ne treba preterati ni sa diplomskim radom.  :)

Ako nastanak elemenata nije problem, mislim da treba baš odatle početi. A zatim recimo o helijumu koji je prvo otkriven na Suncu, pa o molekulima otkrivenim u dalekim maglinama i galaksijama, pa o hemijskom sastavu planeta, zvezda i slično.

Može da se sastavi lep rad na tu temu, a evo kako astrohemiju definiše wikipedia:

Астрохемија је грана науке у којој се преклапаја астрономија и хемија. Астрохемија изучава хемијске елементе и њихове молекуле какве се јављају у свемиру. Користе се подаци о небеским телима добијени из астрономских инструмената да би се одредила хемијска структура небеских тела.

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Predrag

December 20, 2011, 11:10:01 pm #7 Last Edit: December 20, 2011, 11:15:59 pm by Predrag
U tvom radu ne treba glavnu ulogu da igra princip rada rovera, ali možeš da opišeš instrument za ispitivanje hemije tla, ukoliko ga poseduje.

Evo primera koji mogu da pomognu u radu:

http://www.astronomija.co.rs/nauka/hemija/550-helijum.html

http://www.astronomija.co.rs/nauka/hemija/2390-ta-se-deava-na-apsolutnoj-nuli.html

Na wikipediji imaš o svakoj planeti po nešto i u svakom tekstu hemijski sastvav tla ili atmosfere i slično.

Probaj na taj način da sastaviš rad...i naravno literatura, jer nema baš sve na netu.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Niobe

December 21, 2011, 01:39:56 pm #8 Last Edit: December 21, 2011, 02:10:33 pm by Niobe
Predraze, aha okej pomenucu onda samo te instrumente da su pomogli u istrazivanju...
Hvala za ova dva linka..videcu da ih uklopim u uvod..., jer mi je, verovali ili ne, uvod najveci problem..
Hvala Vam puno na pomoci!

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Niobe

Bas ono sto ste spomenuli za Astrohemiju, to sam i stavila kao pocetak uvoda.. Hvala Vam jos jednom sto ste mi izasli u susret...