• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mars Rover Curiosity

Started by Milan Nikolic, November 19, 2011, 05:31:23 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

SrdjanP

A tek da vidite šta je MRO uslikao.. :)

Fotografija će biti objavljena do 18h po našem.

Sekula

Evo, tek sad se probudih nakon uzbudljivog jutra. Bravo i čestitke. Daleka budućnost je sve bliža. Šta reći, osim, idemo na Mars!  :D
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

danicic_predrag

bilo je ovo felnomenalno jutro u ja sam odma nakon toga lego u krevet i sada pijem "drugu jutarnju kafu", definitivno sta reci nego svaka cast...

Kizza

Evo sad gledam kad je otvorena ova tema.Uživam u Milanovim objašnjenjima i pohvalio bih ga ovom prilikom  :) Nestrpljivo očekujem prve fotke u boji.
Predpostavljam da je ovaj način spuštanja rovera generalna proba za,nadam se da ću doživeti i taj trenutak, ljudsku posadu  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Accuphase

U čast ovom velikom danu, podsetimo se slavnih predaka, pionira istraživanja Marsa, čuvenih lendera "Viking" iz Galaksijinog pera, broja za avgust mesec, sada već daleke 1975-te, pre 37 godina...



http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/yu/magshow.php?all=GAL_75_08

Siguran sam da je večni Carl Sagan ponosan i na svoja čeda i na nas !




trut

Samo da čovečanstvo usmeri resurse na pravu stranu, koliko je samo rovera koštao jedan Avganistan. Svaka čast amerima još kad bi ovo pokrenulo opet trku u osvajanju svemira gde bi nam bio kraj :).

SrdjanP

I.... evo i konacno te fotografije:




Iiiihaj, vidi je kako leti..  :)
Go MSL!!!

Kizza

Gde si je pronašao?Bravo i za tebe i za NASU  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

morea

Quote from: SrdjanP on August 06, 2012, 05:58:10 pm
I.... evo i konacno te fotografije:




Iiiihaj, vidi je kako leti..  :)
Go MSL!!!


Fenomenalno


Milan Nikolic

Moram priznati da me je ta fotografija sa padobranom fascinirala. Pored svega, uštimovali su da orbiter bude odmah iznad sletanja Rovera.

Iz galerije slika na sajtu Nase:

SrdjanP

A tek da vidite šta je MARDI kamera uslikala prilikom spuštanja :)

Očekujem da će prve slike objaviti za nekoliko sati.

SrdjanP

MARDI MARDI MARDI!

http://www.youtube.com/watch?v=UcGMDXy-Y1I&feature=player_embedded

Sve ove slike bice u rezoluciji 1600x 1200 px cim se prebace na Zemlju tokom nekoliko narednih nedelja.

Voyager

Čitam one komentare na B92 i prosto ne mogu da verujem da još uvek ima likova koji misle da je sve ovo nameštaljka i na koliko je niske grane spao opšti nivo obrazovanja u ovoj zemlji - ahahaha, to mora da su isti oni koji su '99 godine preporučivali silazak u podrume kada je bilo pomračenje  ;D
E ali zaista biseri za pamćenje - jedan ne konta kako funkcioniše gravity assist i čudi se kako su razvili tako brze raketne motore jer letelica putuje 33k km na čas ;D, drugi kaže loše slike a ne može da ukapira da su ovo samo test fotografije sa kamera koje služe za usmeravanja vozila i da bi se proverilo da li je vozilo funkcionalno i da tek treba da se aktivira ona glavna itd itd
Sve u svemu, smehotres - vredi pročitati jer je dobra zabava zagarantovana

Accuphase

August 07, 2012, 02:19:12 pm #88 Last Edit: August 07, 2012, 02:54:29 pm by Accuphase
Quote from: Voyager on August 07, 2012, 11:31:07 am
Čitam one komentare na B92 i prosto ne mogu da verujem da još uvek ima likova koji misle da je sve ovo nameštaljka i na koliko je niske grane spao opšti nivo obrazovanja u ovoj zemlji - ahahaha, to mora da su isti oni koji su '99 godine preporučivali silazak u podrume kada je bilo pomračenje  ;D
E ali zaista biseri za pamćenje - jedan ne konta kako funkcioniše gravity assist i čudi se kako su razvili tako brze raketne motore jer letelica putuje 33k km na čas ;D, drugi kaže loše slike a ne može da ukapira da su ovo samo test fotografije sa kamera koje služe za usmeravanja vozila i da bi se proverilo da li je vozilo funkcionalno i da tek treba da se aktivira ona glavna itd itd
Sve u svemu, smehotres - vredi pročitati jer je dobra zabava zagarantovana



Nije smešno sve to @Voyager, nije ni malo... jer zlo i masovna lobotomija je toliko uzela maha da sam zadovoljstvo zbog uspeha Curiosity-ja mogao da podelim praktično sam sa sobom i sa "virtuelnim ljudima na net-u", sa svima ostalima se pretvorilo u sukob i prepirke, samo sam sebi navukao bedu na vrat i opaske da sam lakoverna budala, strani plaćenik i amerikanofil !

Milan Nikolic

August 07, 2012, 03:43:20 pm #89 Last Edit: August 07, 2012, 04:03:43 pm by Milan Nikolic
Potpuno te razumem jer je i sa mnom skoro ista priča, srećom imam suprugu koja voli da čuje o tim stvarima.

Na ovoj slici je pronađen još i toplotni štit (u slobodnom padu):



A ovo je prva slika u boji. Mutna je zbog poklopca za zaštitu od prašine, koji će se otvoriti narednih dana: