• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Šta je ,,vreme''?

Started by Milan Nikolic, February 05, 2012, 10:20:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Milan Nikolic

,,Još niko nije pronašao konačnu, fundamentalnu definiciju vremena, ali nema sumnje da je deo uloge vremena u stvaranju kosmosa to da bude knjigovođa promena. Vidimo da vreme prolazi tako što uočavamo da su stvari sada drugačije nego ranije. Kazaljka na vašem satu pokazuje na neki drugi broj, Sunce je promenilo položaj na nebu, ugljen-dioksid koji je išištao iz vaše flaše Koka-kole još je raspršeniji - zbog svega toga jasno je da su se okolnosti promenile, a vreme stvara potencijal da se te promene realizuju. Da parafraziram Džona Vilera: vreme je način kojim priroda sprečava da se sve - to jest, sve promene - dogodi odjednom.''

Brajan Grin

Kizza

Hm,znači da je vreme merilo nekog kretanja  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

lenjivica

Vreme je svakako kretanje i kad pogledamo kazaljku na satu i ona se krece, obelezava razlicite brojeve, ljudi su to osmislili radi lakse organizacije u prostoru. Vreme je rezultat kretanja, a kretanje rezultat promene. U promeni se nalazi potencijal za stvaranjem, a stvaranje ne moze bez kretanja. Vreme niti je bilo niti ce biti, citavo sada je jedno neprekidno, ne kazem da je konstatno, ali je prozeto nasom percepcijom koja vremenu daje odredjen oblik. Zasigurno je da vreme jeste proces kretanja,menjanja,oblikovanja i sve sto se moze posmatrati vidom promene.

skyfly

a ima li neko da objasni krivljenje vremena,u blizini objekata sa velikom gravitacijom?
mogu da shvatim krivljenje svetlosti,ali kako vreme?sta mu se to desava?
Kao posledica tog krivljenja,satovi na satelitu i GPS uredjaju ne teku istom brzinom...

Milan Nikolic

Grubo govoreći, opšta teorija relativnosti otkriva da prostorvreme može biti izvesna ,,supstanca''. Tačnije, zaključak je da, matematički govoreći, metričko prostorvreme ,,jeste nešto''.

Dalje, pošto je gravitacija izjednačena sa ubrzanjem, dok je porast ubrzanja vezan za usporavanje satova, tako je porastom ubrzanja (tj. pojačanjem gravitacije) izraženija zakrivljenost vremena. Drugim rečima, vreme je zakrivljeno ako se brzina njegovog protoka razlikuje od jednog mesta do drugog.

Da bi se lakše razumelo ovo objašnjenje potrebno je čuti složeniju i detaljnu priču o tome. Kod nas postoji knjiga Elegantni kosmos gde se na stranama od 59 do 64 govori o ,,Ubrzanju (tj. gravitaciji) i zakrivljenosti prostora i vremena''.

Milan Nikolic

Još jedan kratki odgovor ovako bi glasio. Telo je u stanju mirovanja ako se kreće pravolinijski konstantnom brzinom i ako nije pod dejstvom gravitacije, tj. samo onaj objekat koji ne oseća nikakvu silu (ubrzanja ili gravitacije) može biti referentna tačka mirovanja.

Dakle, kada telo oseti gravitaciju, kao što je mi sada osećamo dok nas stolica ili patos guraju odozdole, ne može se reći da to telo miruje. Naprotiv, radi se o stvarnom kretanju.

Zato vreme sporije protiče za nas na Zemlji od astronauta u orbiti, jer ovi ne osećaju nikakvo ubrzanje kad su u bestežinskom stanju. To liči na apsurd, da astronaut koji se kreće konstantnom brzinom od oko 28 hiljada km/h oko Zemlje, zapravo miruje zato što ne oseća potisak, tj. ne oseća ubrzanje, ne oseća gravitaciju - ništa ga ne potiska -, dok mi na Zemlji osećamo potisak gravitacije, tako da njena jednakost sa ubrzanim kretanjem znači da se zapravo mi krećemo ubrzanjem približno 10 metara u sekundi - kolika je vrednost Zemljine gravitacije.

U tom smislu vreme biva zakrivljeno usled razlike gravitacione jačine. Jednom rečju, telo koje oseća gravitaciju jače od drugog tela, vreme mu protiče sporije zato što je gravitacija jednaka ubrzanom kretanju, a razlike u kretanju čine rastezanje ili stiskanje vremena.

Eksperimentalno su potvrđena vremenska odstupanja u malim delovima sekunde. Teorija je ispravna, po kojoj, na primer, ako bi stao na površinu neutronske zvezde koja ima snažnu gravitaciju, tvoj časovnik bi otkucavao brzinom koja predstavlja oko 75% brzine otkucavanja Zemaljskih časovnika, dok jača gravitaciona polja, poput onog tik uz crnu rupu, još više usporavaju vreme.


skyfly

A da li ta krivljenja vremena uticu i na starenje?da li bi pokreti coveka da koji stoji (hipoteticki) na crnoj rupi,bili usporeni,i da li bi dozivio 300-tu godinu :)

r2d2

Po teoriji kako padas u crnu rupu  relativno vreme koje meri neko sa strane koji to gleda se usporava, da bi se na povrsini horizonta skroz zustavilo. Osnavna stvar je da je vreme za svako telo u pokretu POTPUNO razlicito od posmatraca cak i na obicnim brzinama, samo sto su ti efekti malo primetni . Drugim recima vreme ne protice isto na suncu i na Zemlji u ovom trenutku.
------------
Vreme starenja nije isto za coveka koji zivi na Plutonu u odnosu na onog koji zivi na Zemlji, ali ni za one u medjunarodnoj svemirskoj stanici.....

Kizza

Ne stari se ali samo u odnosu na Zemljne.Zato ne idite sami u Crnu rupu  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Milan Nikolic

Quote from: skyfly on June 16, 2012, 09:34:49 am
A da li ta krivljenja vremena uticu i na starenje?da li bi pokreti coveka da koji stoji (hipoteticki) na crnoj rupi,bili usporeni,i da li bi dozivio 300-tu godinu :)


Ako hoćeš da više ne stariš, moraš dostići brzinu svetlosti, tačnije moraš postati foton svetlosti. Zato crna rupa uništava strukture, toliko ih rasteže da sve postane zračenje.

Međutim, protok vremena i dalje je otvoreno pitanje za nauku. Moje je mišljenje da mora postojati izvesna granica za nauku i da se ona ne može pretvarati u metafiziku.

r2d2

June 17, 2012, 01:30:48 am #10 Last Edit: June 17, 2012, 01:59:33 am by r2d2
Protok vremena nije nikakava misterija za nauku vec za one koji nisu nauku dovoljno *(barem malo) savladali...

Ne mozes nikada postati foton! Foton je samo jedan kvant elektromagnetnog zracenja. Foton ne ume da ubrza ili da uspori. Cak i kada bi sreo antisebe, srdacno se izgrlio  opet ne bi postao foton....


QuoteAko hoćeš da više ne stariš, moraš dostići brzinu svetlosti, tačnije moraš postati foton svetlosti. Zato crna rupa uništava strukture, toliko ih rasteže da sve postane zračenje

Zato crna rupa sta? Mrzi fotone iz dna duse? A unistava strukture?  ;D
Crna rupa ne rasteze sve da postane zracenje, apsolutno si pogresno  razumeo celu pricu i kao takvu je prenosis dalje... Crna rupa guta materiju - mnjam mnjam, mljac!

I jos jedna opsaka za tvoj gornji tekst o astronautu u orbiti...  On je stalno u padu ka zemlji , krece se ali stalno promasuje zemlju... Probaj da to razumes...  ..Kretanje je relativna pojava, potpuno isto vazi i za vreme....  ..Nije dovoljno citirati, mora se malo i rayumeti citirano koliko toliko...

r2d2

QuoteNe stari se ali samo u odnosu na Zemljne.Zato ne idite sami u Crnu rupu 

To me podseti na Hokingovu teoriju koju je stvarno nazvao: crnu rupu bez dlaka! Iz rupe izasli u rupu se vracamo. ;D ;D ;D

betelgez

Mislim da je pogrešno vezivati se za časovnik ili kalendar kao merotornu jedinicu za očitavanje vremena. proticanje vremena nije linearno kao na satu. On nezavisno od prostora na u kome se nalazi radi isto po mehanici koja je u njemu. Ta mehanika ne prati okruženje časovnika. Drugo kalendar je pokušaj da se nebeska mehanika pretoči na papir u obliku jednakih "vremenskih" intervala koji će nam pojednostaviti brojanje obilazaka Zemlje oko Sunca. Sve to što mi smatramo vremenom je u stvari samo pokušaj materijalizacije toka promena oko nas. Sve te promene su relativne, a časovnik je apsolutan. Ne možemo univerzalnim merilom očitavati diferentne vrednosti. Proticanje vremena je svuda isto s tim što je prilagođeno okruženju, a s naše tačke gledišta imamo utisak da je brže ili sporije proticanje zato što nemamo adekvatno merilo vremena koje će se prilagođavati sredini. Ako bismo uzeli primer ravnu hartiju i zgužvanu hartiju, lineatno će zgužvana biti manja i vreme koje će biti potrebno za prelazak preko nje će biti kraće, ali mrav koji se kreće pravolinijski po njoj neće primećivati razliku između vremena koje mu je potrebno da pređe preko zgužvane ili ravne. Razlog je zato što se u oba slučaja kreće po njenoj površini. Nema nikakvog skraćivanja dužina sem u linearnom obliku. U tim slučaju mi primećujemo dilataciju vremena spram gravitacionom delovanju odnosno zakrivljenosti prostor-vremena.


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Milan Nikolic

Fizičari tek sada pokušavaju da dokuče pojam vremena. Smešno je govoriti da su nam neke stvari već poznate.

Vreme je najveća misterija u fizici. Ovde možete čuti objašnjenje o tome kako crna rupa deluje na kvantnim nivoima, a u poslednjim minutima videa govori se o tome kako je vreme nerazrešeno pitanje.
Uživajte:
http://www.cornell.edu/video/?videoID=911

r2d2

June 17, 2012, 11:38:37 am #14 Last Edit: June 17, 2012, 12:32:58 pm by r2d2
QuoteMislim da je pogrešno vezivati se za časovnik ili kalendar kao merotornu jedinicu za očitavanje vremena. proticanje vremena nije linearno kao na satu. On nezavisno od prostora na u kome se nalazi radi isto po mehanici koja je u njemu.


Slazem se da je pogresno vezivati vreme za casovnik ili kalendar. Ipak nekako mi je cudno da je vreme nezavisno od prostora, jer upravo kontinum i jeste matrica prostora i vremena koja je ispletena medjusobno. Takom barem tvrdi Ajnstajn ,,, ,,..Uzmimo vreme i stavimo ga van prostora i dobicemo -nista ili bar nesto sto je podeljeno sa nulom...  Zanimljiva je cinjenica da se vreme proporcionalno iskrivljuje koliko i prostor. Cesti prikaz je upravo mreza prostora i vremena. Dodatni problem da su to moze posmatrati kao relativne pojave....   ...Sa stanovista kvantne fizike vreme je skoro imaginarni pojam ili barem virtuelni pojam, i opet zanimljivo takvu sobinu dodeljujemo i prostoru...   ....vreme ne mozemo odvojiti od prostora, ako to uradimo dobijamo netacnosti*polozaj i brzina elektrona, te smo prisiljeni da radimo sa verovatnocama ...   ..Filozofski receno prostor jeste vreme i vreme jeste prostor....


Evo mi zivimo na povrsini zemlje. Mi iskrivljenje prostora ne primecujemo i na tom fundametalnom nivou jer prosto nikada ne kazemo idi po lucnom odsecku geoida zemlje nego kazemo idi pravo levo desno...  Zamisli jedan jednakostranican trougao formiran na mirnom moru bez talasa sa stranicama od recimo 1 metar. Ako bi nekim super preciznim instrumentom izmerio i sabrao uglove tog trougla oni ne bi dali zbir od 180 stepeni. Razlog je jednostavan. Euklidski prostor je samo granicna matematicka opservacija nasih mozgova i skoro nigde u prirodi ne postoji, svuda oko nas je neeuklidska geometrija. Po meni uzrog takvog ukorenjenog nacina misljenja je nasa nesposobnost da iyadjemo iz okvira  naviknutog. Nema potrebe u obicnom zivotu da se bavimo neeulidskom geometrijom.Samim tim i vreme dozivljavamo kao istu LINEARNU pojavu..

Ipak ako nas intresuje sama bit fizike to pravilo postaje smetnja. Za mrava je sve uvek ravno ma kakav kordinatni sistem imao! On je tako naviknut da posmatra, a njeov mozak (kompjuter) da izracunava posmatrano...  Vidimo i znamo za prostor, ali strogo govoreci nemamo osetilo za vreme vec ga posredno dozivljavamo kroz promenu prostora zar ne?

QuoteFizičari tek sada pokušavaju da dokuče pojam vremena.

Fizicari da! Ali fizicari su mnooooooogo toga otkrili do sada o vremenu, pa sad ti vidi koliko su skromni kada tako kazu! Pokusaviti dokuciti pojam vremena ima savim drugu tezinu od toga sta ti mislis o tome! Ili ja u krajnjem slucaju...