• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Horse Head - objasnite mi ovo

Started by kostur, December 19, 2011, 10:04:15 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Sekula

Quote from: Yagodinac on December 21, 2011, 03:41:42 pm
Quote from: danicic_predrag on December 21, 2011, 02:52:09 am
@yagodinac mislim da je tvoja recenica u kontra diktornosti sa ovoim sto gore pise ?>



E sad, da smo u pustinji Atakama možda bi nešto sa filterima i uradili.
Uostalom da vidimo - nudim gajbu piva onome ko mi pokaže u svom premium 6" teleskopu konjsku glavu.



Hmmm, ova grupa austrijskih posmatrača teško da može da bude nekredibilna u svojim pisanijama, odakle je tekst sa uputstvom preuzet. Pogledajte samo radove i rezultate koje imaju iza sebe sa sve opremom. Od ovih ljudi možeš samo da naučiš, a to dokle su oni dogurali teško da će retko ko iz ove branše:

http://www.nightsky.at/

Tako, da se ne bih ja mnogo kladio i razbacivao pivom, jer može neko i suprotno da dokaže na dovoljno mračnoj lokaciji, sa dovoljno jakim teleskopom i Hbeta filterom. Ovako, bez te tri preduslovne stvari, teško da možemo da isprobamo opkladu.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Sekula

Quote from: mravic on December 22, 2011, 08:35:03 am
Ja dajem dve gajbe.


Džaba daješ te gajbe jer nemamo Hbeta filter, tako da ćemo teško moći da to proverimo. A na posmatračkim mestima u Vojvodini, pogotovu ne.

Evo još jednog posmatračkog uputstva:

http://observing.skyhound.com/archives/jan/IC_434.html
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

5ja

"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Sekula

Quote from: 5ja on December 23, 2011, 02:22:47 am
Tri gajbe!

Do I hear four?

;D


Dilemu ćemo vrlo lako da rešimo. Čim se ukaže prilika da se nabavi Hbeta filter posmatraćemo na Vidojevici ovaj objekat. Ukoliko minimum dvoje posmatrača potvrde njegovu vidljivost, krenućete put diskonta.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

r2d2

December 23, 2011, 08:43:58 am #20 Last Edit: December 23, 2011, 08:49:14 am by r2d2
To bi cak i ja voleo videti ako je moguce naravno! A i idealn sam za svedoka....


3 gajbe na tri coveka i par teleskopa ? Mnogo ubitacna konbinacija!

Evo, nudim se kao degustator piva. To je jako bitna stavka u raspravi jer utice na objektivnost.

Na primer vi dodjete postavite teleskop-e, krenete sa pivom i i posle druge gajbe vidite recimo svaki klaster kao dabl.

Ovako tu sam ja da na sebe prihvatim posledicu dokaznog ogleda sa bilo kojim ishodom.

A i nije samo to. Moja uloga kao degustatora je i ekoloska jer mogu da garantujem ispravnost piva posle testa.

mravic

Ma kakav diskont. Pa necemo doci praznih ruku. Kad budemo dolazili, posmatrali ili ne, videli ili ne, moramo nesto popiti.
Pogledaj samo kolika je povrsinska magnituda te magline pa ces sve da znas dali se vidi ili ne.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

danicic_predrag

ako na tri coveka popijete tri gajbe piva sve cete  videceti konjsku glavu na teleskopu a ne u teleskopu ....

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Sekula

Imam informaciju da će pomenuti filter doći negde početkom naredne godine na opservatoriju, tako da će tada biti prilika da se eventualno vidi pomenuti objekat. Takodje, ne bi bilo loše da svoj njutn od 200/1000 mm sa istim filterom proverim na identičan način.

@danijel

Dobra dosetka!  :D

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Laci

December 23, 2011, 04:44:47 pm #25 Last Edit: December 23, 2011, 05:00:03 pm by Laci
@danijel

Ovo definitivno ne bi moglo da omane ;D ;D ;D
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

 ;D ;D
Vidim ja da ćemo ipak videti horsehead...

kostur

January 17, 2012, 08:54:47 pm #28 Last Edit: January 17, 2012, 09:37:53 pm by Sekula
sekula, nasao sam na netu H-beta filter. Kosta od 99 do 199 dolara. mislim da bi se lagano kroz osmicu videla horsehead, pa aj' da osvojimo onu gajbu piva kojom se yagodinac razbacuje :)  Salim se, mozda da sacekamo jos par meseci letenku, pa prilozimo svi, pa nek je i 5 evra, i svi se uverimo da li se vidi ili ne kroz 6"... sta mislis?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sekula

Quote from: kostur on January 17, 2012, 08:54:47 pm
sekula, nasao sam na netu H-beta filter. Kosta od 99 do 199 dolara. mislim da bi se lagano kroz osmicu videla horsehead, pa aj' da osvojimo onu gajbu piva kojom se yagodinac razbacuje :)  Salim se, mozda da sacekamo jos par meseci letenku, pa prilozimo svi, pa nek je i 5 evra, i svi se uverimo da li se vidi ili ne kroz 6"... sta mislis?


Slažem se sa ponudom naravno.  :)

Jedino što kao mesto predlažem da bude što tamnija lokacija a i da imamo mogućnost da bacimo pogled i kroz što veći teleskop za proveru, pored raspoloživih, pa i ovog pomenutog apohromata. Dakle, opservatorija na Vidojevici bi jako dobro došla kao mogućnost sa svojim 60 cm teleskopom u kombinaciji sa Hbeta filterom.

Naravno, nije problem pomenutu gajbu prebaciti na tu lokaciju...   ;)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |