• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

80/600 PRO SkyWatcher Tubus - mišljenja

Started by Darchy, December 31, 2011, 01:16:55 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Darchy

Postoji realna mogućnost da u neko dogledno vreme dođem u posed SkyWatcher-a 80/600 Pro
pa me interesuje kakva su vaša iskustva sa ovom spravom.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

danicic_predrag

Ne znam nista o ovom teleskopu stvarno mislim da se PRO teleskopi relatovno retko nalaze zbog visoke cene...

A retko koji amater krece odma na astrofoto svi se trude da prvo idu za posmatranju ( za sta gledaju samo da bude sto veci tubus pa tek onda krecu ka fotografiji ( neki ) /...

toliko od mene mada verovatno sve ovo znas i sam ;)

Sekula

Quote from: danicic_predrag on December 31, 2011, 03:00:04 am
Ne znam nista o ovom teleskopu stvarno mislim da se PRO teleskopi relatovno retko nalaze zbog visoke cene...

A retko koji amater krece odma na astrofoto svi se trude da prvo idu za posmatranju ( za sta gledaju samo da bude sto veci tubus pa tek onda krecu ka fotografiji ( neki ) /...

toliko od mene mada verovatno sve ovo znas i sam ;)


Nije baš tako. Nalaze se često po prodavnicama specijalizovane teleskopske opreme. Postoje tako recimo dva izdanja 80/600 u Skywatcher izvedbi: Pro i Black diamond. Oba su potpuno identični po optici i izgledu tubusa. U pitanju su ED apohromatski dubleti. Optičke naprave visoke optičke rezolucije izuzetno podobne za astrofoto. Na to, naravno, treba dodati korektor flattener da bi slika bila još bolja.

U čemu je razlika izmedju Pro i BD serije, onda? Jedino u fokuseru, Pro ima običan crayford fokuser dok BD ima mikrofokuser 1:10 koji izoštravanje čini još preciznijim i lakšim za astrofoto.

Tako sam ja sam sebi bio Deda Mraz i častio sebe jednim takvim BD 80/600 sa Lacerta Mgen autoguider-om pride.  :)

Ovu priliku koristim da svima čestitam novi krug oko Sunca pun zdravlja, sreće, ljubavi i što boljih instrumenata i vedrog zvezdanog neba nad nama! :D
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Čestitke i Deda Mrazu za nabavku opreme + iscrpno objašnjenje iz prve ruke.
Samo da dodam da 80/600 SW serije (i BD i Pro) imaju vanserijsku korekciju boja, dostojnu mnogo skupljih instrumenata. U neku ruku se smatraju veoma povoljnom kupovinom kad je astrofoto u pitanju. Jedino što se tiče flattenera on je potreban kod APS-C dslr i većih senzora. Ako neko koristi manji senzor na nekoj starijoj deep sky kameri onda flattener nije potreban.

danicic_predrag

pardon mislio sam da da se iskustva iz prve ruke retko " nalaze " jel ljudi redje kupuju PRO teleskope ( barem mi se tako cini )

P.S. ne mogu da ubacm EIT u gornji post pa sam napisao ovde ...
P.s. javi kakva su iskustva

Darchy

Koliko shvatam to "PRO" u nazivu je samo šminka. I ako ne sumnjam da je kvalitet optike na ovom tubusu vrhunski
ipak su mu diametar objektiva i tržišna cena premaleni da bi mogao da se uvrsti u profesionalne instrumente. Dvoumim
se između njega i Celestrona C6, ali je 80/600 ipak APO :) 
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

kruska

hm celestron c6 prosto sam se morao javiti....
bolje pogledaj slike na netu za svaki model pa ce ti biti jasno
C6 150/1500mm je isto f-10 pa ce ti trebati reducer                         a za SW   80/600 f-8 dublet flatener

ps jednog dana ce ti trebati i jedan i drugi tako da bih ja glasao za oba

imaj nesto za velika uvelicanja i duge ekspozicije katadioptrik 1000-2000mm
nesto sa preciznom optikom i malim aberacijama APO400-800 mm

mnogo je lako nauciti pracenje montaze na vecoj zizi pa kad krenes na 600 mm videces kako je sve opustenije a jos uz to ne treba ti kolimacija na APO
pa kome trebaju problemi....
🌠

Sekula

ED refraktor 80/600 svakako nije izbor za glavni posmatrački instrument. Pro ili BD nije šminka i ovaj instrument svakako spada sa svojom cenom od oko 500 € u jako dobru kupovinu. Ovo je prvenstveno astrofoto naprava. On je prvenstveno namenjen za snimanje objekata dubokog neba koji u kombinaciji sa veličinom čipa daje sasvim pristojnu sliku  po dijagonali (za moj aparat) kada se radi snimanje recimo M31, Plejada, nebula i ostalih objekata šire veličine. U ovo svakako morate da imate uračunati flattener 0.85 koji će vas spustiti na izuzetno komotan f:6. Nije za planete i nije ni za manje i slabije M-ove tipa M 81, 51 i neke ostale. Tu već svakako treba imati instrument katadioptrik. Ali uzimati bilo šta ispod 8 inča mislim da ne zaslužuje a da se planira da se sa tim provede ostatak posmatračke i foto karijere. Reducir je obavezan kao što je već navedeno. Sa ovim ćete raditi i planete i svakako ćete imati mnogo šta da uradite i pogotovu sa slabijim M-ovima. Ali, kako smo mi i dalje siromašna zemlja, njutnovi će i dalje biti najbolji izbor za sve, u smislu para.

A što se tiče ovog apohromata evo test fotografije koje sam napravio i to na terestrijalnom objektu gde mi je teleskop bio u stvari teleobjektiv. Snimano je na samom zalasku Sunca i u pitanju je vrh Suve planine, Trem, koji je od mesta snimanja bio udaljen nekih 30 km. Nije bilo flattener-a i samo na na osnovu ove slike može se zaključiti kakva je moć ove optike i snaga u boji i konstrastu i to u smanjenim svetlosnim uslovima bez obzira na primetno vinjetiranje.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

danicic_predrag

odlcino davaj jos stvari i ocu da vidim fotke ( sve koje te ne mrzi da okacis )

takodje ostavljaj parametre kao sto si ekspozicija itd ...

Sekula

Quote from: danicic_predrag on January 03, 2012, 12:41:47 am
odlcino davaj jos stvari i ocu da vidim fotke ( sve koje te ne mrzi da okacis )

takodje ostavljaj parametre kao sto si ekspozicija itd ...


http://forum.astronomija.co.rs/posmatranja/astrofotografija/msg46674/#msg46674
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Darchy

@ Sekula:

ED80/600 je ovako dobrom kolor korekcijom i razdvajanjem na 30km udaljenosti dokazao da ima zaista
moćnu optiku za svoj diametar  :)
Mada iskren da budem, naivno sam verovao da APOhromati mnogo manje vinjetiraju.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Yagodinac

Sve živo vinjetira, gomila objektiva za dslr sisteme takođe daje vinjetiranje ako se potpuno otvori blenda. Nije to nikakav problem i lako je s tim živeti. Ne vinjetira jedino teleskop koji ima 2 ili 3" fokuser (uz odgovarajući adapter). Zbog toga neko (kao ja  :)) malo kropne astrofotku a malo oduzme veštački flat u PS-u.

Darchy

Kako sam saznao u Teleskop centru, uz 600/800 Pro ne dolazi nikakva dodatna oprema izuzev prstenova za nošenje.
Što znači da moram da kupim ili amici prizmu ili diagonalno ogledalo. Pa me zanima šta je bolje za SW ED80, amici prizma
ili diagonal? I dali uzeti 2" ili 1.25"?
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

hori58

sa amici prizmom se pojavljuje horizontalni spajk na fotografijama sjanijih objekata.