• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Šta je ,,vreme''?

Started by Milan Nikolic, February 05, 2012, 10:20:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

June 20, 2012, 06:47:50 pm #30 Last Edit: June 20, 2012, 06:55:14 pm by r2d2
Quote
njih ne racaunas, a koristis termine iz lose prevedenih hokingovih knjiga na krvatskom.

Kako li to zaključi da mi je znati samo? Predpostavkama? Čitanjem misli ili šta. A što je najgore iako je ovde u pitanju omaška, čaki i tada si pogrešio... Kratka povest vremena je SRPSKO izdanje sa baš takvim naslovom.

Quotekaze se obzoriju, a ne obroziju, ali sam razumeo.

Volim ovakve ispravke sa puno novih naučnih činjenica. Mislim na ceo tvoj odgovor sa svim pododgovorima, a ne zaboravi ovo svi čitaju. Osim konkretno pominjanja gravitacionog radijusa  tvoja argumentacija je  nejaka, štura i previše lagana za moj ukus.  Pročitaj pažljivije opet ponavljam. Brzina isparavanja je kardinalna greška kako tvrdiš. Ali ti pričaš o temperaturi i daješ formulu, zanemarujući nepravedno ideju negativne energijue. Cilj ti je samo da odgovoriš ili šta?

Quoteto si ti reko, a hokingovim zracenjem bi crna rupa isparila, vrlo jednostavno, bas onako kao sto se i u cernu dogadja.

To sam i ja rekao odmah posle izjave, ako je pročitaš...  ;)

Quotemoram da se uhvatim za ovo. definisi sta je to ne prostor i ne vreme. bas iz tog razloga sto si ga pomenuo na ovaj nacin mi je dikutabilno na sta si mislio. ako kazes ne prostor, znaci da si mislio na nesto drugo sto je bilo umesto prostora. i nesto sego sto je bilo umesto vremena. ako imas neko svoje misljenje i zakljucak, mozda bi trebao da ga patentiras.


U sledećoj rečenici je objašnjenje. I nju si kometarsioa tražeći da dokažem da van svemira ne postoji kontinum. Bavimo se vrlo ozbiljnim temama a tvoji komentari baš i ne pucaju od sušte argumentacije. Neću više da komentarišem jer ovo je smešno! Vidim da nije cilj proširenje znanja u odnosu na neznanje već prosto prepucavanje usled povredjenog  ega........  ...Ja ne znam mnogo o kosmologiji i nije mi teško da priznam. Crna rupa nije singularitet pre velikog praska....


Ja nisam kriv što nemam znanje ali uvek imam pitanja i prepostavke za razliku od tebe...

kruska

forum mi se cini ponekad kao crna rupa.
u jednom momentu samo znanje upada u forum,
a onda se razviju duboko misaoni razgovori i to prouzrokuje Gama ray burst  , x ray  kao reakcija na prelivanje pameti

Naime, diskusija deluje zanimljivom kad se gleda iz daleka ali detektori zracenja ne mogu bas da dokuce pravi smisao svega
🌠

betelgez

Quote from: r2d2 on June 20, 2012, 06:47:50 pm
Vidim da nije cilj proširenje znanja u odnosu na neznanje već prosto prepucavanje usled povredjenog  ega


ovde se ne radi o odbrani ega, vec pokusaja da ti odbranis licne stavove. ne smatram forum mesto gde mozes "oplemeniti" znanje. da sam na nivou osnovne skole, forumi bi mi bili prava riznica znanja, u ovom slucaju mi je degutantno pricati edukativnoj mocu foruma. mozda informativnoj, ali nista vise od tog.


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

r2d2

June 20, 2012, 08:43:13 pm #33 Last Edit: June 20, 2012, 09:43:49 pm by r2d2
Žao mi je ali opet grešiš, ideje koje zastupam su zvanicni stavovi kosmologije ili barem ono što sam naučio ovde na forumu ili letenci. Jedan deo. Drugi deo su moje predpostavke i ja to kažem i napišem. Ponekada preteram ali se i ogradim te kažem da tako mislim.  Izvoli koji stav te intresuje da ti pokažem da je ili zvanični stav ili barem stav koji smo usvojili ovde na forumu .... Imaš primedbu na moj nivo znanja? I ja imam na tvoj kada je kosmologija u pitanju. Naravno APSOLUTNO cenim i mogu ti reći uživam u tvojim izjavama o geologiji geološkoj astronomiji. Tu ti se divim i uvek sam spreman da nešto naučim ako mogu. I zahvalan sam ti na tome, iskreno. Moje saznanje o geoidu na primer je upravo tvoje maslo i to je jedan primer da je forum korisna stvar edukativnog karektera. Ne samo o geoidu vezano za zemljotrese, geološku aktivnost zemlje, vrste talasa koji putuju kroz zemljinu nehomogenu strukturu itd itd itd..    ..recimo ti si prvi čovek koji mi je jasno i lepo objasnio vezano za zemljotrese kao akumuliranje kinetičke energije tektonskih ploča. Iako ne poznajem fiziku geologije bio si izuzetno ubedljiv i jasan.


Kažeš da ovo nije mesto na kome možeš nešto da naučiš? E samnom nije takav slučaj jer ovde ponekada dodju ljudi koji zaista imaju pravo znanje. Forum jeste riznica za svakog ko ne zna puno o kosmologiji (na primer) a ima i preko 40 godina. To što ja nemam ambiciju da budem naučnik već se zadovoljavam sa svojim kapacitetom nema veze sa tobom koji daješ nesmotrene izjave.
-------------------------------------
Pre dolaska na ovaj forum nisam znao ne ništa nego ni da postoji termin Kosmologija. Ali ni sada ne znam preterano puno, mada osećam težnju da to promenim koliko mogu.
-----------------------------------------

Recimo ova tvoja  izjava "ali ta super-komprimirana crna rupa koja je spektakularno eksplodirala, a mi to sad zovemo big bang " je totalna improvizacija i utiče na kvalitet diskusije (po mom mišeljenju) i meni je teško da na to ne odreagujem jer to se prosto ne slaže sa kosmologijom i nigde se ne spominje. Uz to je nelogično. Stavku po stavku sam argumetovano izneo svoje ma i pogrešno mišljenje zašto misli da je to nonsense, ali dobih zauzvrat ---jedno ništa...

Evo nadji i linkuj i dokaži svoju tvrdnju, navedi izvor, budimo ozbiljni, osim ako nećeš da ispadne da se bavimo obdaništem i jaslicama umseto da raspravljamo o ovako zanimljivim pitanjima....

Ili recimo tvoja izjava o fizici u singularitetu. Ma crtani film.Za mene barem.....  ..Dovodiš me u situaciju da pominjem njutnove zakone,  , opštu relativnost, hajzebergov princip neodredjenosti, bla bla, bla i sve ono čije formule se izvode na osnovu onih stvari koje ne postoje u singularitetu (prostor i vreme), gotovo celoj fizici, a to nije bas neki nivo. Mogu ako treba ali rodjače čemu to? ....

Kizza

Citat- Profesori Hose Senovila, Mark Mars i Raul Vera kažu da je usporavanje vremena toliko postepeno da ljudi to ne mogu primetiti.
Oni tvrde da tamna energija ne postoji i da će vreme isticati do tačke kada će konačno stati, dugo nakon što planete prestanu da postoje.

Ma šta priča ovaj profisore  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Milan Nikolic

Mene je najviše zaiteresovalo otkriće kvantnih veza. To je ono što Ajnštajn i nekoliko njegovih saradnika nisu hteli nikako da prihvate.

Ispostavilo se, jednostavno, da je Ajnštajn tu pogrešio. Tu kvantu vezu Ajnštaj je nazivao ,,jezivom''.

Radi se o jednoj posledici kvantne neodređenosti kada jedna čestica može delovati na drugu česticu momentalno, bez obzira da li je razdaljina između tih čestica ogromna.

CyberianIce

Mislis na, kako je nazivao, "Spooky effect on distance"?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Milan Nikolic

Mislim da je to.
Brajan Grin je tu stvar objasnio veoma dobro za nas neupućene u knjizi Elegantni kosmos.

Lično sam ubeđen da je ta enigma danas od ključnog značaja. Kada se objasni ta stvar, to će biti veliki iskorak fizike.

Već sam rekao u ranijim porukama: pojam vremena je ključno otvoreno pitanje savremene nauke. Sve o čemu sada govorimo je povezano sa tim pitanjem - a najbolje je da se o tome informišete od kompetentnih ljudi.




Vlada

Vreme zapravo ne postoji kao neka realna stvar. Sekunde, sati , godine su samo secanja mozga i nista vise.
Za praktcne svrhe vreme je mera promene.