• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Merenje paralaksi ???

Started by generator, January 22, 2012, 12:49:26 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

generator

Da li je moguće u amaterskim "skromnim" uslovima izmjeriti paralaksu i odrediti udaljenost nekog objekta :o ?

cola

Naravno da jeste :)
E sad je pitanje da li je taj objekat drvo, zgrada ili nesto drugo :P
Salu na stranu, ja sam imao neku ideju pre mesec dana da probam da to uradim i ispostavilo se da svojom opremom nmg nesto mnogo, ali recimo mozemo ako se udruzimo sa komsijama da merimo  trigonometrijske paralakse planeta i onda im odredimo trenutno rastojanje i to sa veoma skromnom opremom. :) Prvi ko je merio paralaksu zvezda je bio Fridrih B. on je npr koristio heliometar od 157mm, ja sam nasao neke zvezde kojima bih to mogao da radim (Wolf 359, UV Cet A+B, 61 Cyg A+B)... Naravno to zahteva veliku preciznost i bojim se da iz Beograda je tesko tako nesto uraditi, jer i posmatracki uslovi, veoma stabilna atmosfera i oprema pa i posmatrac u toj prilici idu Bogu pred istinu :P
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

generator

aha...znači skoro,pa je nemoguće :D

cola

Za zvezde, pa cak i tih par najblizih je tesko odrediti u nasim uslovima (imajuci u vidu opremu kakvom vecina nas raspolaze). Smatram da je moguce to raditi sa nekom skormnijom opremom na svim telima Suncevog sistema i unutar njega, svakako vredi pokusati. Ja sam pokrenuo temu na zvjezdarnici o tome pre 15-ak dana, baci pogled: zvjezdarnica.com/forum/index.php?topic=6632.10 ... Vredi probati i moze biti veoma zanimljivo, pogotovo sto to i nije tako cesta praksa u amaterskim vodama... Drago mi je da ima nekog ko je zainteresovan za tako nesto :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

generator

našao sam....sad sam se učlanio pa ću već pogledat nešto,djeluje primamljivo :D
Quote from: cola on January 23, 2012, 03:04:24 am
Za zvezde, pa cak i tih par najblizih je tesko odrediti u nasim uslovima (imajuci u vidu opremu kakvom vecina nas raspolaze). Smatram da je moguce to raditi sa nekom skormnijom opremom na svim telima Suncevog sistema i unutar njega, svakako vredi pokusati. Ja sam pokrenuo temu na zvjezdarnici o tome pre 15-ak dana, baci pogled: zvjezdarnica.com/forum/index.php?topic=6632.10 ... Vredi probati i moze biti veoma zanimljivo, pogotovo sto to i nije tako cesta praksa u amaterskim vodama... Drago mi je da ima nekog ko je zainteresovan za tako nesto :)


eee a ja mislio još jedna fiks ideja :D