• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Optus 130/?

Started by astromilke, February 03, 2012, 10:51:30 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

astromilke

Naisao sam na ovaj napusteni teleskop pa me zanima da li postoji mogucnost da se sredi sobzirom da je, kako kaze prodavac, krenuo da korodira. Promer je 130 i idu tri okulara, citiram: "h 20mm,h12,5mm i sr 4mm sa dodatkom za vece daljine". Cena je 3000rsd, mislim da je to veoma malo pa makar i za okulare ako su u dobrom stanju. Provericu jos da li mogu da ih koristim na svoj SW 76/900. Zanima me da li je neko imao iskustva sa teleskopom koji je u ovakvom stanju i da li je moguce nesto korisno uraditi sa njim.
SW Newton 76/900
EOS 1200D

antares

pitanje je u kakvom je stanju ogledalo primar i sekundar.teleskop ce se ocistiti i ja sam ga gledao na limundu .montaza  je da ne kazem prosta ali se moze stosta pogledati  teleskopom

NeS

Trebalo je pazljivije da procitas dodati tekst pa bi video da je duzina tubusa 67 sm a precnik kod ogledala 12 cm. Ne znam kako je u toliku cev uspeo da smesti 13 cm kako je napisao u odgovorima. To moze biti samo 76/700. Isti takav ali u boljem stanju je prodat par dana ranije na limundu cak za 5000 din??? Uz taj je isla fotografija unutrasnjosti pa se lepo videlo da je malo ogledalo.

stevansan

Da i ja mislim da je 76/700 posto imam isti takav Optus. Ja sam ga koristio samo za posmatranje i fotografisanje Meseca i Jupitera. A ti okulari su najverovatnije 0.965" i nikakvi nisu. Ja sam imao neki iole dobar okular od mikroskopa pa je davao bolju sliku, a ti...

astromilke

Da, kasnije je dodao dimenzije. Preko poruka sam ga razumeo da je veci teleskop tako da nista od toga. A i ako su okulari nekvalitetni onda nema smisla kupovati.
SW Newton 76/900
EOS 1200D

stevansan

Bolje ne uzimaj, dzabe ces da bacis pare i nista neces da dobijes. Svaki njutn koji ima 1.25" je bolji, tako da stedi pare i cekaj dobru kupovinu :D

Yagodinac

Da je nov 3 crvene bi imalo smisla. Ovako, kad ne znaš u kakvom su stanju ogledala (korodira?! Šta bre sme da korodira?) bolje je za te pare kineski dvogled. Bar ćeš da se nagledaš komšinica  ;D
Okulari su najgori mogući, sa izuzetkom ultraretkih japanskih prastarih 0.965" Takahashi draguljčića svi ovi minijaturni kinezi su plastično smeće koje se pakuje u Optisan i sl. Lično sam upoređivao najgori postojeći Skywatcherov 1.25" kernel 25mm sa 0.965 optisanovim 20mm i to je razlika nebo i zemlja. Nikad u životu nisam video veću razliku među okularima.
Da, i montaža je dobra da bude potpora za sađenje paradajza jedino. Ako imaš baštu  :)

Nemoj ovo pogrešno da shvatiš; ja izuzetno cenim i poštujem male teleskope ali u ovom slučaju više poštujem tvoje pare.

stevansan


astromilke

Ma ja sam jedan veliki hrcak koji voli sve da skuplja :). Najvise mi je bilo zbog okulara za te pare ali ocigledno je da ne vrede ni toliko.
SW Newton 76/900
EOS 1200D

Yagodinac

February 06, 2012, 08:36:07 pm #9 Last Edit: February 06, 2012, 08:43:39 pm by Yagodinac
Quote from: stevansan on February 06, 2012, 12:07:38 am
@Yagodinac
Jel ovo taj Takahashi okular koji si spomenuo http://homepage.mac.com/ng_wee_nghee/Sites/stuff/takortho18mm_01a.JPG ?


Reklo bi se da je to to; ja pričam o seriji okulara koji su se pravili šezdesetih godina. Inače orthoscopic je dizajn okulara koji je vrlo prost, ima malo vidno polje (tipično oko 40-45st) ali je ubedljivo najoštriji planetarni okular koji postoji.

BtW okulari koji su pomenuti da idu u paketu sa Optusom su H (Huygens) i SR (Ramsden). Zajedno sa Kellnerima predstavljaju najprimitivnije dizajne sa tri elementa - poređenja radi bolji okulari danas imaju po desetak a slr teleobjektivi i preko dvadeset optičkih elemenata pa vi sad uporedite. Konstruisani su pre oko 300 godina  ;)
Sem toga ti tipovi imaju malo vidno polje i svakakve aberacije a ponekad i plastična sočiva umesto staklenih. Za njih je najosnovniji amaterski Ploessl (4 elementa) vaskrsnuće.

kostur

h okulari vec sve govore. pazi kad sam ih ja dobio uz optisan
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/