• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

komete za posmatranje

Started by gucic, September 22, 2005, 11:07:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gucic

Ima li neka kometa na nebu do 12m? Zna li ko?

Sich

"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Bobo

Evo tocno ono sto trazis je na linku:

http://cfa-www.harvard.edu/icq/icq.html

Odnosno, da ti ustedim vrijeme:

The only ground-based-observable comets currently known to be brighter than total visual mag 12 are C/2005 E2 (near total visual mag 11.5), C/2005 N1 (near total visual mag 11-11.5), C/2005 P3 (near total visual mag 11), 9P/Tempel (near total visual mag 11.5-12), and 169P (near total visual mag 11.5). [9/14/05]

..sto je poprilicno slabo..kometi su cudni, ne moze ih se bas usporedjivati sa npr. galaksijama istih magnituda..evo ja nisam uopce vidio vizuano onog Tempela gdje je udario Deep Impact, a probao sam sa svojim 7" maksutovom. Magnituda je bila oko 10. Doduse, komet je bio nisko nakon zalaska Sunca ali ipak..

gucic

Hvala za sajtove ali za njih vec znam. Oni su mi malo i konfuzni...
Secam se noci pred udar 9P/Temple kad sam isao sa Pavlom da pogledamo kometu. Iako je bilo relativno tamno, a
imali smo 150 achr. nismo mogli da definitivno da uocimo kometu. Bila je ona situacija "vidim je, ne vidim je".
Mozda smo i pogresili tacno mesto komete za oko pola stepena istocno....
Pitao sam za komete, cisto onako, ako budem isao sta da fotografisem, pa mozda uslikam neku bledu mrljetinu,
usput.
Ako program dobro kaze, Tempel je trenutno u Strelcu ali on je sve nizi i nizi....

Bobo

Quote from: "gucic"Hvala za sajtove ali za njih vec znam. Oni su mi malo i konfuzni...


Eh, a sta bi ti...jos da ih i nadjemo umjesto tebe  :wink:

Quote from: "gucic"
Secam se noci pred udar 9P/Temple kad sam isao sa Pavlom da pogledamo kometu. Iako je bilo relativno tamno, a
imali smo 150 achr. nismo mogli da definitivno da uocimo kometu. Bila je ona situacija "vidim je, ne vidim je".
Mozda smo i pogresili tacno mesto komete za oko pola stepena istocno....


Pola stupnja ne igra bas neku ulogu, to ti je dovoljno da ti bude u vidnom polju teleskopa na manjem povecanju. Osim toga, ako odmah ne vidis komet, naravno da treba malo prosvrljati okolo..iako, kazem, i ja sam gledao, nije se mogla vidjetikroz taj promjer.

gucic

QuoteBobo wrote::
Eh, a sta bi ti...jos da ih i nadjemo umjesto tebe  :wink:



E, mastam o veeelikom kombiju koji ce sve poslove obavljati umesto mene. Da ide na teren, fotografise, slaze te fotke, ide na benzisku stanicu, a ja bih bio sve vreme prikacen na infuziju i samo bih komentarisao sta valja, a sta ne valja... :)  :)

eh. :D

gucic

Siguran sam da ne mogu da skapiram nesto ovde

http://cfa-www.harvard.edu/icq/icq.html

, a onda kad kliknem na, recimo, kometu C/2005 N1 ( http://cfa-www.harvard.edu/iau/Ephemerides/Comets/2005N1.html ) pise da je trenutna magnituda oko 13.8 dok na onom linku pise da je oko 11-11.5.

Mozes li Bobo da mi objasnis? ili bilo ko drugi?a?  :?:

sashastar

Ovo su moji podaci ako moze da pomogne

C/2005 N1 Juels Holvorcem  ~11.3 14/9/05 Ursa  Major

Bobo

Quote from: "gucic"Siguran sam da ne mogu da skapiram nesto ovde

Mozes li Bobo da mi objasnis? ili bilo ko drugi?a?  :?:


E ne znam..moze biti da se razlikuju metode odredjivanja sjaja komete..a moze biti da je trenutna vizualna magnituda oko 11.5 (ili koliko vec), a ono na linku su ostala stara predvidjanja..?

gucic

Quote
E ne znam..moze biti da se razlikuju metode odredjivanja sjaja komete..a moze biti da je trenutna vizualna magnituda oko 11.5 (ili koliko vec), a ono na linku su ostala stara predvidjanja..?


Verovatno su losa predvidjanja, a izvestaji su sa trenutnim vrednostima.
Hvala! :)