• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupujem teleskop - preporuka

Started by Marcony, January 14, 2012, 10:15:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Marcony

Pozdrav svima!!!

Kupio bih refraktor, ili mozda katadioptricki teleskop... da bude na GoTo montazi.

Katadioptricki mi odgovara jer je mali, lak za nosenje, a i pakovanje u kola  :)
Ne planiram da se bavim astrofotografijom.


Ono na sta sam naisao, a sto bi doslo u obzir je:

http://www.teleskopcentar.hr/teleskop/akromati-na-goto-montazama/102500-na-goto-skywatcher
http://www.teleskopcentar.hr/teleskop/altaz-goto-montaza/1021300-skywatcher-na-autotrack-goto-montazi


Predlozi i saveti su vise nego dobrodosli  :)


Marcony


kruska

gledaj da ipak kupis ekvatorijalnu montazu pusti te modele sa alt-az

a obe cevke-(OTA) su dobre za ono sto planiras gledati (katadioptrik- planete mesec,  ahromat-DSO)
Uzeti u obzir da ces spomenutu skalameriju lako prenositi bilo gde
Samo ako kupis ovu mehanizaciju da li ces hteti jace cevke???
Dali ces pomisliti da si mogao kupiti veci teleskop?
Za prvi teleskop nije los izbor

🌠

Sekula

Quote from: Marcony on January 14, 2012, 10:15:05 pm
Pozdrav svima!!!

...
Predlozi i saveti su vise nego dobrodosli  :)




Evo, ovaj teleskop je taman transportabilan u kolima:

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kostur

http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-8-pyrex-gr-i2034453724.html
cena u eurima 240
dostava besplatna
carina 30%
sa carinom 315 €.
za te pare ti bi mogao kupiti duplo veci teleskop. Razmisli da li je to pametno. samo ti kolimator inace fali.

@sekula
je l' to 253 pollux?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sekula

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kostur

pa to znam, nego da li je 250 ili 300mm... nesto je velik za 200.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sekula

Quote from: kostur on January 16, 2012, 12:44:52 am
pa to znam, nego da li je 250 ili 300mm... nesto je velik za 200.


Rekao bih da je nekih 250.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Marcony

Quote from: kruska on January 15, 2012, 12:28:39 pm
gledaj da ipak kupis ekvatorijalnu montazu pusti te modele sa alt-az


Koji problem se moze javiti sa alt-az ako je montaza kompjuterizovana?

kostur

alt az montaza ti ne ide u priloog. ako se naviknes na eq montazu sad (npr eq3) znaces kako funkcionise i eq6 i imaces daleko bolja i ugodnija posmatranja. istina, eq kosta vise - ali opet je daleko udobnija. alt az goto samo lepo zvuci - verovatno mislis da ce ti biti bolje zato sto ces ukucati ne znam sta, i ono ce se tebi samo pojaviti. jeste to lepo, ali bolje je sam podesavati kako tebi odgovara. recimo sekula - on ima 200/1000 na neq6 go to montazi - pretpostavljam da go to i motore koristi samo za pracenje prilikom fotografije. drugo, daleko bolje funkcionise eq goto nego li az goto.
az je jednostavno glupost od montaze. licno koristim jednu na exacti i nisam uopste zadovoljan, dok jedan covek(iskusan posmatrac), moj prijatelj koristi eq(1 nazalost) i daleko je bolje.
ako se mislis dati 350-400 evra samo zbog go to opcije - ti si zaslepljen covek(pritom te ne vredjam, sad cu ti objasniti sve).
prvo mak je za planete super, dso i ne bas - mozda neka jata, ostalo ne. to ti je sve u svemu 4,5 sigurnih objekata.
drugo sw, nisam siguran, ali sam cuo od ljudi na jednom drugom, vecem astroforumu dosta gadne stvari o njemu. Tako da...
poenta posmatranja je da vidis sto vise neba - sto mozes sa velikim njutnima. za te pare mozes uzeti ili 200/1200 na dobson montazi, ili 150/750 na eq3, koji ce ti kasnije sluziti ceo zivot dobro i za astrofotografiju. sa ta dva teleskopa - mozes videti sve, bukvalno. Planete su relativno dobre, dso odlican, ali komsinice slabo (mada ni ona dva navedena teleskopa nisu za to). Kapiram da volis astronomiju, i sve to - ali ako hoces da vidis vise, uzmi njutna. lakse ces i nauciti ako budes sam trazio nebo, a ne masina. kapiram da ce biti tesko, ali boze moj, nikom nije bilo lako.
mozda najbolje da otkupis neki optisancic - pa da se malo privikavas na losu sliku, pa kad ti dodje neki veliki teleskop da se obeznanis (salim se naravno, nikad ne uzimaj optisana (osim ako ga ne planiras postaviti kao trazioca, u cemu bi, pretpostavljam takodje bio ocajan))

zakljucak:
ako uzimas na tripodu, uzimaj eq montazu, nikako az
goto samo lepo zvuci (u prirodi je mnogo ocajnije)
uzmi velike teleskope, a ne malecke (refraktore od 120 milimetara navise, reflektore od 150, eventualno 130mm navise, a mak... mak ako si bas siguran da ces moci da posmatras samo planete, mesec i sunce - sto ti dodje kao da zivis od rodjenja sa jednom zenom, i to u celibatu)
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Marcony

Ja sam razumeo da su katadioptri podjednako dobri za oba slucaja (planete i dso)?

kostur

lose si razumeo. jednostavno nisu. ne postoji univerzalno resenje, uvek je sve ili na jednoj ili na drugoj strani.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Marcony

Znaci, katadioptri su uglavnom za Suncev sistem?

kostur

da. u principu sve moze da se korristi za dso, ali dzaba kad ce dati rogobatnu sliku. Koristiti maksutov za nebule daje isti rezultat kao ovaj moj optisan. najbolji za dso, i pritom imaju sacuvan odlican odnos cena-kvalitet, su njutni. ne hvale njih za dz. imas sve detaljno opisano po oblastima posmatranja (onog sto te zanima) poredjano na mom blogu. sve ti je lepo objasnjeno na kostur.blog.rs
procitaj, pa razmisli sta te to zanima.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sekula

U principu, katadioptrici su nastali kao konstruktorska zamisao da u manjem tubusu spakujete što je veću moguću žižu. Njihova prva prednost koja se spolja vidi je pre svega u boljoj transportabilnosti. Svakako, tu je pre svega i faktor bolje optičke korekcije tj kontrasta koju daje u odnosu na reflektore. Kod teleskopa koji su po aperturi oko 20 cm žiža obično ide izmedju 2000 i 3000 mm. Što znači da svakako daju skoro duplo veći f broj nego jedan njutn 200/1000. Da bi se iz ovakvog teleskopa izvukla i mogućnost da se sa njime radi DSO onda se obavezno koristi fokal reduktor kojim se sa spuštanjem žiže spušta i f broj.

Da li katadioptrik, njutn ili refraktor? Da, svakako apohromat refraktor možda na prvom mestu, ali definitivno tu treba izvrnuti i džepove najviše. Katadioptrici su jako dobri za planete a mogu da izvuku DSO. Ako hoćete da radite DSO i da odradite vizuelni deo upoznavanja sa astronomijom, u svom vlasništvu treba imati svakako jedan dobar dvogled za tzv wide field upoznavanje i posmatranja neba, sa sve paralelogramom svakako. Jedan dobar njutn koji će sa svojom žižom biti dobri za DSO i ako se povećavaju apetiti sa željom da se snima onda na to dodati i jedan apohromat koji će najviše služiti kao jedna astrofoto naprava.

Kada je DSO u pitanju treba imati u vidu šta se sve može videti tj kojom žižom i kako, kada radimo snimanje. Za relativno male i slabe DSO objekte svakako treba za snimanje u primarnom fokusu imati veću žižu. Naravno, u kombinaciji sa što većom aperturom svakako.

Dakle za vizuelno bi sasvim lepa kombinacija bila imati:

- dvogled (od 7x50 min pa naviše, za 200 jura može se dobiti jako kvalitetan dvogled za posmatranja)
- dobson

Za astrofoto, koncepcija se u drugoj stavci menja krucijalno:

- dvogled...
- njutn reflektor, shmit-cassegrain, njutn-maksutov, ritchey-chretien,
- apohromat kao dodatni teleskop za snimanje
- korektori, filteri
- autoguider (astro webcam na laptop minimum preko 9x50 tražioca ili da se dokupi neki ahromat durbin do 900 mm)
- ekvatorijalna montaža sa što većom nosivošću i naravno motornim praćenjem sa korekcijama periodične greške za što duže expozicije
- astro webcam + dslr ili ccd (ovo drugo, svakako, ali opet više gore pomenuto izvrtanja džepova)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |