• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mars Rover Curiosity

Started by Milan Nikolic, November 19, 2011, 05:31:23 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

skyfly

da budem iskren,pomalo sam razocaran ovom misijom :/...

NShappy

Zašto?

Neka izgura on 10-ak godina tamo, svašta će nam javiti.... Ali opet, ne očekujmo ništa revolucionarnije od "bilo nekad vode".

skyfly

pa ne znam..nekako sam ocekivao da bude pruzeno vise podataka...
tipa vremenski uslovi na marsu,vjetar,varijacije temperature,sastav atmosfere....neke takve svakodnevne informacije koje mogu biti zanimljive,a opet vrlo pouzdane...
mislim da je i lokacija rovera losa...steta sto nije u blizini polarnih kapa,ili neki slican "buckuris",gdje mislim da ima vece sanse da pronadje zivot,ili bar tragove zivota....



Milan Nikolic

Mnogo toga će Rover tek doneti od rezultata.

Inače, ova misija ima konkretnu svrhu - da pronađe dokaz o nekadašnjem (možda i sadašnjem) postojanju mikroorganizama. Zato je izabrana data lokacija, jer je tamo nekada bilo poveće jezero.

Milan Nikolic

March 25, 2013, 06:32:45 pm #154 Last Edit: March 25, 2013, 06:44:28 pm by Milan Nikolic
Prikaz odakle se voda spuštala u podnožje kratera, tamo gde je Rover sleteo. Cilj je doći do podnožja planine u središtu kratera kako bi se burgijale stene i ispitivali uzorci.



Danijel

Quote from: skyfly on March 25, 2013, 10:20:00 am
da budem iskren,pomalo sam razocaran ovom misijom :/...


Otprilike prvih godinu dana Curiosity je u rukama inženjera koji ga "razrađuju", znači oni su ti koji moraju isprobati sve njegove funkcije, vidjeti kako radi, kako se ponaša, kakve rezultate daju svi ti instrumenti, izvršavaju raznorazna kalibriranja i podešavanja svih sustava. Nakon toga, kada ga "uštimaju" on će biti predat u ruke znanstvenicima koji će ga koristiti za istraživanja. Tek tada počinje njegov pravi istraživački posao. On se sada ni ne kreće punom brzinom kojom može ići. Osim toga, sada slijedi hiberniranje na otprilike mjesec dana jer Mars dolazi u konjunkciju pa se neće moći komunicirati s njime (kao i sa svim ostalim robotima i orbiterima).
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

skyfly

Quote from: danijel on March 25, 2013, 10:44:38 pm
Quote from: skyfly on March 25, 2013, 10:20:00 am
da budem iskren,pomalo sam razocaran ovom misijom :/...


Otprilike prvih godinu dana Curiosity je u rukama inženjera koji ga "razrađuju", znači oni su ti koji moraju isprobati sve njegove funkcije, vidjeti kako radi, kako se ponaša, kakve rezultate daju svi ti instrumenti, izvršavaju raznorazna kalibriranja i podešavanja svih sustava. Nakon toga, kada ga "uštimaju" on će biti predat u ruke znanstvenicima koji će ga koristiti za istraživanja. Tek tada počinje njegov pravi istraživački posao. On se sada ni ne kreće punom brzinom kojom može ići. Osim toga, sada slijedi hiberniranje na otprilike mjesec dana jer Mars dolazi u konjunkciju pa se neće moći komunicirati s njime (kao i sa svim ostalim robotima i orbiterima).



e ovo je korisna informacija 8)

Accuphase

Nje reč o "radoznalom", ali je svakako veoma zanimljivo...
http://news.yahoo.com/soviet-mars-spacecraft-possibly-spotted-photos-190727917.html

Samo da se podsetimo, ruske misije "Mars 2" & "Mars 3" su deo njihovog programa istraživanja "crvene planete" započetkog još ranih 60-ih godina, sada već prošlog veka !
Lender "Mars 2" je prva zemaljska sprava, koja je uspešno dospela na površinu marsa a "brat blizanac" lender "Mars 3" takođe prvi sa ovaj put kontolisanim spuštanjem, ostalo je istorija...
http://en.wikipedia.org/wiki/Mars_2
http://en.wikipedia.org/wiki/Mars_3

Orbiter 


Lender

Accuphase

Svi letovi na Mars na jednom mestu(predmet naših opsesija crvenom planetom već više od pola stoleća)...


Accuphase

Još jedno "oživljavanje" pra(starih) ruskih sondi, ovoga puta "malo bliže" na mesecu...
http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2013&mm=05&dd=09&nav_id=712146

Danijel

Ako ste se pitali kako Curiosity izgleda iznutra, evo odgovora. :)

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT