• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupujem teleskop - preporuka

Started by Marcony, January 14, 2012, 10:15:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Slažem se sa gornjim postom; veoma iscrpno objašnjeno a iscrpno deluje i na kućni budžet.
:-X

kostur

definitivno se slazem sa sekulom, lepo objasnjeno!
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Marcony

A samo sam hteo da gledam u zvezde   :)

Salu na stranu, voleo bih da procitam malo vise o F broju i ako je moguce kroz skice (ili neki video) vidim sta se desava sa slikom kod manjih i kod vecih F brojeva.

Procitao sam i malo teorije, ali slika govori vise od 1000 reci.


Ako mozete da me uputite na neki PDF ili video snimak...

Sekula

Quote from: Marcony on January 17, 2012, 06:18:24 pm
A samo sam hteo da gledam u zvezde   :)

Salu na stranu, voleo bih da procitam malo vise o F broju i ako je moguce kroz skice (ili neki video) vidim sta se desava sa slikom kod manjih i kod vecih F brojeva.

Procitao sam i malo teorije, ali slika govori vise od 1000 reci.


Ako mozete da me uputite na neki PDF ili video snimak...


Ovde ima jako lepog materijala podeljenog u četiri dela o teleskopima, kao i još nekoliko dokumenata koji su isto za svaku preporuku i proučavanje:

http://www.oi-optimus.htnet.hr/skola.html
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Marcony

Quote from: Sekula on January 17, 2012, 12:22:40 am
...Da bi se iz ovakvog teleskopa izvukla i mogućnost da se sa njime radi DSO onda se obavezno koristi fokal reduktor kojim se sa spuštanjem žiže spušta i f broj.


Koliko dodavanje fokalnog reduktora utice na kvalitet slike, tj. koliko utice na to da DSO budu kvalitetniji na katadiopterima?


Iz prethodnih postova proizilazi da je najbolje imati dva teleskopa (a moze i tri  :)   )

Nekako bi mi najvise odgovarao katadioptar (EQ, bez GoTo resenja, to smo apsolvirali  :)  ), pod uslovom da ce i DSO moci da se vide korektno.

kostur

ali nece. protiv fizike (pogotovo optike) se ne moze. Moze se samo sa njom. samo mi objasni: zasto ne njutni? dobri su za sve. katadioptrici su... nekako planetarni teleskopi - mozes ih uperiti u neki dso, ali neces npr. nista videti, ili ce biti potpuno ocajni. da ponovim: reci mi zasto ne njutni.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Marcony

Imao sam Dobson 175/1000.
Ogromna cev i ogromna montaza (nezgrapna).
Otvorena cev, stalno podesavanje... stekao sam averziju od samog teleskopa  :)

Ajde sve to, nego sam ziveo u kraju koji je katastrofa za gledanje (centar grada).
Na kraju sam ga prodao.

Laci

January 18, 2012, 02:00:07 pm #22 Last Edit: January 18, 2012, 02:06:00 pm by Laci
Koja je granična magnituda zvezde ili bar koja je naj tamnija zvezda koju golim okom možeš uočiti sa tvoje lokacije? Ukoliko si i dalje u lošim uslovima za posmatranje, portabilnost ti je naj važniji kriterijum.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Marcony

Ne mogu sa sigurnoscu da kazem... Zeleni Venac je bila lokacija. Nebo potpuno tamno, skoro bez zvezda. Orion se vidi, Plejade, Sirius...

Laci

January 18, 2012, 02:30:59 pm #24 Last Edit: January 18, 2012, 02:38:06 pm by Laci
Vide se Plejade? To u opšte nije tako loše :) Predlažem ti 8" Njutn na motorizovanoj EQ montaži F/6 iz dva razloga. Prvo, takvim univerzalnim instrumentom ćeš imati pokrivenu celu lepezu objekata za posmatranje. Drugo, povećaćeš aperturu u odnosu na predhodni instrument i otvoriće ti se jedno sasvim novo nebo. Ne preporučujem da grabiš za većom aperturom od 10" jer, ipak, na posmatranje zahtevnijih DSO objekte iz gradske sredine zaboravi. Jedno objašnjenje za EQ: pre ili kasnije, poželećeš da ponešto bar pokušaš i da fotkaš ;)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Marcony

Zar je moguce da je izmedju 17,5 i 20cm tolika razlika?!

kostur

pa ne.cuj, imao si teleskop, i nisi znao kako da ga koristis, to ti je unelo traume i... da si bar jednom seo u kola, i odvezao se na frusku goru ne bi ga prodao ;)
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Laci

January 18, 2012, 02:49:17 pm #27 Last Edit: January 18, 2012, 03:06:41 pm by Laci
Quote from: Marcony on January 18, 2012, 02:40:37 pm
Zar je moguce da je izmedju 17,5 i 20cm tolika razlika?!


Moguće, jer količina prikupljene svetlosti raste brže od povećanja aperture tako da se sigurno zagrabi koja magnituda više a to je dobitak na ogromnom broju novih zvezda (na primer, zvezdana jata su bogatija zvezdama, svetle magline sijaju jačim kontrastom). Za posmatranja kažu "aperture rules" ;)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Marcony

Ako bih vec kupovao Newton, onda bih razmislio o onome sto se ovde prodavao pre mesec dana (SW 305/1500).

Laci

January 18, 2012, 03:21:01 pm #29 Last Edit: January 18, 2012, 03:32:16 pm by Laci
Obrati pažnju na lokaciju. Ipak 305mm pokupi dosta LP-a. Za takvu investiciju svakako vredi prvo pogledati sa slične lokacije (mislim da je prvi vlasnik, pre nego što je kupljen od osobe koja ga je prodavala, bio iz istog mesta). Naravno, preporučio bih da, ukoliko je to moguće pogledaš kroz više različitih instrumenata dobro poznate objekte i konačnu odluku o teleskopu doneseš sam.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70