• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Newtn teleskop SW 150/750 - misljenja

Started by kruska, December 06, 2011, 06:27:36 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kruska

ne znam zasto svi toliko favorizuju newton 150/750?    
???
;D
🌠

Darchy

Ihhhh.... favorizovao bih ja TeleVue np101 ili Astrophysics Starfire EDF na GTO900 mountu, al' nisam tako u mogućnosti :)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

kruska

uvek sam voleo teleskope sa velikom zizom tj velikim uvelicanjem 
moguce da dok sam najpre ucio o teleskopima nekako sam newtone uvek preskakao..
🌠

kruska

sad sam tek video da je ovo postala nova tema a i dobro je pitanje da razmotrimo sve prednosti ovog "newtn"-a
(posto mu u Srbiji  nema mane)
🌠

CyberianIce

Ja isto ne vidim po cemu bi taj teleskop mogao biti uopste poseban osim sto pravi "najvise muzike za najmanje para" a to je u Srbiji ekvivalent savrsenstvu. Svi smo na zalost ograniceni finansijskom podrskom, neko manje neko vise, ali je ovo ipak papreno skup hobi.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

I ja se slažem. Newtonian 150/750 ima najviše univerzalnih osobina koje se traže u situaciji kad imaš samo jedan teleskop. Da imam 5x veći budžet imao bih SC za planete, dobsa za igranje i apo za astrofoto, ali... To je ŠBB KBB.

U suštini 150/750 je odličan za deep sky osmatranja, za astrofoto već ima crayford (veoma bitno!) i f5 (takođe veoma bitno), praktično mu fali samo koma korektor za maksimalan komfor. Jedina mana mu je što nije briljantan na planetama kao što su to SC ili maxutovi ali - ipak je on 150mm aperture a ni to nije malo. Dosta često limit bude pre atmosfera nego apertura.
Vrlo sličan njemu po osobinama, malo bolji zapravo (ali i skuplji) je stariji brat 200/1000 SW koji bi bio best-buy u Srbiji, da nije ove krize.

kruska

150/750 SW Black Diamond                     22.500,00 rsd

200/1000     Black Diamond                     39.500,00 rsd
razlika je velika 
ja sam "nedavno" uzeo newton 200/800 i mogu reci da je super za galaksije pa i dobar za planete   
nekako sam ljubitelj 8 incha 200mm mi je kalibar  ;D (pored 8" SCT)         da je nesto vece trebala bi mi eq-6 i kombi
🌠

Predrag

200/1000 na EQ5 je trenutno u TC snižen za više od 100 evra.

Ukoliko ova akcija potraje još nekoliko meseci možda ga i kupim.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

danicic_predrag

moram reci da kada sam ja skupljao savet da kupujem teleskopdosta ljudi mi je reklo da umesto tubusa 150/750 pa da samam pravim dobson montazu bolje uzmem 200/1000 dobosna ...

Na kraju sam resio da verovatno idem na to stim sto naravno treva sada zatvoriti finansijsku konstrkukciju ...

Yagodinac

Quote from: danicic_predrag on December 07, 2011, 01:25:01 pm
...bolje uzmem 200/1000 dobosna ...


Dobson o kome pričamo je malo duži (200/1200) i to nisu isti teleskopi. Takav ima Igor Parožanin i mislim da je solidan izbor, planete su u velikom f6 teleskopu uvek... velike  ;D
A ni sam 200/1000 nije nimalo loš, gledao sam kroz par takvih naprava i oduševili su me slikom. Npr koma se manje vidi kod astrofotkanja na 200/1000 nego na 150/750, oba bez koma korektora. Nema neke logike ali tako je.

Darchy

Evo mog skromnog uvida po pitanju BD 150/750 na neq 3.2

Vrline:

- lowcost!!!
- 150mm aparatura - nije malo
- uz par dodataka mogao bi da pruži APO performanse
- f5 optika - pogoduje za astrofotografiju
- 670mm OTA - kratak tubus,lagan i mobilan, bez malo pa kao STC
- crayford fokuser 1.25"/ 2"
- neq 3.2 - mount dovoljno rigidan da odgovori na potrebe vizuelnog posmatranja
- lagan setup - 5 minuta i sve je na svom mestu
- lepo našminkan za jednog kineza

Mane:

- kao i svaki newtonian - zahteva kolimaciju pa samim tim i kolimator + 50 eura
- f5 focal ratio - mnogo svetao, čini mi se da su f7-f10 teleskopi ipak univerzalniji
- za ozbiljniji astrophoto neophodan coma corrector
- okulari koje dobijete uz ovaj scope su krš pa računajte na još 500 eura za okulare

neq 3.2
- nema ugrađen polarni tražilac + 50 eura
- traljavo odrađeno kačenje ručki za fino praćenje objekata
- traljavo odrađena RA skala
- prejeftino rešenje za kačenje tubusa
- mala nosivost, nedovoljna stabilnost i dug period stabilizacije za ozbiljnu astrofotografiju
- opcioni drive motori imaju plastične zupčanike, a i ako se odlučite na ovaj korak to je +170 eura

dakle, potrebno vam je bar još 700 eura pa da od 150/750 napravite iole pristojan teleskop,
a i u tom slučaju pitanje je šta će te dobiti.



Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

kruska

tu je izgleda  kvaka 
"150mm aparatura - nije malo"

ako je za bavljenje astronomijom potrebno imati zize od 200-2000 mm
onda 750 obuhvata neku sredinu
zato se i kaze da se mora imati vise teleskopa.
ko se jednom navikne na 1000mm i vise zizu i  sto se tice useverenja i pracenja, sve manje od hiljadu izgleda bas lagano.
🌠

Predrag

I kolimiranje kod 150/750 nije često.

Kupio sam ga u februaru i od tada sam ga koristio dosta puta. Pre nekoliko dana mi je stigao laserski kolimator i hteo sam odmah da ga proverim, iako nisam primetio da se teleskop raskolimorao. Međutim nije bilo potrebno ništa da se dira, pošto je laser svuda bio u centru.
Mislim da mi je Janko rekao da je kod ovog teleskopa dovoljna kolimacija jednom godišnje.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Darchy

@ Predrag
Naravno da kolimacija nije toliko česta stvar, bar kad je vizuelno posmatranje u pitanju. Ovde sam je naveo kao manu samo iz jednog prostog razloga, što je neophodnost koja zahteva dodatno vreme i opremu.
Gledao sam jednog optičara koji u svom predavanju o Newtonian teleskopima tvrdi da dobro kolimiran Newton može da
pruži Apo performanse, jednostavno zbog toga što je "operisan" od ahromatskih aberacija.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D